Tam, kjer želi biti – v primerjavah z najboljšim vseh časov

Košarka 31. Okt 20229:54 1 komentar

Hvalospevov na račun Luke Dončića kar ne zmanjka. Po izvrstni predstavi proti Orlandu, ko je že do polčasa dosegel 30 točk, na koncu pa je števec ustavil pri številki 44, se 23-letnik znova ni mogel izogniti primerjavam z legendarnim Michaleom Jordanom. Ljubljančan je namreč izenačil kar 36 let star rekord šestkratnega prvaka lige NBA.

Za Luko Dončićem je daleč najboljši strelski uvod v sezono lige NBA. Na le šestih tekmah nove sezone je skupno dosegel že 220 točk, kar povprečno znaša kar 36,7 točke na tekmo. S tem je zvezdnik Dallas Mavericks prepričljivo na vrhu najboljših strelcev lige, kjer mu sledita Giannis Antetokounmpo (Milwaukee) in Ja Morant (Memphis Grizzlies).

Toda začetek pete sezone v najmočnejši košarkarski ligi na svetu je Dončić, v svojem slogu, obeležil še s posebnim rekordom. Po izvrstni predstavi proti Orlando Magic, kateremu mu je že do polčasa nasul 30 točk (na koncu 44), je izenačil izvrsten niz, ki so ga ljubitelji košarke čez lužo nazadnje videli pred 36 leti. Še na šesti tekmi novega tekmovalnega leta je namreč dosegel vsaj 30 točk, s tem pa se je na vrhu te lestvice poravnal z legendarnim Michaelom Jordanom. Šestkratnemu prvaku lige NBA je to v dresu Chicago Bulls uspelo leta 1986.

Statistika Dončića na sinočnji tekmi proti Orlandu:

“Vemo, da na tekmi proti Oklahomi nismo igrali, kot bi morali. To se je poznalo tudi na začetku tekme proti Orlandu. Začeli smo slabo, to se nam ne sme dogajati. A smo se pobrali,” je bil kljub zmagi kritičen Dončić.

O nadaljevanju izjemnega starta v sezono pa je dejal: “Kakšen večer me bodo tekmeci podvajali ves čas. Drugačne ekipe, drugačni trenerji … Ne čutim, da bi moral vsako tekmo doseči 30 točk. Imamo res zelo sposobno ekipo in mislim, da ta niz ne bo trajal vsak večer.”

Zaostaja le pri točkah, drugje spredaj

Kljub tem besedam smo pobrskali po številkah in primerjali oba rekordna niza nekdanje in zdajšnje zvezde lige NBA.

Michael Jordan je v začetku novembra leta 1986 neverjetno statistiko zabeležil proti New Yorku, Clevelandu, San Antoniu, Detroitu, Phoenixu in Atlanti. V šestih tekmah je njegov Chicago vpisal pet zmag, boljši so bili le Pistons, ki so tekmo dobili s 115:109. Jordan je v tistem času dosegal povprečno 38,5 točke na tekmo, zraven pa je dodal še 5,5 skoka in 3,5 asistence. Na že omenjeni tekmi proti Detroitu se mu je tudi edinkrat v tem nizu pripetilo, da bi statistika v eni od treh glavnih kategorij ostala prazna – v tekmi 4. kroga je ostal brez enega samega skoka.

Zgolj polovično uspešen pa je ob nizu Dončića Dallas. Mavericks v tej sezoni še niso uspeli povezati dveh zaporednih zmag, od teličkov so bili boljši Phoenix, New Orleans in Oklahoma City, premoč pa so jim morali priznati Memphis, Brooklyn in Orlando. Dončić je na šestih tekmah povprečno dosegel kar 36,7 točke na tekmo, veliko višji pa sta tudi povprečji v ostalih kategorijah statistike. Svojim soigralcem je podelil kar 9,3 asistence, tudi v skokih pa je blizu dvomestne številke (8,8). Dončić je za razliko od Jordana v nizu šestih tekem dosegel dva trojna dvojčka, za mnoge najboljši košarkar v zgodovini je ostal pri ničli.

Niz 59-letnega Američana se je končal na sedmi tekmi takratne sezone, ko je proti Washingtonu dosegel “le” 28 točk, na kar pa je Jordan odgovoril z 48 in 40 točkami na naslednjih obračunih. Čeprav je Dončić večkrat dejal, da je njegov košarkarski idol LeBron James, pa je za Jordana, s katerim sodeluje tudi pri športni znamki superg, poudaril, da je najboljši košarkar vseh časov.

Zdaj se je Luka (znova) znašel ob boku z njim, da ga v tej statistični kategoriji preseže, pa bo imel priložnost v noči na četrtek po slovenskem času, ko bo Dallas gostil Utah Jazz. Proti tretji ekipi Zahoda, ki je v tej sezoni utrpela zgolj dva poraza, ga čaka vse prej kot lahka naloga. A prav takšne ima Slovenec najraje.