V zadnjem obdobju vse boljše predstave kažejo košarkarji Krke, ki jim od novega leta pomaga tudi znan obraz s slovenskih parketov, Blaž Mahkovic. V pogovoru za Sportklub je spregovoril o prestopu iz Domžal in o vnovični združitvi s trenerjem Dejanom Jakaro.
Ko je Dejan Jakara konec decembra ostal brez najboljšega strelca Victorja Baileyja, se je moral v neizprosnem boju za obstanek v jadranski ligi hitro odzvati. Ker je med sezono težko najti primerno rešitev, se je odločil za preverjeno ime. Poklical je Blaža Mahkovica, ki se je v zadnjem desetletju uveljavil kot eden najboljših strelcev slovenske košarkarske lige.
“Dejan me je poklical, prvi je vzpostavil stik. Ko je odšel Bailey, so iskali zamenjavo na položaju trojke. Nagibal se je k Slovencu, tudi zaradi slovenske kvote za domača tekmovanja. Tudi zato, ker me vidi kot kreatorja na žogi,” nam v pogovoru zaupa Mahkovic, ki ob ponujeni priložnosti ni okleval.
V Novem mestu je našel kopico poznanih obrazov. Z Jakaro je v Domžalah sodeloval kar pet let, tudi kondicijski trener je deloval v Heliosu, z vsaj petimi novimi soigralci pa si je v preteklosti že delil garderobo. Vklop je bil zato preprost, njegov učinek pa takojšen. Na prvi tekmi v ligi ABA je ob pomembni zmagi proti FMP vpisal 14 točk.
“To je preizkus zame, po sedmih letih se vračam v ligo ABA, zanimalo me je, ali še lahko igram. V prvi vrsti sem želel sebi dokazati, da še zmorem. Prva tekma je dobro izpadla, tako zame kot za ekipo, ker smo dosegli pomembno zmago v boju za obstanek,” je z začetkom v Krki zadovoljen 35-letni veteran.
Foto: Drago Perko/KK Krka
Kariero želel skleniti v Domžalah
Še nedolgo nazaj so bili njegovi načrti za preostanek kariere povezani zgolj z domžalskim klubom, ki pa je v zadnjih letih finančno vse bolj podhranjen.
“Vsa leta se je ekipa ves čas menjavala. Večina je odšla drugam, jaz sem ostajal. Generacije so bile vedno mlajše. Zadnjo sezono je bil drugi najstarejši v ekipi 11 let mlajši od mene. To je naraven proces, vsaj v Heliosu je bilo tako, da je vsak, ki je dobro igral, odšel za boljšo ponudbo na višjo raven. Težko je bilo, predvsem zaradi starostnega razpona. Tem igralcem sem bil mentor in poskušal izpolnjevati to vlogo,” o sedmih zaporednih letih v Domžalah, kjer je skupno preživel kar devet let svoje profesionalne kariere, pove Blaž.
“Finančna situacija je botrovala temu, da je bilo toliko mladih in da tujcev ali kakovostnejših slovenskih igralcev niso več mogli pripeljati. Kot kaže, se bo to še stopnjevalo, zato sem videl, da naslednje leto tam nimam več mesta,” doda in ob razkrije, da je imel sicer drugačne želje: “Tudi jaz sem imel ponudbe, a nisem odšel. Mislil sem, da bom tukaj zaključil kariero. Letos tudi vidim, da še lahko dobro igram. Do novega leta sem bil prvi strelec slovenske lige. Glede na to, kako kaže v Domžalah, sem ujel zadnji vlak. Ko sem dobil klic Jakare, sem si rekel, da to moram vzeti.”
Foto: Aleš Fevžer
V Novem mestu našel ambicioznejše okolje
Podpisal je do konca letošnje sezone. “Želja je, da do konca sezone igram čim bolje. V Krko sem šel tudi zato, ker so ambiciozen klub. Ambicije so tudi v prvenstvu in pokalu. Sploh v pokalu je mogoče presenetiti Cedevito Olimpijo in nekaj osvojiti.”
Ligo ABA je več let lovil tudi z Domžalčani in bil nekajkrat blizu. Najbližje v sezoni 2022/23, ko je triler po podaljšku v dvorani Komunalnega centra dobila prav Krka.
“Vsi pogoji so bili, razen tisti najpomembnejši, finance. Škoda, da se ni našel še kakšen vlagatelj. Ne manjka veliko, da bi se lahko naredil preskok. Tudi letos se to vidi v ligi ABA 2, kjer lahko vsak premaga vsakogar,” se je še ozrl na zdaj že bivši klub, ki mu želi le najboljše.
Ob tem pa se je strinjal z mislijo, da bi si v Novem mestu po vseh letih končno zaslužili svojo košarkarsko dvorano. Ta je to sezono doživela še velik šok, ko je hud naliv povzročil poplavo, zaradi namočenega parketa so bili vse do januarja brez lastnega doma.
“Res škoda. Kot se je takrat govorilo, bi bilo res super,” je odvrnil in pri tem ciljal na evropsko prvenstvo 2013, ko bi moralo eno skupino gostiti Novo mesto, a je naposled ostalo brez organizacije, ker se je zataknilo pri gradnji nove dvorane. Čas bi že bil, da se to vendarle spremeni.
Mahkovic o svojih najljubših sezonah:
“Imam več ljubših. Če grem kronološko, tista, ko sem prišel v Olimpijo, ko sem igral ligo ABA in EuroCup. Tudi dobro sem igral pod vodstvom Aleša Pipana, ki mi je dal veliko priložnosti. Tudi v Igokei, ko smo osvojili bosansko ligo in pokal, pa bili peti v ligi ABA, smo se dobro razumeli in imam to sezono v zelo lepem spominu. V Heliosu pa bi izpostavil sezono, ko smo v finalu ABA 2 izgubili v zadnji sekundi. Res je bila dobra ekipa, igrali smo atraktivno košarko, veliko gledalcev smo imeli na tekmah. Nastopili smo v vseh finalih, a na žalost nikjer slavili.”
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Bodi prvi, ki bo pustil komentar!