Luka Dončić je tokrat s klopi pozdravil prestižno zmago

Košarka 25. Jun 202420:06 1 komentar

Brez Luke Dončića, ki še ni oblekel novega reprezentančnega dresa, je Slovenija v Telemachovem spektaklu v ljubljanskih Stožicah premagala Litvo (70:68). V vlogi vlečnega konja je bil Klemen Prepelič.

Toplo in glasno so Stožice pozdravile prihod člana prve peterke lige NBA in tudi najboljšega strelca rednega dela najmočnejšega klubskega tekmovanja. A Luka Dončić, ki se je v ponedeljek pridružil reprezentančnim pripravam, se je tokrat zgolj pomešal med člane spremljevalnega štaba na slovenski kopi.

Telemachov spektakel, kakor se zdaj že kar tradicionalno imenuje ena od poletnih pripravljalnih tekem, je tako, resda pričakovano, ostal brez osrednje zvezde, slovenska reprezentanca pa brez prepotrebne dodatne dimenzije, ki jo bo krvavo potrebovala, če si bo želela prihodnji teden v družbi Hrvaške, Nove Zelandije in Grčije v Pireju še drugič zapored izboriti nastop na olimpijski igrah.

Prvi zvezdnik slovenskega športa je vseeno lahko pozdravil pomembno zmago, ki vliva samozavest. S 15 točkami je bil prvi strelec Klemen Prepelič. “Res je, gre za prijateljske tekme, a vsi igramo, da bi zmagovali. Zmaga je pomembna, predvsem zaradi tega, ker je Litva vrhunska ekipa. Imamo kemijo. Mladi so se izkazali ” je, ko se je dvorana že praznila iz so gledalci hiteli pred nogometno obarvane male ekrane, razmišljal Klemen.

Luka Dončić. Foto: Aleš Fevžer

V nič kaj privlačnem prvem polčasu se nobena reprezentanca ni uspela odlepiti, saj ob izmenjavanju v vodstvu prednost nikoli ni znašala več od štirih točk. Litovcem nikakor ni stekel met za tri točke, Slovenci pa so prav tako še nekoliko trde roke nadomeščali z učinkovitim napadalnim skokom, hkrati pa so si priigrali tudi nekaj protinapadov.

Ob polčasu je Slovenija vodila z dvema točkama naskoka (32:30), nato dobro odprla tretjo četrtino, ko je z nekaj udarnimi akcijami na okus prišel tudi Josh Nebo, po prevetritvi peterke pa pobudo prepustila gostom. Slednji so po trojki Butkeviciusa v 29. minuti prišli do osmih točk naskoka (47:39). Slovenci so nato z nekaj boljšimi obrambnimi sekvencami vendarle preprečili odločilni pobeg, ob prelamljanju tekme na polovici zadnje četrtine pa je Sekulić v jasni nameri na parket postopoma znova poslal nosilce.

Dobre tri minute pred koncem je Klemen Prepelič soigralce, ki so zaustavili litovsko igro po globini, vrnil v vodstvo (63:62). Minuto in 38 sekund pred koncem je Aleksej Nikolić zadel prvo trojko za vodstvo z rezultatom 68:64. Priigrani kapital je nato udarna peterka potrdila še v obrambi, napadalno piko na i pa je postavil Prepelič.

Aleksander Sekulić. Foto: Aleš Fevžer

Podobno kot pred nekaj dnevi v Vilni, kjer so do zmage prišli gostitelji, sta tudi to pot oba selektorja pripravljalno naravo tekme izkoristila za močno razširjeno rotacijo. Posledično je igra večkrat močno zanihala, vidne pa so bile tudi razlike v pripravljenosti posameznikov.

Aleksander Sekulić je tako že v prvem polčasu v ogenj poslal trinajsterico. Na klopi je obsedel le Bine Prepelič. Znova sta si minutažo delila tudi Josh Nebo in Mike Tobey, ki se borita za eno mesto naturaliziranega košarkarja v zaključni dvanajsterici. Tokrat je vsekakor več pokazal Nebo. Nekaj všečnih potez so ponudili tudi tisti, ki še nimajo rezervirane letalske vozovnice za Grčijo. Da sta zdravstveno nared, a da obenem potrebujeta še kar nekaj kilometrine za pravi igralni ritem, pa sta potrdila Edo Murić in Vlatko Čančar. “Dobro je. Odlično se počutim. Potrebujem še malce več samozavesti. Tudi met mi še ne služi. Tudi ekipa ima še veliko pričakovanih težav, a pomembno je, da vidno napredujemo. Lahko pridemo še daleč,” je po tekmi dejal slednji.

Jojsh Nebo – Mike Tobey: interno tekmo je tokrat dobil prvi. Foto: Aleš Fevžer

“V primerjavi s prvo tekmo smo pokazali napredek. Za cilj smo si zadali, da popravimo tranzicijsko obrambo in preprečili litovski napadalni skok. Igra je bila boljša. Smo pa daleč od želenega. Manjka Luka Dončić, medtem ko Čančar in Murić nabirata tekme. Poiskati moramo način, kako izkoristiti vse košarkarje. Sem pa vesel, da se je mladi Cerkvenik dobro odzval. Lahko gradimo na tem. Izboljšati moramo strelsko formo in poskrbeti za večjo pretočnost žoge,” je bil po zmagi zadovoljen selektor Sekulić. Potrdil je, da reza še ne bo.

In medtem ko bodo Litovci zadnji del priprav opravili v Portoriku, kjer jih nato tudi čaka kvalifikacijski turnir, pa bodo Slovenci do nedeljske selitve v Pirej odigrali še eno pripravljalno tekmo. V petek bo v Stožicah gostovala Brazilija (20.00, prenos na SK) pod vodstvom Aleksandra Petrovića. Verjeti gre, da bo takrat zaigral tudi Dončić. To pričakuje tudi Sekulić.

Slovenija – Litva 70:68

Dvorana Stožice, gledalcev 8500, sodniki: Petek, Zupančič, Španić (vsi Slovenija).
Slovenija: Nikolić 9 (2:2), K. Prepelič 15 (7:9), Murić 2, Nebo 2 (1:9), Tobey 3 (1:1), Hrovat 9 (4:4), Cerkvenik 8 (1:1), Ščuka 5 (2:2), Dimec 1 (1:2), Dragić 2 (2:6), Čančar 3, Stergar 4.
Litva: Sedekerskis 4, Tubelis 5, Sabonis 9 (1:2), Jokubaitis 6, Kuzminskas 2, Motiejunas 9 (5:8), Grigonis 7 (2:2), Lekavičius 13 (1:1), Butkevičius 5 (2:2), Sirvydis 6 (4:5), Ulanovas 2.

Prosti meti: Slovenija 21:29, Litva 21:29.
Met za tri točke: Slovenija 5:27 (Nikolić, Hrovat, Cerkvenik, Ščuka, Čančar), Litva 5:22 (Lekavičius 2, Butkevičius, Tubelis).
Osebne napake: Slovenija 25, Litva 30.