Nekdanji zmaj prerešetal Slovenijo, nov poraz Hrvaške

Košarka 25. Feb 202217:55 > 20:42 3 komentarji
Sasu Salin je zadel kar sedem trojk, foto: FIBA.

Slovenska košarkarska reprezentanca je v 3. krogu kvalifikacij za SP 2023, ki ga bodo gostile Indonezija, Japonska in Filipini, utrpela prvi poraz. Na finskem je Slovencem mero vzela Finska (86:76), za katero je z meti z razdalje blestel Sasu Salin, zadel je kar sedem trojk iz enajstih poizkusov. Na drugi tekmi skupine C so v Zagrebu slavili Švedi.

Da to ne bo večer Slovencev se je dalo slutiti že pred skokom za žogo, ko je selektor Aleksander Sekulić ostal brez Klemna Prepeliča, ki je odpadel zaradi bolečin v hrbtu.

Slovenija je tekmo začela v krču in z izjemo nekaj prebliskov večji del zaostajala. Močno je nagajala organizacija igre, do konca dvoboja so naši košarkarji nabrali kar 21 izgubljenih žog. Ker ni stekel niti met, iz igre so zadeli le 39 odstotkov vseh metov, od tega za tri skromnih 25, je bil ob razpoloženih Fincih poraz neizbežen.

Vrhunci tekme Finska – Slovenija:

Odločilno razliko so domači naredili na začetku zadnje četrtine, ko so se odlepili z delnim izidom 11:0, po katerem se Slovenci niso uspeli pobrati. Kar 25 točk je dosegel Sasu Salin, nekdanji član Olimpije, ki je zadel sedem trojk od skupno 14 Finske. Pri Sloveniji je bil najbolj razpoložen Zoran Dragić, ki je prav tako vpisal 25 točk, 16 jih je dodal Jaka Blažič, ki pa je iz igre zadel le štiri mete od 15.

Slovenija je tako po zmagah proti Hrvaški in Švedski vpisala prvi poraz. Finci so se zdaj na vrhu lestvice skupine C izenačili s slovenskimi košarkarji.

Finski navijači so napolnili Espoo areno. Foto: FIBA

Finska – Slovenija 86:76 (13:14, 19:17, 26:26, 28:19)

Slovenija je tekmo začela v peterki Luka Rupnik, Zoran Dragić, Jaka Blažič, Edo Murić, Mike Tobey. Ker je na ogrevanju začutil močno bolečino v hrbtu, je brez nastopa ostal prvi strelec slovenske izbrane vrste ob novembrski akciji Klemen Prepelič.

Prva četrtina – 13:14. Slovenci so obračun začeli precej zaspano in v prvih petih minutah igre dosegli le šest točk, a kljub temu s košem Jake Blažiča sredi uvodne četrtine z 8:6 tudi prvič povedli. Oba napada sta bila v tem delu tekme precej nerazpoložena. Po trojki Jakoba Čebaška, prvi za Slovenijo iz devetih poizkusov v prvih desetih minutah igre, so naši košarkarji na odmor šli z vodstvom za točko.

Druga četrtina – 19:17. V drugem delu se je nadaljevala raztresena igra Slovenije, ki je imela precej težav z organizacijo napada in hitro kopičila izgubljene žoge. Potem ko je Aleksander Sekulić na tribuni pustil Žigo Samarja, ima na položaju “enke” na voljo le Luko Rupnika in Matica Rebca. Slabe tri minute pred odmorom so Finci po trojki Ilarija Seppale prvič povedli za šest točk (29:23).

Sledila je minuta odmora na zahtevo slovenskega selektorja, ki je predramila Slovence. Sledil je delni izid 8:0, dve trojki je zadel Blažič, ki je do odmora vpisal 11 točk in Slovenijo vrnil v vodstvo. Zadnjo besedo pred polčasom je imel nekdanji zmaj Sasu Salin in svoji reprezentanci priigral točko naskoka (32:31).

Trojka Salina pred polčasom:

Tretja četrtina – 26:26: Drugi polčas so bolje odprli Finci. Izjemno vroč je bil še naprej predvsem Salin, ki je hitro zadel novi dve trojki, skupno jih je do četrte minute tretje četrtine že šest, za novo najvišjo prednost na dvoboju (45:38). Sloveniji tokrat nova minuta odmora ni pomagala, kmalu je Mikael Jantunen povišal na plus 10.

Nato je vajeti v svoje roke vzel Zoran Dragić in poskrbel, da se Finska vendarle ni odlepila. V tretji četrtini je dosegel kar 13 točk, nato so svoje dodali še Čebašek, Rebec in Gregor Hrovat ter Slovenijo približali na točko (58:57)!

Zadnja četrtina – 28:19: Slovenija je na začetku zadnje četrtine povedla za štiri, a sledil je silovit odgovor domačih. Svojo sedmo trojko je zadel Salin, Slovenci so v tem delu tekme vpisali nove štiri izgubljene žoge, ko je tri točke dodal še Jantunen so Finci naredili delni izid 11:0.

S polaganjem je pet minut pred iztekom črno serijo Slovenije prekinil Dragić, a bilo je prepozno. Po košu Mika Tobeyja, ko je bilo na semaforju še 2:19, so se Slovenci še približali na minus sedem, vendar so imeli domači odgovor na vsak napad slovenskih košarkarjev, ki so tako utrpeli prvi poraz v teh kvalifikacijah.

Zoran Dragić je bil prvi strelec Slovenije. Foto: FIBA

Današnji je bil že deseti medsebojni obračun Slovenije in Finske. Precej uspešnejši so naši košarkarji, ki so dobili osem dosedanjih obračunov. Zadnjega pred petimi leti na EuroBasketu 2017, ki se je končal z evropskim naslovom. Finci so prvo zmago vpisali štiri leta prej, ko so Sloveniji mero vzeli na domačem EP v Ljubljani.

V ponedeljek se bosta tokratna tekmeca pomerila še na slovenskih tleh. Tudi v koprski Bonifiki se bo obračun začel ob 17.30, prav tako s prenosom na Sportklubu.

Na drugi tekmi skupine C sta se v Zagrebu udarili reprezentanci Hrvaške in Švedske. V tesni tekmi so končnico bolje odigrali Skandinavci in slavili s 64:70.

SP 2023: evropske kvalifikacije, skupina C:

3. krog (petek, 25. februar):

Strelci: Salin 25, Jantunen 13, Valtonen 11, Murphy 10; Dragić 25, Blažič 16, Tobey 12, Čebašek 6, Rebec in Rupnik 5, Dimec in Hrovat 3, Murić 1

Hrvaška – Švedska 64:70