Luka Dončić je vključil motor za novo sezono

Košarka 25. Okt 20247:09 > 7:31 2 komentarja
Luka Dončić znova v akciji. Foto: Profimedia

Slovenski košarkarski zvezdnik Luka Dončić je na otvoritveni tekmi nove sezone k prepričljivi zmagi Dallasa nad SA Spurs (120:109) prispeval 28 točk, 10 skokov in 8 asistenc. In če se po jutru dan pozna, so okrepljeni podprvaki že pokazali obrise napadalno udarne in bolj raznolike zasedbe.

Natančno 128 dni je minilo od trenutka, ko je Luka Dončić po četrtem porazu na petih tekmah velikega finala razočarano zapustil bostonski TD Garden. Kmalu zatem je resda oblekel dres slovenske reprezentance, s katero se mu prek pirejskega turnirja ni uspelo zavihteti na pariške olimpijske igre. Po dolgem poletju individualnih priprav, treningih z ekipo v Dallasu in Las Vegasu ter preventivno izpuščeni predsezoni, v kateri tudi njegovo moštvo ni blestelo, je v noči na petek le znova stopil pod koše. Z nasmehom. Predvsem pa s prvo zmago, kakovostno statistiko in kar nekaj sekvencami, na podlagi katerih lahko gradi optimizem na začetku nove sezone.

Luka Dončić je v dobrih 36 minutah dosegel 28 točk (met za 3 točke 4:11, za 2 točki 5:14, prosti meti 6:8), 10 skokov, 8 asistenc, 1 pridobljena žoga in 1 blokada.

San Antonio Spurs je bila za odprtje sezone in odstranjevanje rje vsekakor ekipa po meri. Dallasu je namreč omogočila začetno lovljenje, nato pa so LD 77 in soigralci le uveljavili premoč. Prelomna je bila tretja četrtina, ki so jo nato s serijo 12:0 podaljšali v zadnji del. V zadnji četrtini je Dallas že vodil s +21, končalo se je s +11.

V prvem polčasu, v katerem je večinoma vodil San Antonio, a nikoli z več kot šestimi točkami prednosti, Luka nikakor ni našel pravega strelskega ritma. Ob petih zgrešenih poskusih za tri točke je v oči bodel njegov skromen met iz igre (4:14). A ko je v tretji četrtini v šestem poskusu le zadel prvo trojko in kmalu zatem navdušil s hrbtno podajo iz osrčja rakete čez glavo na zunanji položaj, s katerega je bil nato natančen PJ Washington, je Dallas le prevzel pobudo (69:55).

Igra prvakov zahodne konference je nato resda še nekoliko zanihala, a je bil trend vendarle dokaj jasen. Ko je Dončić v tretji minuti zadnje četrtine zadel svoj drugi met za tri točke, je Dallas že vodil z rezultatom 100:83. Še pred tem je dokazal, da je že našel skupni jezik tudi s klubskimi prišleki, med katerimi po ugledu, zvezdništvu in tudi ravni pričakovanj seveda izstopa Klay Thompson. Dolgoletni član GS Warriors se v igri s Slovencem očitno že počuti kot riba v vodi.

Thompson, ki sicer velja za izrazitega strelca, je na prvi uradni tekmi v dresu Dallasa dosegel 22 točk, Kyrie Irving jih je kot tretji član nove velike teksaške trojke prispeval 15. Toliko jih je vknjižil tudi Derreck Lively, ki na začetku svoje druge sezone v ligi deluje še bolj igrivo in predvsem samozavestno, kar nekaj potenciala pa je pokazala tudi preostala zasedba. Pri poraženi ekipi sta po 18 točk dosegla Julian Champagine in Jeremy Sochan, eno manj pa mladi francoski zvezdnik Victor Wembanyama.

Victor Wembanyama vs Luka Dončić. Foto: Profimedia

Sedma sezona v ligi NBA se bo za Dončića, ki je bil v prvem letu med elito najboljši novinec, nato pa petkrat v nizu član najboljše peterke, nadaljevala že v noči na nedeljo. Takrat bo tekmec Phoenix. Pričakovati je, da bo skušala zasedba Jasona Kidda izpolniti pričakovanja o postopnem uigravanju in implementaciji novincev ter ekipni rasti, po lovoriki za najboljšega strelca in prvem preboju v veliki finale pa je kajpak jasno, kaj je tisto, kar prvega zvezdnika slovenske košarke zares zanima in motivira.