Nesrečni Litvi se je ponovila Slovenija

Košarka 8. Jul 202410:09 3 komentarji

Znanih je vseh 12 udeležencev, ki se bodo na letošnjih olimpijskih igrah v Parizu pomerili za medalje v moški košarki. Na štirih kvalifikacijskih turnirjih smo v finalih videli dve veliki presenečenji. Krajši konec sta potegnili baltski sosedi.

Razplet v Pireju vam je gotovo dobro poznan. Domači košarkarji so upravičili vlogo favoritov in na poti do olimpijske vozovnice visoko porazili Slovenijo ter nato v finalu brez večjih težav strli še Hrvaško.

Ker se na olimpijski turnir uvrsti le 12 reprezentanc, je že zgolj sodelovanje svojevrsten dosežek. Čeprav Grčija velja za košarkarsko velesilo, je denimo na OI nazadnje nastopila daljnega leta 2008 v Pekingu. To je bil sicer šele četrti nastop Grkov na sklepnem delu olimpijade. Trikrat so zasedlo peto mesto.

Slovenija torej ostaja pri eni uvrstitvi, ko se je na igre v Tokiu uvrstila prav skozi enega od kvalifikacijskih turnirjev. Takrat je na krilih Luke Dončića slavila v Litvi.

Za to baltsko državo, kjer je košarka šport številka ena, so se tudi letošnji boji končali klavrno, kar je največje presenečenje kvalifikacij. V San Juanu so Litovci proti domačinom padli z 68:79. Zvezdnik Domantas Sabonis je vpisal le 10 točk in tako nadaljuje s podpovprečnimi predstavami v reprezentančnem dresu. Brez Jonasa Valanciunasa to preprosto ni isto moštvo.

Še večji šok je doživela Latvija, ki je na lanskem svetovnem prvenstvu osvojila visoko peto mesto in tako za las ostala brez neposredne uvrstitve na olimpijske igre. Enega od štirih kvalifikacijskih turnirjev je gostila v Rigi in v finalu brez možnosti ostala že po prvi četrtini, ki so jo Brazilci dobili s kar 34:11.

Tako od zgodovinske prve uvrstitve na OI ni bilo nič. Velja dodati, da Kristaps Porzingis, prvak lige NBA z Bostonom, ni nastopil. Nima vsaka reprezentanca Luke Dončića …

Manj presenetljiv je bil razplet v Valencii, kjer je Španija v finalu s 86:78 ugnala Bahame. Slednji so na Iberski polotok pripeljali močno zasedbo, na čelu s tremi košarkarji iz lige NBA, dres so si nadeli Deandre Ayton, Buddy Hield in Eric Gordon.