Olimpija v drugem polčasu odčitala lekcijo Ukrajincem

Evropa 25. Jul 202420:56 0 komentarjev
NK Olimpija Ljubljana

Potem ko so v tem poletju evropske zmage že vknjižili nogometaši Celja in Brava, je zdaj v prvem poizkusu to uspelo tudi Olimpiji. Način, na katerega so proti Polissyji Zhytomyr (2:0) prišli do nje zmaji, ni bil spektakularen. Je bil pa zelo borben, organiziran, odločen in učinkovit. Skromni Ukrajinci Ljubljano zapuščajo brez omembe vredne priložnosti in z dvema goloma v svoji mreži.

NK Olimpija Ljubljana – Polissya Zhytomyr 2:0

Florucz 56., Pinto 90+2.

Morali bi se zelo potruditi, da bi v uvodne pol ure tekme med Olimpijo in ukrajinsko Polissyjo našli zanimive nogometne trenutke, ki bi na rob svojih sedežev spravili približno 4000 gledalcev v ljubljanskih Stožicah.

Smo pa denimo opazili, da je pri zmajih prišlo do spremembe, ko je govora o številkah na dresih, saj odslej ‘devetko’ na svojem hrbtu nosi mladi Dino Kojić. Mustafa Nukić je tako očitno dokončno šel v pozabo pri Olimpiji, a ostaja vsaj del navijaške folklore, ko so njegovo ime skandirali člani navijaške skupine Green Dragons. Slednji so njegov dres obesili tudi na transparent z imenom skupine. Ob njem je visel tudi dres ‘ujetega’ kapetana zmajev Timija Maxa Elšnika, ki je prav tako v drugem polčasu dobil pozdrav podpore najzvestejših navijačev Olimpije.

Kaj je bilo v prvem polčasu še omembe vredno? Morda nerodnosti sodnika Javierja Alberole Rojasa, ki je enkrat zmajem drugič Ukrajincem namesto rumenega kartona pokazal kar rdečega. Španec je pač malce zamešal svoje žepe. Se pa je delivec pravice že v prvem polčasu pošteno ‘razmahal’ in pokazal štiri kartone. Upravičeno, tekma je bila precej groba in nervozna. Skratka, prava evropska.

V prvem delu polčasa so sicer na zelenici dominirali gostje, Olimpija pa je v nadaljevanju vendarle prevzela pobudo. Nekaj poizkusov zmajev je zletelo proti vratom Ukrajincev, a nihče ni bil takšen, da bi v resnici vznemiril vratarja Yevgena Volynetsa.

Olimpijina prestava višje, ki ji Ukrajinci niso mogli slediti

Na začetku drugega polčasa so prek Oleksandra Nazarenka poizkusili gostje, a je bil Matevž Vidovšek dobro postavljen. In to je bilo bolj ali manj tudi vse, kar so Ukrajinci pokazali v tem nogometnem večeru. Olimpija je hitro spet prevzela pobudo in bila že v 56. minuti nagrajena. Šlo je po vrsti, najprej je odlično v obrambi posredoval Marcel Ratnik, nato je borbeno žogo na sredini igrišča zadržal Pedro Lucas, Dino Kojić pa je podal na stran proti Raulu Floruczu, ki je povlekel proti vratom gostov in z natančnim strelom v daljši kot premagal Volynetsa.

Raul Florucz
Raul Florucz. Foto: Aleš Fevžer

Gol je dal dodaten zagon zmajem, ki so povsem prevzeli nadzor nad tekmo. V 67. minuti se je Olimpiji ponudila krasna priložnost za povišanje prednosti, rezervist Nemanja Motika je udaril proti vratom, žogo je Volynets odbil predse, na odbitek pa je pritekel Reda Boultam, a ob oviranju gostujočega branilca žogo z desetih metrov poslal mimo ukrajinskih vrat.

Zaključek tekme je minil v znamenju organizirane predstave zmajev, ki so zaprli dostope do svojih vrat. Varovanci Victorja Sancheza so gostom poizkušali še zapretiti v protinapadih, a je bil predvsem Motika v situacijah ena na ena, ki naj bi bile njegova močnejša stran, premalo konkreten, spreten in odločen.

Se je pa trud Olimpije znova poplačal v samem zaključku tekme. Tokrat je protinapad stekel po desni strani, proti vratom je z žogo povlekel Marko Brest, ki je nato žogo poslal proti Justasu Lasickasu. Slednji je v kazenski prostor poslal močno žogo, ki si jo je sijajno zaustavil Diogo Pinto, nato pa je Portugalec še lepše zaključil in dosegel zares krasen zadetek za velik kapital zmajev pred povratno tekmo.