Slovenci preskočili Novozelandce in skoraj še Hrvate (VIDEO)

Košarka 4. Jul 20247:21 > 18:29 3 komentarji

Slovenska košarkarska reprezentanca je morala na kvalifikacijskem turnirju v Pireju za podaljšanje upanja na olimpijske igre Novo Zelandijo ugnati za vsaj 10 točk in to nalogo opravila z odliko. Na krilih izjemnega Luke Dončića, ki je znova vpisal trojnega dvojčka, je Slovenija slavila s 104:78.

Slovenci so proti Novi Zelandiji močno popravili slab vtis, ki so ga pustili pred dvema dnevoma proti Hrvaški. Dvoboj, ki so ga morali za uvrstitev v polfinale dobiti za vsaj 10 točk, so odprli silovito in hitro pobegnili na zadostno prednost. Od prve minute je bil razigran Luka Dončić, ki je dajal ritem Sloveniji in tako za seboj povlekel tudi soigralce.

Prednost se je sredi drugega dela povzpela vse do 18 točk, ko so se Novozelandci le zbrali in do odmora znižali na le sedem točk. V tretji četrtini so Slovenci znova stopili na plin in pobegnili vse na 25 točk naskoka. Zdelo se je, da bo to dovolj, a košarkarji z druge strani sveta so se izkazali za zelo nepopustljivega tekmeca, kar so nenazadnje pokazali že v sredo proti Hrvaški.

“Kiviji” so se s trojko Coreyja Websterja štiri minute pred koncem približali na 15 (75:90), a so imeli naši košarkarji odgovor. Najprej je lepo po asistenci Dončića zadel Josh Nebo, nato je bil natančen še Gregor Hrovat, ki je odigral odlično partijo, kar je tlakovalo pot k mirnejši končnici.

Slovenci so ob visoki prednosti na koncu lovili zmago za 29 točk, ki bi jih dvignila celo na prvo mesto skupine in pred Hrvaško, a v zadnjih petih sekundah zgrešili dve trojki.

Znova trojni dvojček Luke Dončića

“Stisnjeni smo bili v kot. Videli ste odziv igralcev. Igrali smo z neugodno reprezentanco, ki je borbena in ima odlične strelce z razdalje,” je po tekmi povedal selektor Aleksander Sekulić in dodal: “Po zmagi Nove Zelandije proti Hrvaški sem dejal, da so se zadeve zakuhale in moramo zdaj splavati iz te situacije. Ni nam uspelo povsem izničiti poraza proti Hrvaški, imeli smo priložnost, ni uspelo, a vseeno kapo dol fantom. Zdaj ni čas za slavje, rešili smo se iz nemogočega položaja in stremimo naprej k naslednji tekmi.”

Dončić je bil za razred najboljši posameznik tekme in še drugič zapored vpisal trojnega dvojčka. Dosegel je 36 točk, 11 skokov in 10 asistenc. S tem bo zagotovo bolj zadovoljen kot v torek, saj je prišel ob zmagi. Klemen Prepelič in Hrovat sta dodala 14 točk. Nebo pa je 20 točkam, ključen je bil predvsem v zadnji četrtini, dodal še 12 skokov. Njegova najboljša partija v dresu Slovenije.

Zaušnica s Hrvaško je tako pozabljena, a v soboto bo pred Slovenci še večji test. V zagotovo nabito polni dvorani Miru in Prijateljstva v Pireju se bodo morali udariti z domačo Grčijo, na čelu z Giannisom Antetokounmpom. Seveda pod pogojem, da premagajo Egipt.