“Utrujeni in poškodovani” Luka Dončić pričaral lepo popotnico

Košarka 28. Jun 202421:59 0 komentarjev

Slovenska košarkarska reprezentanca je ob vrnitvi igrivega Luke Dončića (32 točk) v generalki pred olimpijskimi kvalifikacijami v Stožicah premagala Brazilijo (86:80), hkrati pa dala slutiti, da lahko v Pireju, kjer bo lovila Pariz, odigra še precej bolje.

Poškodovan, utrujen, psihološko načet? Luka Dončić je odgovoril v svojem slogu. Včeraj je bil na novinarski konferenci zadržan. Pod koši vse prej kot to. K zmagi na pripravljalni tekmi z Brazilijo je vsega deset dni po zadnji finalni tekmi v Bostonu prispeval 32 točk, 7 skokov in prav toliko asistenc, za nameček je na parketu preživel skoraj 32 minut. Znova je bil ljubljanski košarkarski čarovnik, ki boljšo dela tudi okolico.

A dejstvo je, da ni prišel “le” po zmago na prijateljski tekmi. Njegove ambicije so olimpijske. Za uresničevanje le teh pa bo slovenska reprezentanca v prihodnjem tednu vendarle potrebovala še več napadalne raznolikosti, strelske natančnosti in bolj doslednega držanja obrambnih načel. Vsekakor pa tokratna zmaga služi kot odlična popotnica.

“Če smo iskreni, smo lahko zadovoljni z zmago, s predstavo ne povsem. Vedeti pa morate, da je za nami le en trening v polni zasedbi. Imamo še veliko rezerv. Veseli me predanost. Lahko smo še precej boljši,” je po tekmi dejal selektor Sekulić, ki bo zadnja reza opravil v nedeljo.

Vsega 58 sekund je potreboval Dončić, da je odigral prvo akcijo, v kateri je zaposlil novega partnerja v organizatorsko-centrski igri Josha Neba. Lepih podaj sta bila kmalu zatem deležna še Aleksej Nikolić in Zoran Dragić. Nato je junak Dallasovega preboja v finale lige NBA zadel tudi sam. S tem je ogrel tribune, ki tokrat tudi zaradi visokih cen in inflacije športnih dogodkov še zdaleč niso bile polne. Vseeno pa prvi zvezdnik slovenske košarke sprva strelsko ni navdahnil domače igre. Zaradi izjemno slabega odstotka zadetih metov in ob tem še nespretnosti v skoku četa Aleksandra Sekulića v prvi četrtini nikakor ni razvila želene igre.

Aleksej Nikolić. Foto: Aleš Fevžer

Brazilci so v prvem delu vodili z največ z devetimi točkami naskoka (14:5), razmerje moči pa se je močno spremenilo v drugi četrtini, ko so Slovenci z ozko rotacijo uravnovesili skakalno tehtnico, ob tem pa je steklo tudi v napadu. Nikolić je nanizal sedem zaporednih točk, v višjo napadalno prestavo je prestavil tudi Dončić, tako da je Slovenija na osrednji odmor odšla s štirimi točkami naskoka, predvsem pa s precej boljšim vtisom. Unovčila ga je že na začetku tretje četrtine, in sicer z delnim rezultatom 12:4.

Priigranega kapitala (najvišje vodstvo – 53:41) ob brazilskem strnjevanju obrambe in napadalnih oscilacijah Slovenci niso znali obdržati, kaj šele nadgraditi. Ko so v zadnjo četrtino vstopili pri vodstvu 62:61, so bili pač prisiljeni v novo ofenzivo. To je znova začutil predvsem Dončić, ki je ob vzklikih “MVP, MVP” igri dajal izjemen napadalni ton. In ko je Gregor Hrovat slabe štiri minute pred koncem zadel trojko, je bil zmagovalec praktično že odločen (85:72).

Aleksander Sekulić. Foto: Aleš Fevžer

“Vedno se je na turnir lepo podati z zmago. Dobili smo samozavest. Tudi Luka je veliko igral. Spomnili smo se, kako je igrati z njim. Zdaj sledi priprava na Hrvaško,” je bil zadovoljen Klemen Prepelič, ki je tokrat dosegel 6 točk. Ob Dončićevi simultanki je tokrat Nikolić prispeval 14 točk, Nebo pa 10. S tem je slovenska reprezentanca sklenila trilogijo pripravljalnih tekem. Že v nedeljo dopoldan se bo izbrana Sekulićeva dvanajsterica iz Ljubljane podala proti Atenam oziroma Pireju, kjer bo že v torek ob 20.00 na sporedu prva kvalifikacijska tekma za nastop na olimpijskih igrah. Drugi zaporedni preboj na olimpijski turnir, tokrat v Pariz, ostaja cilj.

Slovenija – Brazilija 86:80

Dvorana Stožice, gledalcev 8000, sodniki: Krejić, Majkič, Mohorič (vsi Slovenija).
Slovenija: Nikolić 14 (6:6), K. Prepelič 6, Murić 1 (1:2), Nebo 10 (2:4), Hrovat 8, Dimec 2, Dragić 6 (2:2), Čančar 7, Dončić 32 (8:13).
Brazilija: Felicio 10, Louzada 7 (1:2), Benite 5, Huertas 8, Santos 10, Meindl 10 (1:2), De Paula 5 (2:4), Caboclo 19 (6:7), Dias 6.
Prosti meti: Slovenija 19:27, Brazilija 10:15.
Met za tri točke: Slovenija 9:28 (Nikolić 2, K. Prepelič 2, Hrovat 2, Dončić 2, Čančar), Brazilija 8:23 (Santos 2, Dias 2, Caboclo, De Paula, Meindl, Benite).
Osebne napake: Slovenija 22, Brazilija 24.