Medijski portal Politico se je še enkrat več razpisal o delu predsednika Evropske nogometne zveze, Aleksandra Čeferina, potem ko ga je vključila med najbolj vplivne osebnosti leta 2022. Prvi mož Uefe je napovedal novo kandidaturo. "Moje skromno mnenje je, da lahko iz svojega položaja precej bolj pomagam kot pa na politični poziciji v Sloveniji," pravi Čeferin.
Kot piše Politico, bo leto 2022 ključno za ugled in kasnejšo zapuščino Aleksandra Čeferina. ta je bil za predsednika Uefe prvič izvoljen leta 2016. Prvi polni štiriletni mandat pa je prejel leta 2019. Kot kaže, se bo leta 2023 vnovič podal v boj za žezlo.
Še pred tem bo moral v prihajajočem letu Mednarodni nogometni zvezi preprečiti organizacijo svetovnih prvenstev na dve leti, poleg tega pa bo imel precej opravka z zadušitvijo “rojstva” alternativnega evropskega klubskega tekmovanja, superlige.
Brez spanca in jedače kar dva dneva
V obsežnem pogovoru, ki ga je dal Čeferin na sedežu UEFA v Nyonu, se je razgovoril o številnih nogometnih ter političnih temah. “Takrat nisem spal, jedel ali pil kar 48 ur, saj sem bil praktično ves čas na telefonu z vladami in kraljevimi družinami, se soočal s pritiski in celo grožnjami,” se je vročega ustanavljanja superlige dotaknil Čeferin.
Dodaja, da je problematika superlige zanj občutljiva tema zato, ker je šlo za izdajo osebe, za katero je mislil, da je njegov prijatelj. Čeferin je namreč krstni boter hčerki Andree Agnellija, predsednika nogometnega kluba Juventusa. Ko je dogajanje okoli formiranja novega tekmovanja doseglo vrelišče, je soustanovitelje superlige “šef” UEFA oklical za “kače”.
“Svetovno prvenstvo na dve leti je striktno politična poteza, saj s tem želi FIFA oslabiti evropske nogometne zveze, iz njih izmolsti denar in jih preusmeriti drugam. Projekt je za nas nesprejemljiv,” meni Čeferin, ki ga je Politico opisal kot ljubitelja viskija Johnnie Walker in gledalca britanske TV serije Peaky Blinders.
Dve črni packi
“Če sem kot predsednik UEFA preživel minulo leto, jih bom še nekaj,” je prepričan Slovenec na čelu evropskega nogometnega telesa, ki je bil po pisanju Politica tarča kritik dela javnosti predvsem zaradi dveh razlogov.
Najprej zato, ker med evropskim prvenstvom mestu München ni odobril obarvanje Allianz Arene v mavrične barve, simbola skupnosti LGBTQ+, kot protiutež madžarski antigejevski zakonodaji, potem pa še zato, ker je UEFA organizacijo EP do 19 let za dekleta dodelila Belorusiji.
Tam dolgoletni predsednik Aleksander Lukašenko nadaljuje s pritiski na opozicijo in migrante pošilja proti meji z EU, kar je Bruselj ostro obsodil. “Če bo demokracija ostala na današnji ravni, potem tam UEFA enostavno ne more izpeljati turnirja,” pomirja Čeferin. Dokončna odločitev naj bi padla tik pred majskim kongresom na Dunaju.
Napoved kandidature
Pred volilnim letom se je dotaknil tudi razmer v domovini. “V Sloveniji smo razdeljeni, še nikoli ni bilo takšnih nesoglasij in žaljivk, kar je zaskrbljujoče, a bomo zadeve morali rešiti sami in ne pri EU. Moje skromno mnenje je, da lahko iz svojega položaja precej bolj pomagam kot pa na politični poziciji v Sloveniji,” je dodal Čeferin in zaključil z mislijo, da namerava leta 2023 spet kandidirati za predsednika UEFA.
Za leto 2022 si je zaželel le to, da izgine “prekleti” koronavirus.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje