Zmaji ob približevanju končnici še bolj vroči

Eurocup 10. Mar 202222:30 > 23:09 0 komentarjev
Edo Murić

Košarkarji Cedevite Olimpije so v zaostali tekmi 9. kroga EuroCupa visoko porazili grški Promitheas Patras z 98:84. To je bila za Ljubljančane že četrta zaporedna zmaga na evropskih tleh, ki jih je znova vrnila na polovični izkupiček (7-7) in jih pred zadnjimi štirimi krogi postavila v položaj, ko se bodo borili celo za prednost domačega parketa v osmini finala.

Ljubljančani so v tekmo vstopili kot precejšnji favoriti, čeprav sta moštvi pred dvobojem ločili vsega dve zmagi. Večerni obračun v Stožicah, kjer se je tokrat zbralo precej manj navijačev kot pred 48 urami proti Budućnosti, so vendarle pričakali v nizu desetih zaporednih zmag v vseh tekmovanjih, od tega treh v EuroCupu.

Patras je bil poražen že pred zadnjo četrtino, tako so moč izjemno razpoloženega napada Olimpije na svoji koži po Bursasporju, Ulmu in Budućnostu občutili še Grki. V tem obdobju štirih tekem je Cedevita Olimpija tekmecem nasula kar 397 točk, dvakrat pa so presegli stotico.

Tokrat so bili strelsko v ospredju Američani. Prvi strelec je bil z 22 točkami Jacob Pullen, od tega jih je deset dosegel v drugi četrtini. 18 jih je dodal Zach Auguste in 16 Yogi Ferrell. Ob visoki prednosti v drugem polčasu sta se naigrala tudi 19-letna Dan Duščak in Luka Ščuka, ob koncu je v igro prišel še Blaž Habot, medtem ko je Jurica Golemac minute razporedil med vseh 12 košarkarjev na seznamu.

Yogi Ferrell se je razigral predvsem v drugem polčasu.

Jacob Pullen: Dobro smo igrali. V drugem polčasu smo dvignili nivo, kar smo zadnje čase pogosto počeli. Ugotovili smo, kako zmagovati tekme. Nekaj je na trenerskem štabu in nekaj na nas. Tekmujemo vsako tekmo, moramo nadaljevati z nizom, v katerem smo se znašli.

Jurica Golemac: Čestitke igralcem in publiki, res nam pomagajo. Slabše smo začeli, težave smo imeli v obrambnem skoku, v drugem polčasu, ko smo igrali agresivneje, pa smo zadeli nekaj lahkih košev in do konca nadzorovali tekmo.

Cedevita Olimpija se je prvič razigrala že kmalu po začetnem skoku za žogo. Čeprav je nekaj preglavic v uvodnih minutah povzročal skok, so Ljubljančani s hitro igro že zgodaj ušli na 15:7. Ko so se gostje približali na tri točke pa odgovorili z delnim izidom 10:0. Vloge so bile dobro porazdeljene, po sedem točk so v tem delu vpisali Jaka Blažič, Zoran Dragić in Zach Auguste za 27:15 po prvi četrtini, v kateri so gostje zgrešili vseh devet metov za tri točke.

Grki so za drugih 15 točk potrebovali pol manj časa in se s prebujeno igro v napadu poskušali približati, a je sprva to še uspel preprečiti Jacob Pullen. Pet od svojih desetih točk v drugi četrtini je dosegel po izidu 37:30 in prednost vrnil na 12 točk.

Kljub temu so pred odmorom precej bolj odigrali košarkarji Patrasa. Ljubljančani so zadnji dve minuti drugega dela ostali brez točke, najprej je dva prosta meta zgrešil Blažič, nato dva polaganja pod kontaktom Dragić, medtem ko je na drugi strani Abdul Gaddy sam vpisal sedem zaporednih točk in tako poskrbel za precej bolj izenačeno nadaljevanje (48:43).

Cedevita Olimpija je na 6. mestu skupine B s sedmimi zmagami in sedmimi porazi.

Takoj po odmoru igrali le še Ljubljančani

Na začetku drugega polčasa so zmaji leteli po parketu. V le dobrih treh minutah igre so koš tekmeca za plus 20 (65:45) napolnili Yogi Ferrel, Blažič in Dragić za delni izid 17:2 in gostujočega stratega Iliasa Zourosa prisilili v dve hitri minuti odmora.

Najglasneje je bilo v dvorani Stožice v zaključku tretjega dela. Prvič so se navijači oglasili, ko je Jurica Golemac v igro poslal mladega Dana Duščaka. Kmalu je s prodorom dosegel tudi prvi koš, sledilo je silovito alley-oop zabijanje Zacha Augusta, nato se je zabavi na parketu pridružil še drugi 19-letnik v vrstah domačih Luka Ščuka, kar so navijači znova glasno pozdravili.

V zadnjo četrtino so zmaji vstopili z visoko prednostjo (85:58), potem ko je sireno z metom iz obrata prehitel Auguste. Poslednjih deset minut igre je bilo tako zgolj še formalnost, končnici izid na semaforju pa 98:84. V naslednjem krogu Ljubljančane čaka gostovanje v Bologni pri močnem Virtusu.

EuroCup, zaostala tekma 9. kroga

Cedevita Olimpija – Promitheas Patras 98:84 (27:15, 21:28, 36:15, 14:26)

Cedevita Olimpija: Pullen 18, Ferrel 16, Duščak 2, Murić 2, Auguste 18, Blažič 14, Hodžić 3, Ščuka 0, Omić 4, Dragić 10, Radovanović 4, Habot 2.

Promitheas Patras: Ray 10 (2:3), Grant 18 (2:2), Gaddy (2:2), Agravanis 18 (5:8), Rogkavopulos 8 (1:1), Simpson 5, Andrić 6, Vasileio 5.

Prosti meti: Cedevita Olimpija 18:23, Promitheas Patras 12:16.

Met za tri točke: Cedevita Olimpija 10:23 (Pullen 3, Ferrell 2, Blažič 2, Dragić 2, Hodžić), Promitheas Patras 8:27 (Gaddy 2, Andrić 2, Agravanis, Rogkavopulos, Simpson, Vasileio).

Osebne napake: Cedevita Olimpija 19, Promitheas Patras 17.