Tivolska simbolika: pomenljivo (pre)trda evroligaška oreha

Košarka 7. Sep 202420:51 2 komentarja

Potem ko so košarkarji Cedevite Olimpije v petek namučili Panathinaikos, a ostali praznih rok, so nov pripravljalni poraz danes v Tivoliju vknjižili še proti Bayernu iz Münchna (82:66).

Decembra bo minilo že dvanajst let od zadnje evroligaške tekme ljubljanske Olimpije, vnovičen stik z elito pa se trenutno zdi precej bolj oddaljen kot tistega leta 2012. V imenu izjemno močnega pripravljalnega turnirja ”Zvezde evrolige na tivolskem parketu” se tako ni skrivala le nostalgija, temveč tudi svojevrstno priznanje, da je mogoče, če izvzamemo jadranska gostovanja beograjskih klubov, v Ljubljani evroligaški pridih čutiti le na prijateljskih tekmah. Tudi rezultat je bil pomenljiv. Po Patathinaikosu je Cedevito Olimpijo v tekmi za tretje mesto premagal še Bayern, pa čeprav velja priznati, da je v zajetnih odsekih obeh tekem ljubljanska zasedba pustila dober vtis.

A če je bil proti Grkom prestižen skalp dokaj blizu, pa je Bayern na koncu slavil visoko zmago (82:66). Zmaji so že v prvem polčasu hitro padli v nemški mlin. Reševanje z meti z razdalje ob slabem odstotku ni učinkovalo, za nameček pa je Bayern sprva prevladoval tudi v skoku. Ob navdahnjeni igro Oscarja Da Silve so Bavarci že v prvi četrtini vodili tudi z enajstimi točkami naskoka (23:12), košarkarjem Olimpije, ki so se znova izkazali z borbenostjo, pa je tako ob številnih nihanjih preostal lov. Ta se je, kar je bila svojevrstna rdeča nit nadaljevanja tekme, sprevrgel v Sizifovo delo.

Najprej je v 18. minuti je Derek Ogbeide rezultat izenačil (34:34), enako je v tretji četrtini uspelo tudi Alekseju Nikoliću (42:42). Slovenski prvaki so imeli sicer tudi nekaj zglednih priložnosti za vodstvo, napake pa so plačali z obrestmi. Bayern je namreč na trenutke močno pritisnil na plin, se zanesel na najbolj izkušene posameznike in se odlepil. Še ob vstopu v zadnjo četrtino je ljubljanski zaostanek znašel zmernih osem točk (61:53), nato pa so gostitelji povsem popustili, četa trenerja Gordona Herberta pa je igraje povečevala prednost.

Končalo se je z 82-66. Pri Bayernu sta ob tem 13 točk dosegla Oscar de Silva in Carsen Edwards, Pri Olimpiji je bil z desetimi prvi strelec Aleksej Nikolić, DJ Stewart in Devin Robinson pa sta jih prispevala devet.

”Igrati proti tako kakovostnim ekipam je privilegij. In čast. Poleg tega so je bila tekma zelo tekmovalna, ne prijateljska. Zadovoljen sem, da so mladi fantje lahko videli, kje se nahajajo. To je bila dobra šola. Čeprav je bil rezultat včeraj boljši, pa sem danes bolj zadovoljen. Košarkarji so namreč pokazali veliko energije in dobrega teka,” je ob koncu turnirja dejal trener Cedevite Olimpije Zvezdan Mitrović.

Že pred slovensko-bavarskim obračunom so košarkarji Panathinaikosa v finalu turnirju z rezultatom 83:72 premagali Anadolu Efes. In medtem ko se gostujoča trojica po tivolskem turnirju usmerja proti evroligi, pa realnost Cedevite Olimpije, za katero se je Sani Bečirović slikovito izrazil, da je svetlobna leta oddaljena na najmočnejšega evropskega klubskega tekmovanja, ostaja liga ABA in EuroCup. Še pred tem se bodo zmagi potegovali za prvo domačo lovoriko v sezoni, in sicer 17. septembra, ko se bodo v superpokalni tekmi v Laškem pomerili s Krko.