Celjani na domačem evropskem debiju ponižali Turke (VIDEO)

Evropa 24. Okt 202420:38 1 komentar

Celjski nogometaši so v drugem krogu ligaškega dela konferenčne lige s kar 5:1 porazili turški Bašakšehir in tako prvo domačo evropsko tekmo zabeležili z morda kar največjo zmago v zgodovini kluba.

Španski strateg Albert Riera se je tokrat odločil za sistem s štirimi v zadnji vrsti, v vezni liniji pa je prvič po 30. juliju začel Mark Zabukovnik, ki so ga Celjani močno pogrešali. Spredaj je izbral Aljoša Matka, v Guimaraesu strelca edinega gola ob porazu, Armandasa Kučysa in v zadnjem obdbobju vse bolj razigranega Ivana Brnića.

Zgodovinski prvi domači evropski večer Celja se je začel ob silovitem ognjemetu nad severno tribuno Stadiona Z’dežele, ki je trajalo kar nekaj minut. Ko še ni dobro potihnilo, bi lahko Turki s hitrim vodstvom že ohladili ozračje, a je najhuje preprečil Matjaž Rozman.

Že v 5. minuti pa šok za goste. Kakšnih 20 metrov od gola je razmeroma enostavno do prostora za strel prišel Svit Sešlar, vratar Deniz Dilmen je žogo nekoliko nespretno odbil predse, najhitrejši do odbitka pa je bil Tamar Svetlin, preigral Dilmena in zatresel nebranjeno mrežo. Odličen začetek celjskih grofov.

Turki so bili sicer nemudoma znova nevarni, a je po Rozmanu v zadnjem trenutku tokrat dobro posredoval še David Zec. V 13. minuti je bilo pred golom Celja znova vroče. Predložek s strani je ob levi vratnici našel Omerja Sahinerja, ta je žogo poslal tik pred vrata, a še enkrat več je obramba slovenskih prvakov preprečila najhuje, tokrat je bil na mestu Klemen Nemanič.

Nov poskus Celjanov je prišel v 20. minuti. Po kombiniranju na desni strani je z dobrih 20 metrov sprožil Svetlin, a meril mimo oddaljenejše vratnice.

V 28. minuti pa nova velika priložnost Celjanov. Tokrat iz protinapada. Na desni strani je žogo v prostor prejel Matko, jo poslal v sredino, a ni našel soigralca, je pa zato ta po odboju prišla do Zabukovnika, ki mu je veselje preprečil Dilmen.

Sanjsko nadaljevanje Celjanov

Že minuto pozneje so Celjani povišali vodstvo! Znova so zapretili iz protinapada, tokrat je žoga na desni našla Kučysa, ta pa je na drugi vratnici zaposlil osamljenega Brnića, ki je zanesljivo zadel za 2:0.

Sanjski prvi domači evropski večer Celja je v 34. minuti postal še boljši. Neverjetno, a v polno je meril še Sešlar in vodstvo popravil na 3:0! Sicer je zadel z nekaj sreče, žogo je pred vratarjem preusmeril branilec Bašakšehirja, a do strela je prišlo po izvrstni kombinaciji na desni strani. Gostujočo obrambo sta povsem izigrala Matko in Juanjo Nieto, prvi pa je nato v ugodnem položaju tudi našel Sešlarja.

Svit po poteh očeta

Svit je v dresu Celja mrežo turškega kluba načel kar 27 let po svojem očetu Simonu Sešlarju, ki je leta 1997 proti Antalyasporu zadel ob delitvi točk na Skalni kleti (1:1)

Turki so se zdeli povsem potolčeni. Celjani so nadaljevali z napadi in lovili četrti zadetek še pred odmorom. V 39. minuti je nov protinapad s strelom mimo vrat sklenil Svetlin. Že minuto pozneje je visoko čez gol meril še Matko.

Takoj v naslednjem napadu je bil blizu svojega drugega zadetka Brnić, ki je iz zelo nevarnega položaja zgrešil z glavo. Edina črna pika prvega polčasa Celjanov je rumeni karton Kučysa, kar pomeni, da bo izpustil gostovanje v Sevilli.

Izredno nezadovoljni trener Bašakšehirja Cagadas Atan je med polčasom opravil tri menjave. Celjani so kljub temu nadaljevali tam, kjer so končali. Celo osrednji branilec Zec je v 48. minuti povlekel skozi sredino, zaposlil Kučysa, a je njegov strel zgrešil cilj.

Četrti zadetek visel v zraku

V 51. minuti pa, lahko bi rekli končno, vendarle četrta žoga v mreži Turkov! Še en nevaren protinapad Celja, v katerega je potegnil Brnić, zaposlil Sešlarja, ta podaljšal na Kučysa, Litovec pa je poskrbel za gol, ki je praktično od zadetka za 3:0 visel v zraku. Celjani so se na Stadionu Z’dežele poigravali s favoriziranim tekmecem!

V 60. minuti je do strela prišel še Zec, ki je udaril z glavo, a meril naravnost v vratarja. Tri minute pozneje eden redkih poskusov gostov, a šlo je za povsem nenevaren strel z velike oddaljenosti, ki je nakazoval na nemoč trenutno šestouvrščene ekipe turškega prvenstva.

Minuto pozneje je imel Rozman vendarle nekaj dela, ko je z desne strani sprožil Deniz Türüc, a se je veteran med vratnicama izkazal z obrambo.

V 72. minuti bi morala v Celju odjekniti petarda, ko sta kar dva domača nogometaša sama stekla proti golu. Po izjemni podaji Brnića je bil pri žogi Matko, vse, kar bi moral storiti, je, da bi zaposlil Nieta, ki bi imel na voljo prazno mrežo, a je reagiral sebično in z lobom zgrešil vrata. Španec se je upravičeno razburjal.

Takoj je sledila kazen. Bašakšehir je v 75. minuti po zmedi pred golom Celja, ko je Rozman žogo odbil v nevarno območje predse, znižal preko Dimitrisa Pelkasa.

S petardo odgovorili na prejeti gol

V 77. minuti je v Celju vendarle odjeknila petarda! Prejeti zadetek celjskih grofov ni zmedel, prav nasprotno, znova je bil v protinapadu zelo razigrani Brnić ter s fantastičnim predložkom pred golom našel Kučysa, ki je zadel za 5:1!

V 90. minuti se je v dobrem položaju znašel Nieto, ki bi lahko poskrbel celo za pol ducata zadetkov v mreži turškega kluba, a preslabo zadel žogo. V tretji minuti dodatka pa je po napaki gostujočega vratarja skoraj s sredine udaril rezervist Marco Dulca, a stresel prečko! Ostalo je pri 5:1, Celjani se veselijo zgodovinske zmage.

Riera je imel privilegij, da pred koncem dvoboja iz igre povleče nekaj najboljših posameznikov – Sešlarja, Zabukovnika in Kučysa – ter jim tako nameni nekaj minut počitka in hkrati 4.175 navijačem na tribunah ponudil priložnost, da se jim poklonijo z zasluženim aplavzom.

Celjane v naslednjem krogu čaka potovanje v Sevillo, kjer se bodo pomerili proti na papirju najtežjemu tekmecu v ligaškem delu konferenčne lige – Real Betisu. Dvoboj bo 7. novembra na stadionu Benito Villamarin.