Moški služijo milijone, ženskam le drobiž

Košarka 6. Apr 202510:00 2 komentarja
Stephen Curry in Sabrina Ionescu. Dva zvezdnika, a zgolj eden je temu primerno plačan. Foto: AP Photo/Darron Cummings via Guliver

Ob rasti ženske košarke v zadnjem obdobju in tudi vse močnejšim težnjam v ženski ameriški ligi WNBA, da se plače približajo košarkarjem v ligi NBA, smo preverili, kakšna je dejansko razlika v prejemkih. Razkorak je tako velik, da je primerjava skoraj nemogoča.

Liga NBA zadnja leta doživlja finančno eksplozijo. V zgolj desetih letih je t.i. plačilna kapica oz. salary cap, ki določa zgornjo omejitev plač, katero sicer moštva lahko tudi prekoračijo, zrasla za vrtoglavih 122 odstotkov. S 63 milijonov ameriških dolarjev leta 2014 na 140 milijonov v letu 2024.

V prejšnjem obdobju naraščanje ni bilo tako silovito. Denimo od leta 2014 se moramo vrniti vse do leta 1997, da pridemo do takšnega odstotka rasti. Globalizacija košarke in vse bolj ustvarjalen način trženja produkta sta v zadnjih letih povzročila silovit porast prihodkov. Predvsem precej večje zneske za odkup TV pravic plačujejo televizije.

Prav s sezono 2025/26 bo v veljavo vstopila nova pogodba, ki bo ligi NBA v 11 letih prinesla neverjetnih 76 milijard dolarjev. V izogib nenadzorovani nadaljnji rasti plačilne kapice, so ob zadnjem podaljševanju kolektivne pogodbe med lastniki franšiz in sindikatom košarkarjev sklenili, da letno rast omejijo na 10 odstotkov.

Košarkarjem se cedita med in mleko

Tako v naslednjih letih pričakujte, da se bo t.i. salary cap vsako leto povišal za 10 odstotkov. S 140 milijonov bo v prihodnji sezoni poskočil na 154 milijonov dolarjev. Pa nato na 169, 186, 204 in tako naprej. Danes se res zelo splača biti košarkar lige NBA.

Luka Dončić bo letos z NBA pogodbo zaslužil 43.031.940 dolarjev. Foto: Profimedia

Del te denarne pogače se steka tudi v žensko košarkarsko ligo WNBA, ki jo je leta 1996 uradno ustanovila prav liga NBA, ki danes drži 42-odstotni delež. Trenutno v ligi nastopa 13 franšiz, a se bo že kmalu tekmovanje razširilo na 15 klubov. Kljub porastu zanimanja, ki so ga povzročile nekatere nove zvezdnice, kot so denimo Caitlin Clark, Angel Reese in Sabrina Ionescu, ter kljub milijonom, ki jih je s subvencijami prispevala liga NBA, WNBA še vedno ne ustvarja dobička in ni samozadostna. V letu 2024 naj bi beležila 40 milijonov dolarjev izgube.

Košarkarice zato ne uživajo podobnega statusa kot košarkarji, ki so si izborili kar polovico vseh s košarko povezanih prihodkov tekmovanja. Igralke v WNBA prejmejo celo manj kot 10 odstotkov vseh prihodkov lige. Po poročanju Bloomberga natančneje 9,3 odstotka od 200 milijonov dolarjev prihodkov v minulem letu. Skupaj so v lanski sezoni plače vseh košarkaric znašale približno 20 milijonov dolarjev. V ligi NBA je denimo v letošnji sezoni kar 87 igralcev, katerih plača znaša vsaj toliko.

Razlika je tako ogromna, da lahko salary cap ekip v WNBA primerjamo z minimalno leto plačo v ligi NBA. Denimo najvišji seštevek plač trenutno beleži Indiana Fever, ki bo v letu 2025 košarkaricam namenila natanko 1.394.827 dolarjev, po informacijah portala Spotrac. Minimalna plača v ligi NBA za košarkarja brez izkušenj znaša 1.157.153 dolarjev. Če ima igralec vsaj eno leto izkušenj, pa njegova plača že preseže letni izdatek v WNBA, saj poskoči na nekaj več kot 1,8 milijona dolarjev.

Najbolje plačana v WNBA bi bila med najslabše v NBA

Ocean, ki je med NBA in WNBA, dobro ponazori tudi primerjava najbolje plačanih košarkaric in najslabše plačanih košarkarjev v tekoči sezoni. Denimo 10. najslabše plačani košarkar v ligi NBA, za katerega najverjetneje večina še ni nikoli slišala – Didi Louzada – je v sezoni 2024/25 zaslužil 268 tisoč dolarjev, čeprav ga že tri leta ni v ligi NBA. Bil je član Portlanda, s katerim je za sezono 2021/22 podpisal za 1,7 milijona dolarjev, a so ga nato odpustili, poplačilo njegove plače pa razpotegnili na več let. Tako bo do leta 2029 prejemal po 268 tisočakov. Za primerjavo, najbolje plačana igralka v WNBA Jackie Young bo letos zaslužila 252 tisoč dolarjev.

Ogromen razkorak je tudi v pogodbah za novince. V ligi NBA sta prvi dve leti za izbore v prvem krogu zagotovljeni, nato imajo ekipe še enostransko možnost podaljšanja še za dodatni dve leti. Pri ženskah so pogodbe po sistemu 3+1, a tudi ne zagotovljene. To pomeni, da sam izbor še ne garantira zaslužka, kot je to praksa pri moških.

Caitlin Clark
Caitlin Clark za popularizacijo WNBA postaja to, kar je bil za NBA Michael Jordan. Foto: AP Photo/Jessica Hill via Guliver

Tudi razlika v številkah je ogromna. Prvi izbor na naboru 2024 Zaccharie Risacher bo v sezoni 2024/25 zaslužil 12.569.040 dolarjev. Caitlin Clark, ki je bila lani prvi izbor na naboru WNBA, pa je v svoji prvi sezoni v žep pospravila 76 tisočakov. Toliko Risacher zasluži v dobrih dveh dneh. Ali pa denimo drugi najslabše plačani košarkar v NBA to sezono Erik Stevenson, ki je podpisal le desetdnevno pogodbo pa bil po petih dneh odpuščen, a je bilo to dovolj za 66 tisočakov.

Omenjali smo subvencioniranje WNBA s strani NBA, da ne bo kdo pomotoma mislil, da gre za nepovratna sredstva. Liga NBA pričakuje povrnitev vložkov, s 42-odstotnim lastniškim deležem pa je upravičena do velikega deleža ustvarjenih prihodkov. Na tej točki je pomembno poudariti, da se običajno deli dobiček, a je v tem primeru drugače. WNBA bo tako ligi NBA še leta vračala stotine vloženih milijonov.

Bo pa breme v prihodnje nekoliko lažje, tudi po zaslugi lige NBA, ki je v megalomansko prodajo TV pravic vključila tudi WNBA. Ta si lahko v naslednjih 11 letih obeta 2,2 milijardi dolarjev. Torej 200 milijonov na leto, kar je ogromen skok s trenutnih 60 milijonov. Tudi košarkarice bi torej lahko v prihodnje zaslužile več, predvsem pa bo moral boljše razmerje pri deljenju prihodka izboriti tudi sindikat profesionalnih košarkaric WNBA.

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje