Zmaji leteli visoko, padli, a vendarle izvlekli zmago

Eurocup 15. Okt 202420:26 0 komentarjev

Cedevita Olimpija je v četrtem krogu evropskega pokala s 76:72 ugnala litovski Lietkabelis in tako bilanco v skupini B izboljšala na tri zmage. Ljubljančani so pred polčasom vodili že za 23 točk, a gostom dovolili vrnitev v obračun, preobrata pa vendarle niso dovolili.

Ljubljančani so v prvem polčasu dvoboja z Lietkabelisom prikazali najboljšo predstavo te sezone. Z borbenim pristopom v obrambi in hitro igro v napadu so poskrbeli za nekaj atraktivnih akcij, z dvema zabijanjema je izstopal Devin Robinson, prednost pa je že pred odmorom poskočila vse do 23 točk. Zadostna reklama, da se naslednjič v največji slovenski dvorani zbere še več gledalcev kot 1.832. Sliko je malce pokvaril petminutni mrk v tretji četrtini, a so se zmaji vendarle še pravočasno znova zbrali, v zadnjih minutah pa gostom dovolili zgolj olepšati poraz.

“Po izidu, energiji in vsem ostalem, dva različna polčasa. Odlično smo igrali v prvem, osredotočeni smo bili na nekaj zadev, ki smo si jih zadali za cilj, žal smo na začetku drugega polčasa igrali slabše, nekaj smo poskušali spremeniti, a zmaga je zmaga. Smo pri 3-1, domači teren smo vzpostavili, premagali smo Split in Lietkabelis. Iz tega moramo rasti kot ekipa,” je po dvoboju dejal Đorđe Adžič, pomočnik trenerja Cedevite Olimpije, ki ob odsotnosti Zvezdana Mitrovića vodi moštvo.

Potem ko je Žiga Daneu zablestel ob zmagi na slovenskem superpokalu, je do obračuna proti Lietkabelisu na parketu preživel le 15 minut. Tri proti FMP, ko je grozljivo padel in bil zaradi močnega udarca v glavo krajši čas odsoten. Nato je zaigral le še proti Turk Telekomu. Tokrat ga je strokovni štab Ljubljančanov uvrstil v začetno peterko, ob njem so bili še DJ Stewart, Aleksej Nikolić, Jaka Blažič in Martinas Geben.

Domači so dobro začeli, četudi je Blažič v uvodnih minutah zgrešil dva polaganja zapored in bi lahko bila prednost tudi višja od začetnih 8:2. Gostje so drugi koš dosegli šele po petih minutah igre, a je višjo razliko nato preprečilo še nekaj zgrešenih odprtih trojk zmajev. Domača obramba je v prvi četrtini delovala dobro. Lepo sta z blokadama v nizu zablestela Robinson in Derek Ogbeide, na drugi strani je za 16:8 trojko zadel Rok Radović.

V drugem delu se je nadaljevala odlična igra Ljubljančanov v obrambi, ki je vodila tudi v hitre protinapade in dva izjemna zabijanja Robinsona za 24:12. Litovci, ki sicer slovijo po metu za tri, so v Stožicah zgrešili prvih 10 metov izza črte, medtem ko je Robinson ostal vroč in s svojo prvo trojko povišal na plus 17 (31:14). Prednost je do polčasa še narasla, vse do 23 točk (43:20), na odmor pa sta moštvi odšli z 20 točkami razlike.

Petminutni mrk prestrašil navijače

Zmaji so bili po prihodu iz garderobe videti precej manj osredotočeni, kot bi jih visoka prednost malce uspavala in bi noga zdrsnila s stopalke za plin. Če so gostje v prvem polčasu zgrešili vseh 12 trojk, se jim je nato odprlo. Po dobrih treh minutah nadaljevanja je že tretjo zaporedno za Lietkabelis zadel Mantas Rubstavicius in znižal na zgolj devet (47:38). Že kmalu se je prednost še bolj stopila, ko je po novi izgubljeni žogi zmajev, že tretji v tretji četrtini, za “and-1” poskrbel nekdanji zmaj Andrija Stipanović (50:44). Najbližje pa so gostje prišli na štiri točke (52:48).

Ljubljansko barko je nato vendarle nekoliko umiril predvsem Devante Jones, prav po njegovi asistenci je Blažič zadel trojko za 60:48, v zadnjo četrtino pa so domači vstopili z 10 točkami naskoka.

Ton zadnje četrtine je že na začetku s silovitim zabijanjem določil Ogbeide. Nekaj minut pozneje sta Robinson in s trojko Gebens prednost vrnila na bolj otipljivih 13 točk (69:56) ter tako vendarle preprečila “nevarno” končnico. Da je dvoboj dokončno prelomljen v korist Cedevite Olimpije, se je zazdelo štiri minute pred iztekom ure. Robinson je najprej lepo položil “na drugi” obroč. Sledila je blokada Gebensa in nov koš razigranega Robinsona, tokrat v protinapadu po t.i. eurostepu (73:58).

Zmaji so si nato dvoboj vendarle nekoliko zakomplicirali z nezbranostjo v zadnjih dveh minutah. Gostje so z nekaj (pre)lahkimi koši znižali na vsega šest točk, za dodatne skrbi je z osebno napako v napadu 22 sekund pred iztekom poskrbel Robinson. Stipanović je nato znižal na 74:70, a sta Stewart in Daneu s črte prostih metov vendarle potrdila slovensko zmago.

Prvi strelec je bil Robinson s 17 točkami. 14 jih je dodal kapetan Blažič in 10 Jones ter Stewart, ki je zbral še pet asistenc. Pri gostih sta bila s 13 točkami najuspešnejša Rubstavicius in Stipanović.