Piše se zgodovina, slovenski košarkarji so prvič na OI!

Košarka 4. Jul 202118:00 > 05. Jul 2021 9:56 1 komentar
Slovenija po veliki zmagi nad Litvo, ko si je zagotovila uvrstitev na OI, foto: FIBA.

Slovenski košarkarji so se na kvalifikacijskem turnirju v Kaunasu vpisali v zgodovino. Z izjemno košarko, ki jo kažejo vse od zbora 10. junija, so v velikem finalu nadigrali še Litvo in se prvič uvrstili na olimpijske igre. V Žalgirio areni pred 11.561 gledalci, med njimi številnimi slovenskimi, je bil najboljši posameznik eden največjih svetovnih športnih zvezdnikov Luka Dončić. Slovenija bo igrala v Tokiu 2020.

O tekmi v Kaunasu, ki je za Slovenijo v trenutku, ko se je na semaforju v dvorani iztekel čas, v zgodovino odšla zapisana z zlatimi črkami, lahko govorimo le v presežnikih. Zadnje kaplje znoja so na parketu pustili vsi, ki jih je imel na seznamu selektor Aleksander Sekulić.

Nor šov je uprizoril Luka Dončić, ki je zbral 31 točk, 11 skokov in 13 podaj za trojnega dvojčka. Po tekmi je iz rok legendarnega Arvydasa Sabonisa prejel tudi naziv najkoristnejšega košarkarje turnirja.

Fantastičnih 12

Tokrat velja pohvaliti vseh 12 slovenskih košarkarjev. S fanatično borbenostjo v obrambi in neverjetno razigranostjo v napadu so Slovenijo, ki je bila v Kaunasu za razred ali dva boljša od vseh ostalih, tudi Litve, zasluženo popeljali na olimpijske igre.

Klemen Prepelič, foto: FIBA.

Edo Murić je fantastično zaigral predvsem v tretji četrtini, ko je imel težave z osebnimi napakami Mike Tobey. Da brez dvoma sodi v ligo NBA, je z 18 točkami in petimi skoki dokazal Vlatko Čančar, ki je zadel tudi kopico ključnih trojk. V pravem trenutku so zadevali tudi Klemen Prepelič, Zoran Dragić in Jaka Blažič. Izjemno delo pod obročem je opravil Tobey, zbral je 13 točk in štiri skoke ter imel najboljši +/- med vsemi košarkarji s +18.

OI v Tokiu: Verjetno vas zanima, s kom bodo slovenski košarkarji igrali na Japonskem in kdaj se začnejo boji. V Tokiu bodo igrali v skupini s Španijo, Japonsko in Argentino. Olimpijski turnir se bo začel 25. julija.

Slovenija bo prvo tekmo igrala 26. julija ob 6.40, ko ji bo nasproti stala Argentina.

Potek tekme po četrtinah

Prva četrtina – 24:28. Dvoboj je bil do sredine prve četrtine izenačen, nato je slovenski napad znova prestavil v višjo prestavo. Luka Dončić, Jaka Blažič in Zoran Dragić so polnili koš Litve za prvo vodstvo z dvomestnim številom točk – 18:28. Do konca četrtine so nato Slovenci malce popustili, a vendarle prvih deset minut dobili za štiri točke.

Druga četrtina – 28:24. Litva, ki je prvo četrtino sklenila z delnim izidom 6:0, je bolje igrala tudi na začetku druge in zaostanek desetih točk spreobrnila v vodstvo s 30:28. Sušo Slovenije je s polaganjem končal Klemen Prepelič. Nato je nase ogromno breme prevzel Dončić, ki je v napadu skoraj sam vlekel voz Slovenije v izjemno izenačeni tekmi. Do polčasa je zbral 21 točk ob metu iz igre 9/13. Drugi polčas se je začel z ničle (52:52).

Luka Dončić in Jaka Blažič, foto: FIBA.

Tretja četrtina – 17:28. Slovenija je drugi polčas začela silovito. Dvakrat je samega soigralca na vrhu trojke našel kdo drug kot Dončić. Prvo podajo je izkoristil Čančar, drugo Tobey, za hitrih 6:0 naših košarkarjev. Po novi fantastični podaji Luke, njegovi deveti na dvoboju, je Tobey silovito zabil za novo najvišjo prednost na tekmi, Slovenija je povedla za 12 točk. Žal je kmalu za tem dobil svojo četrto osebno napako, selektor ga je bil prisiljen potegniti na klop.

Litva je to takoj izkoristila, nekajkrat je zadel Domantas Sabonis, po trojki Rokasa Giedraitisa je prednost skopnela na dve točki. S svojo tretjo trojko je odgovoril Čančar, ki je v tretji četrtini med boljšimi na parketu. Ko je z razdalje zadel še Blažič, so Slovenci znova malce ušli. Pred zadnjo četrtino, tudi po zaslugi popravljene obrambe, so vodili za 11.

Četrta četrtina – 16:16. Zadnjo četrtino je z odlično igro v napadu nadaljeval Čančar, ki je s svojo četrto trojko na tekmi pomagal prednost Slovenije povišati vse do +16. V nadaljevanju so nekajkrat slovenske košarkarje z dvomljivimi odločitvami razjezili tudi sodniki, naši so odgovorili na najboljši način, z “igranjem košarke”, kot radi poudarjajo Slovenci, ki uživajo v igri drug z drugim. Niso se dali zmesti, ohranili mirno kri in Slovenijo popeljali na olimpijske igre!

Luka Dončić, foto: FIBA.
Zoran Dragić, foto: FIBA.
Slovenski navijači v Kaunasu, foto: FIBA.
Selektor Slovenije Aleksander Sekulić, foto: FIBA.
Mike Tobey v boju z Domantasom Sabonisem, foto: FIBA.

Dončić ostal neporažen!

Neverjeten je podatek, da Slovenija na uradnih tekmah, na katerih je dres oblekel Luka, še ni izgubila. Razmerje zmag in porazov je zdaj že 13:0. Nadaljevati ga bo poskušal na Japonskem.

Za tekmo je bil vprašljiv Vlatko Čančar, ki si je na polfinalni tekmi proti Venezueli poškodoval gleženj. Krilni košarkar Denver Nuggets je stisnil zobe in se vrnil v prvo peterko.

Zadnje štiri olimpijske vozovnice

Štirje olimpijski kvalifikacijski turnirji te dni potekajo v Beogradu, Kaunasu, Splitu in kanadski Victorii. Na olimpijske igre se uvrstijo le zmagovalci z vsakega prizorišča.

V Beogradu se bosta za olimpijsko vstopnico pomerili Srbija in Italija, v Splitu Nemčija in Brazilija ter v Victorii Grčija in Češka.

V Tokio so že uvrščeni Slovenija, Španija, Francija, ZDA, Argentina, Avstralija, Nigerija, Iran ter Japonska.

Kvalifikacijski turnir za olimpijske igre, Kaunas:

Polfinale, sobota, 3. julija:
Slovenija – Venezuela 98:70 (26:21, 22:20, 23:14, 27:15)

Litva – Poljska 88:69

Finale, nedelja, 4. julija:
Litva : Slovenija 85:96 (24:28, 28:24, 17:28, 16:16)

Zmagovalna začetna peterka Slovenije: Luka Dončić, Zoran Dragić, Jaka Blažič, Vlatko Čančar, Mike Tobey.

Junaki na klopi: Luka Rupnik, Aleksej Nikolić, Klemen Prepelič, Edo Murić, Gregor Hrovat, Jakob Čebašek, Žiga Dimec.