Sekulić: Dončić? Ne želim ugibati

Foto: Guliver Images

"Z optimizmom me navdaja spoznanje, da je Luka Dončić zelo motiviran in dobro pripravljen," pred tekmo Slovenija-Italija (17.30, SK5) v osmini finala EuroBasketa 2025 v Rigi razmišlja selektor Aleksander Sekulić, ki hkrati ne želi ugibati, na kakšen način se bo tekmec tokrat lotil prvega zvezdnika.

Dvoboj Slovenije in Italije lahko označimo tudi za soočenje dveh košarkarskih svetov. Če za Slovenijo že vse od leta 2021 velja, da je izrazito napadalno usmerjena in je bila tudi v prvem delu EuroBasketa 2025 točkovno druga najbolj učinkovita (za Nemčijo), pa Italija slovi kot obrambno naravnana  reprezentanca. Prejela je najmanj točk na prvenstvu in ima najboljši obrambni indeks.

Vprašanje, kako se bo torej najbolj učinkovita obramba lotila najbolj učinkovitega strelca, se torej ponuja kar samo od sebe. Dosedanji tekmeci so dali Italijanom kar nekaj idej, a je Luka Dončić vselej našel odgovor (povprečje 32,4 točke). Aleksander Sekulić po ogledu vseh letošnjih italijanskih tekem ob našem vprašanju ni želel ugibati, kakšno pot bo ubral njegov tokratni tekmec Gianmarco Pozzecco. Je pa poudaril: “Vsaka ekipa poskusi z nečim, kar nas sili v prilagoditve. A ker gre za Dončića, so ta prilagajanja precej lažja. V napadu imamo kar nekaj orožij.”

“Za njihovo obrambo je značilnih zelo veliko rotacij. Po napakah si krijejo hrbte. Tekmecu dovolijo zelo malo časa za odprt met. Včasih jih je užitek gledati, kako igrajo v obrambi,” je nadaljeval slovenski selektor in opozoril na rdečo nit italijanske igre: “Le Simone Fontecchio in Mouhamet Diouf v povprečju presegata več kot deset točk. Ostali so pod to mejo. To je dokaz dolge klopi in ekipne igre. Po drugi strani pa gre za najboljšo obrambno ekipo prvenstva. Odlika je tudi napadalni skok, obenem pa se ‘hranijo’ še s protinapadi.”

V pogovorih s selektorjem smo sicer že vajeni, da bolj kot o obrambnih različicah in konceptu soočanja z najmočnejšimi tekmečevimi orožji govori o udejanjanju napadalne ideje. V tem pogledu je seveda vesel Dončićeve navdahnjenosti, obenem pa tudi postopnega dvigovanja soigralcev. Nazadnje so, denimo, kapetanu zgledno sledili tudi Aleksej Nikolić, Rok Radović, Alen Omić … “Vidi se, da so fantje iz tekme v tekmo bolj samozavestni. Celotna ekipa je na višji ravni,” razmišlja Sekulić.

Aleksander Sekulić; Islandija - Slovenija
Foto: FIBA

Zgodovina Slovenije in Italije sicer beleži že kar 21 tekem. Slovenija jih je dobila kar 15, tudi zadnjo v Manili, s katero si je priborila sedmo mesto na SP 2023. “Italija je zelo podobna tisti Italiji s svetovnega prvenstva. Mi smo v malce drugačni zasedbi. A to je drugačna tekma, drugačen naboj. Gre za osmino finala. Še vedno smo vsi v boju za kolajno. To so tekme, na katerih si še toliko bolj želiš igrati svojo košarko in vzpostaviti ravnotežje, ki ti ustreza. Odgovor bo dala tekma, a ker res vidno napredujemo, sem optimističen,” je razmišljanje sklenil Aleksander Sekulić.

EuroBasket 2025: slovenske tekme

Slovenija – Poljska 95:105
Francija – Slovenija 103:95
Slovenija – Belgija 86:69
Islandija – Slovenija 79:87 
Izrael – Slovenija 96:106

Osmina finala:

7. september (17.30): Slovenija – Italija

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje