Kdo je naslednja žrtev Slovenije?

Košarka 3. Jul 20228:00 2 komentarja
Ludvig Hakanson
Ludvig Hakanson, foto: FIBA.

Pred odhodom na zaslužen julijski odmor čaka slovensko košarkarsko reprezentanco le še gostovanje na Švedskem. Na papirju lažji nasprotnik od četrtkove zasedbe Hrvaške in tudi s precej manj znanimi imeni. Kdo je torej nasprotnik Slovenije? Zadnjo tekmo prvega dela kvalifikacij za SP 2023 si boste lahko v nedeljo ob 17. uri znova ogledali ekskluzivno na Sportklubu.

Švedska bo svojo tretjo domačo tekmo odigrala še v tretji različni dvorani. Po Norrköpingu in Avicii Areni v Stockholmu, bo glavno mesto v Hovet Areni gostilo še obračun, ki bo odločal o drugem mestu v skupini C.

Samo mesto sicer za drugi del kvalifikacij, kamor je Slovenija že uvrščena in se bo začel avgusta, niti ni tako pomembno. Pomembne so predvsem točke, ki se v celoti prenesejo v drugi del, kjer se nato s skupino C združi skupina D, iz katere bodo najverjetneje napredovali Nemčija, Poljska in Izrael. Na svetovno prvenstvo nato potujejo najboljše tri reprezentance.

Klemen Prepelič je novembra s 30 točkami poskrbel za zmago Slovenije. Foto: FIBA

Švedi so trenutno pri dveh zmagah in treh porazih. Kvalifikacije so sicer odprli odlično. V prvem krogu so z 72:62 ugnali sosednjo Finsko, ki je bila v dvoboju favorit. Nato so Skandinavci v Kopru namučili še Slovenijo, ki jih je strla šele v končnici dvoboja, zahvaljujoč predvsem strelski eksploziji Klemna Prepeliča (30 točk), medtem ko sta levji delež v zaključku prispevala tudi Edo Murić in Jaka Blažič.

Slovenija močno okrepljena, Švedi oslabljeni

Tokratni obračun imel s prvim vendarle bolj malo skupnega. Obe moštvi sta v primerjavi z novembrsko medsebojno tekmo zamenjali ogromno košarkarjev, Slovenija natanko polovico od 12, Švedi enega manj. Če je bila razlika v kvaliteti precejšnja že pred prvo tekmo, je zdaj velika kot ocean.

Švedi so od takratne izbrane vrste v kader namreč dodali dva igralca iz španske druge lige ter po enega iz italijanske druge, poljske prve in ameriške univerzitetne lige. Odsotna pa je peterica, ki je v Kopru odigrala 77 minut igre, vključno s članom Murcie Christopherjem Czerapowiczem, ki je Sloveniji nasul 19 točk.

Slovenija je dodala kar štiri košarkarje, ki so bili proti Hrvaški v začetni peterki, dva od teh iz lige NBA, Luko Dončića in Gorana Dragića, ter Zorana Dragića in Mika Tobeyja. Zraven sta še dva Gregorja, Partizanov Glas in od Pau-Ortheza Hrovat.

Christopher Czerapowicz tokrat ni z reprezentanco. Foto: FIBA

Kdo je najnevarnejši posameznik Švedske?

Selektor Ludwig Degernäs je proti Finski začel s peterko Denzel Andersson, Tobias Borg, Ludvig Hakanson, Viktor Gaddefors, Simon Birgander. Poraženi so bili z 69:85, čeprav so uvodni četrtino dobili za kar deset točk (29:19). Sledilo je 20 minut igre, ko so bili povsem nadigrani, tekma pa že pred zadnjo četrtino odločena.

Prvi igralec moštva je brez dvoma organizator igre Malage v španski ligi ACB Ludvig Hakanson, ki je tudi prvi strelec Švedske v kvalifikacijah za svetovno prvenstvo, s povprečjem 17,4 točke na tekmo, vpiše pa tudi več kot osem asistenc. Bil je že prvi strelec Švedov na prvem obračunu s Slovenijo, ko je vpisal 21 točk, zdel je tudi tri mete izza črte ter podelil kar 14 asistenc!

Izpostaviti velja še centra Joventuta Simona Birganderja, ki je z 9,8 skoka njihov najboljši skakalec in daleč najpomembnejši pod obročem.

Medsebojni dvoboji: 3:0

Le trikrat v skoraj 30-letni zgodovini se je Slovenija pomerila s Švedsko in vedno slavila. Prvič že daljnega leta 1992 na olimpijskem kvalifikacijskem turnirju v Bilbau (85:74), nato pa še leta 2004 na pripravljalni tekmi v Carigradu (78:72). Nazadnje torej 28. novembra lani (94:89).

Švedi na velikih tekmovanjih

Švedi sicer še nikoli v zgodovini niso nastopili na svetovnih prvenstvih. Pohvalijo se sicer lahko z eno udeležbo na olimpijskih igrah (1980), desetkrat pa so bili del EuroBasketa, nazadnje leta 2013 prav v Sloveniji.