Medtem ko je bolj ali manj jasno, da bo Luka Dončić v dresu LA Lakers prvič zaigral v noči na torek, pa se prah v Dallasu, kjer je preživel šest let in pol, še zdaleč ni polegel. Neprepričljiva retorika športnega direktorja je še pospešila raznorazne teorije o "pravih" razlogih za presenetljivo kalifornijsko-teksaško kupčijo.
V trgovinah lige NBA so že na voljo dresi LA Lakers s številko 77. Tisti pravi, ki ga bo oblekel Luka Dončić, naj bi se pod žarometi Crypto.com Arene prvič predstavil v noči na torek, ko se bo losangeleška zasedba pomerila z Utah Jazz. Še pred tem, in sicer v soboto zvečer po slovenskem času, bo Dallas v domači dvorani gostil Houston, kar bo prva domača tekma lanskoletnih finalistov po odmevni kupčiji stoletja. In medtem ko gre takrat pričakovati protest ali vsaj jasno nezadovoljstvo navijačev Dallasa, pa v zakulisju še vedno poteka iskanje pravih razlogov za presenetljivo potezo vodstva kluba iz Teksasa.
Pravega razloga morda ne bomo izvedeli nikoli, a vseeno … Ameriški medij ‘Yahoo sports’ je strnil pet najpogostejših ali vsaj najbolj izrazitih teorij in jih tudi ocenil.
Pet ključnih teorij
Le eno od petih zvezdic na lestvici verodostojnosti je dobila teorija, po kateri so se Dončića v Dallasu znebili zaradi tveganja poškodb in s tem povezane telesne pripravljenosti. Podobno so pri Yahooju ocenili tudi obrazložitev, da je bil LD preprosto predrag košarkar.
Omenjeni medij dve od petih zvezdic namenja teoriji, ki vključuje strah pred Dončićevih pobegom še pred podpisom naslednje pogodbe. Mimogrede, ta sum je Luka na prvi novinarski konferenci v Los Angelesu odločno zavrnil.
Enako vrednost na lestvici verodostojnosti (2/5) je prejela teorija, ki Slovenca označuje za obrambno preskromnega košarkarja. Zanimivo, precej večjo raven kredibilnosti (3/5) pa so avtorji članka namenili teoriji domnevne selitve franšize – v Las Vegas, zaradi česar naj bi lastnikom dišal manj konkurenčen klub.
Foto: Profimedia
Igralniški posel
Teorijo tovrstne zarote je zanetil predvsem zapis znanega odvetnika Chrisa Kratovila, prepričanega o tem, da Dončićeva prodaja nima športnih vzgibov. Njegovo razmišljanje beleži že 10 milijonov ogledov. Več kot očitno je, da novi lastniki Dallas Mavericks, imperij milijarderke Miriam Adelson, doslej ni bil uspešen v boju za spremembo zakonodaje, ki v zvezni državi Teksas ne dovoljuje igralniškega posla. Načrt o gradnji igralniškega letovišča s košarkarsko dvorano tako ostaja v predalih.
Kratovil je zdaj prepričan o tem, da se lastniki oklepajo rezervnega načrta, to pa je grožnja s selitvijo kluba v zvezno državo Nevada. In kaj ima pri tem Luka Dončić?
“V tej različici možnih dogodkov je ekipa brez Luke z opustošeno bazo oboževalcev bolj verodostojna grožnja za selitev kot cvetoča franšiza Mavs z njim,” meni Kratovil.
Foto: Profimedia
Ozadje zgodbe o igralniških načrtih
Spomnimo, pred zdaj že več kot enim letom je košarkarski in poslovni svet presenetila novica o prodaji večinskega dela Dallas Mavericks. Mark Cuban je tedaj sklenil dogovor z igralniško-poslovnim imperijem Las Vegas Sands, na čelu katerega je Miriam Adelson.
Že takrat je bilo mogoče v ameriški javnosti zaslediti namigovanja o ozadju odmevnega posla, ki naj bi bil vreden kar 3,5 milijarde ameriških dolarjev. Premožno Američanko naj bi mikal predvsem vzporedni posel, in sicer gradnja nove dvorane v okviru mogočnega zabaviščno-igralniškega središča. To pa kajpak ni skladno s teksaško zakonodajo.
Miriam Adelson naj bi v zadnjem obdobju namenila več kot 13 milijonov ameriških dolarjev za različne politične donacije, katerih namen naj bi bilo lobiranje za spremembo zakonov in uzakonitev iger na srečo ter igralniškega turizma v Teksasu, torej po vzoru zvezne države Nevada.
Miriam Adelson. Foto: Profimedia
Podjetje Las Vegas Sands je prek povezanih družb sicer že julija 2023, torej krepko košarkarsko investicijo, za slabih 23 milijonov dolarjev kupilo zajetno zemljišče v Teksasu. Gre za kar 44 hektarjev veliko območje v Irvingu, predmestju Dallasa. Prav tam naj bi utegnila v prihodnjih letih, najkasneje do leta 2030, zrasti nova dvorana, v katero bi se iz sedanjega domovanja, torej American Airlines Centra, preselilo moštvo Dallas Mavericks.
A bolj kot zgolj nov košarkarski dom kluba nove lastnike zanima vpetost v svojevrstno igralniško letovišče. V tem boju pa so bili doslej neuspešni. Podguverner Teksasa Dan Patrick je nazadnje zaradi očitnega pomanjkanja podpore med republikanci v senatu zavrnil sodelovanje pri uresničevanju ideja o zeleni luči za igralništvo. Miriam Adelson in njen zet Patrick Dumont sta tako – na začetku.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje