Olimpija premagala 20-mesečni urok

Eurocup 1. Okt 202422:25 0 komentarjev

Cedevita Olimpija je po gostujoči zmagi v Cluju v drugem krogu EuroCupa v Ljubljani na kolena spravila Reyer iz Benetk (87:82) ter tako ekspresno presegla izkupiček zmag iz pretekle sezone. Junak zmage, ki je ogrela sicer skromno zasedene Stožice, je bil Jaka Blažič.

Kljub izjemnem trudu odgovornih za segment spremljevalnega dogajanja in klubske službe za odnose z javnostmi se ljubljanska košarkarska publika z že večkrat izpostavljeno manjkajočo pravo športno in navijaško kulturo še zdaleč ni ogrela. Dve zaporedni zmagi sta v tej nameri vsekakor korak v pravo smer.

Zdaj že kar daljnega prvega februarja 2023 je Cedevita Olimpija doma premagala prav Reyer. Iz tiste zasedbe je bil v kadru tokrat le Rok Radović. Verjeli ali ne, vse odtlej so slovenski prvaki čakali na nov domači evropski skalp. Urok je zdaj premagan. Znova je padel prav Reyer, tokrat z rezultatom 87:82.

Cedevita Olimpija - Reyer Venezia

”Poškodba” trenerja

Bryton Lamar je tekmo predčasno končal zaradi težav s stopalom. Poškodbo pa je staknil tudi trener Zvezdan Mitrović. Tekmo je vodil s hudimi bolečinami v hrbtu, zato je na novinarsko konferenco poslal pomočnika Đorđa Adžića. ”Čestitke fantom. Pokazali so, da so ekipa, kar je pomembno po porazu proti Dubaju. Potrebovali smo zmago za dober ritem. Vesel sem tudi, da smo se z zmago zahvalili navijačem. Upam, da jih bo v prihodnje še več,” je dejal Adžić.

V večjem delu prvega polčasa so slovenski prvaki držali korak z beneško zasedbo. Ta je težave povzročala predvsem na centrskem položaju, ki se je že večkrat izkazal za najšibkejšo točko kluba iz Stožic. Obenem sta bila z zunanjih položajev stalna grožnja Davide Moretti in Tyler Ennis. Olimpija je vseeno prihajala do svojih minut in med drugim v enajsti minuti vodila s šestimi točkami naskoka (23:17). Reyer je po drugi strani v višjo prestavo prestavil pred odmorom, na katerega je odšel s petimi točkami naskoka (44:39), v visokem ritmu pa nadaljeval tudi v tretji četrtini.

Zvezdan Mitrović. Foto: Aleš Fevžer

Olimpija je za nameček ob polčasu ostala še brez Brytona Lamarja, nevarno nagibanje tehtnice pa je z močnim energetskim vložkom poskušal preprečiti predvsem kapetan Jaka Blažič. Ko se mu je v strelskih akcijah priključil še razpoloženi Devin Robinson so zeleno-beli po delnem rezultatu 9:0 v 29. minuti po daljšem času znova ovedli (58:57), pogled na semafor pa je pred zadnjimi desetimi minutami napovedoval napeto končnico (60:61).

V zadnji četrtini je Jaka Blažič dosegel sedem točk, ”grizel” je v obrambi in bil pravi vodja. Šest minut pred koncem je domačo vrsto popeljal do prednosti sedmih točk (73:66), dve minuti pred koncem je Olimpija vodila s petimi (78:73). Ob nekaj napakah in italijanski nepopustljivosti je vseeno trepetala. A ker so Blažiču na pomoč priskočila tudi DJ Stewart, Aleksej Nikolić in Robinson, je zmaga naposled ostala doma.

”Delali smo na sebi, predvsem na agresivnosti in čvrstosti. To nas je krasilo v pripravljalnem obdobju. Žal je bilo na prvih tekmah preveč črnih lukenj. Tokat smo pokazali pravi značaj. Lani smo v tesnih končnicah pogosto izgubljali, letos že dvakrat zmagali. Lepo je sezono odpreti z rezultatom 2-0. Kot bi z ramen padel kamen,” je bil zadovoljen Blažič, ki je dosegel 17 točk.

Oster tekmovalni ritem se bo po dveh tekmah v Stožicah za ”zmaje” nadaljeval že ob koncu tedna, in sicer z nedeljskim gostovanjem v Baru. Mornar bo tretji tekmec v ligi ABA, v kateri so Ljubljančani vknjižili dva poraza.

Cedevita Olimpija – Reyer 87:82

Dvorana Stožice, gledalcev 2500, sodniki: Laurinavičius (Litva), Bittner (Nemčija), Kardum (Hrvaška).
Cedevita Olimpija: Stewart 9 (1:2), Robinson 17 (2:2), Jones 9, Radović 6 (1:2), Nikolić 12 (4:5), Lemar 9 (1:2), Blažič 17 (6:6), Geben 2, Ogbeide 6.
Umana Reyer: Tessitori 2, Casarin 3, Moretti 10 (2:2), Ennis 23 (5:7), Tshimanga 14 (0:3), Parks 5, Simms 11 (0:1), Wiltjer 14.

Prosti meti: Cedevita Olimpija 15:19, Umana Reyer 7:13.
Met za tri točke: Cedevita Olimpija 12:29 (Robinson 3, Blažič 3, Nikolić 2, Lemar 2, Jones, Radović), Umana Reyer 11:24 (Wiltjer 4, Moretti 2, Ennis 2, Parks, Simms, Casarin).
Osebne napake: Cedevita Olimpija 20, Umana Reyer 24.