Slovenci v zadnjih sekundah ob zmago v Talinu (VIDEO)

Košarka 24. Feb 202317:45 > 18:23 0 komentarjev
slovenska košarkarska reprezentanca samar mahkovic

Slovenska košarkarska reprezentanca je na predzadnji tekmi v kvalifikacijah za svetovno prvenstvo izgubila proti Estoniji. V Talinu so bili domačini boljši z 79:78. Poraz ni usoden: Slovenci so se že pred obračunom v Estoniji uvrstili na svetovno prvenstvo.

Najboljši igralci pomlajene zasedbe selektorja Aleksandra Sekulića so bili Gregor Glas z 18 točkami, Žiga Samar, ki je zbral 13 točk in 9 podaj, ter Blaž Mahkovic in Aleksej Nikolić z 11 točkami.

Slovenija, ki si je že pred zadnjim ciklusom kvalifikacij zagotovila udeležbo na svetovnem prvenstvu v Aziji, se bo v ponedeljek predstavila še slovenski publiki. Ob 18. uri se bo v Kopru pomerila z Izraelom, ki je danes po podaljšku izgubil doma proti Finski.

Za Slovenijo je bila to enajsta tekma v teh kvalifikacijah. Pet zmag je dosegla v prvem delu, v drugem delu pa je to zanjo prvi poraz (7-4). Iz skupine J bosta na SP napredovali še Finska in Nemčija.

Selektor Aleksander Sekulić je po tekmi dejal: “Čeprav tekma ni imela pravega naboja, smo prišli po zmago. Tekom srečanja smo naredili precej napak, kar je razumljivo glede na to, da smo prvič igrali v takšni postavi. Vseeno moram pohvaliti igralce za borbenost, škoda le, da smo bili v zaključku nespretni in da so domačini s trojko prišli do dveh točk.” Aleksej Nikolić, tokrat kapetan slovenske reprezentance, je dodal: “Estonija je znala kaznovati naše napake. Že med tekmo smo ji večkrat omogočili, da se je vrnila v igro, na koncu pa je s trojko v izdihljajih tudi zmagala. Škoda, saj smo imeli vse v svojih rokah.”

Estonija – Slovenija 79:78 (24:16, 13:24, 18:19, 24:19)

Četrta četrtina:

Slovenci so v zadnji četrti igrali dobro. Aleksej Nikolić je s trojko za 67:62 6 minut pred koncem varovance Aleksandra Sekulića popeljal do lepe prednosti.

A nato se je Slovencem ustavilo predvsem v napadu. Žoga ni stekla, slovenski reprezentanti so naredili tudi preveč napak. Estonci so se uspeli približati. Znova je Slovence prebudil Gregor Glas. S svojo četrto trojko je goste v Talinu znova popeljal do vodstva.

V zadnji minuti je šlo predvsem za taktično bitko, ponovno osebnih napak. 6 sekund pred koncem pa je Žiga Samar s slabo podajo Estoncem ponudil novo priložnost za izenačenje – in ti so jo izkoristili. Kristian Kullamae je s trojko zmago priigral domačinom.

Tretja četrtina:

Obe ekipi sta drugi polčas začeli zelo počasi. Estonci so takoj zadeli za tri točke, nato pa v naslednjih štirih minutah gledalci niso videli nobenega koša iz igre. To so prekinili Estonci s trojko 5 minut pred koncem četrtine. Slovenci so v prvih šestih minutah točke dosegali izključno s črte prostih metov.

Kriza Slovencev se je nadaljevala, Estonci pa so počasi ujeli ritem in pobegnili na štiri točke naskoka. Po minuti odmora Aleksandra Sekulića pa je steklo tudi Slovencem. Najprej je Gregor Glas znova zadel za tri točke, nato pa so se razigrali še ostali slovenski reprezentanti. Trojko je zadel še Urban Klavžar. Za dodatno spodbudo je tik pred zaključkom četrtine čudežen met uspel Leonu Stergarju. Slovenci so v zadnjih 10 minut odšli s prednostjo štirih točk.

Druga četrtina:

V drugem delu povsem drugačna zgodba. Estonci so potrebovali več kot tri minute za prve točke. Slovenci so dobro igrali v obrambi, še bolje pa v napadu. Natančni so bili predvsem pri metu za tri točke. Zadevala sta tako Gregor Glas kot Žiga Samar, trojko je dosegel tudi Aleksej Nikolić. Slovenci so se približali Estoncem in celo povedli. Drugo četrtino so dobili za 11 točk, na odmor pa odšli s prednostjo +3.

Pri Slovencih je bil v prvem polčasu najbolj učinkovit Gregor Glas z 10 točkami, Blaž Mahkovic in Žiga Samar sta jih dodala po 7. Slednji je zbral še 5 skokov in 6 asistenc in je na poti do trojnega dvojčka.

Prva četrtina:

Na začetku prve četrtine sta reprezentanci igrali zelo izenačeno. Nobena ekipa si ni priigrala višje prednosti, pogosto sta se izmenjevali v vodstvu. Nato pa so se Estonci odlepili in povedli tudi za 8 točk. Selektor slovenske reprezentance Aleksander Sekulić je nato zahteval minuto odmora. Njegovi varovanci so se nato približali na 4 točke zaostanka, a pred zaključkom prve četrtine znova popustili. Estonci so jo dobili za osem točk z rezultatom 24:16.

Začetna peterka slovenske reprezentance: Žiga Samar, Aleksej Nikolić, Blaž Mahkovic, Bine Prepelič, Jurij Macura

Srečanje ni imela tekmovalnega naboja, saj je bila Slovenija že pred obračunom uvrščena na turnir najboljših 32 ekip na svetu, ki bo od 25. avgusta do 10. septembra v Aziji.

Slovenija, ki je prvo tekmo proti Estoniji lani poleti v Celju dobila s 104:83, je nastopila močno oslabljena. Manjkali so vsi zvezdniki iz lige NBA in evrolige, večina članov Cedevite Olimpije ter Jordan Morgan, Jaka Blažič, Žiga Dimec