Nizozemska za preboj v četrtfinale nadigrala Romunijo (VIDEO)

Euro2024 2. Jul 202417:00 > 20:08 0 komentarjev

Nizozemska nogometna reprezentanca je predzadnja četrtfinalistka evropskega prvenstva v Nemčiji. V Münchnu so oranžni s 3:0 (1:0) premagali Romunijo. V prvem polčasu je bil natančen Cody Gakpo, v drugem pa je piko na i z dvema zadetkoma v zadnjih desetih minutah postavil rezervist Donyell Malen.

Nizozemci so kljub skromnemu začetku prvi prišli do poskusa proti vratom tekmeca. Xavi Simons je v šesti minuti od daleč nekoliko z leve strani ogrel dlani Florina Nite v romunskih vratih.

Na drugi strani so bili Romuni od samega začetka zelo agresivni in večkrat zapretili Nizozemcem. Najbolj nevaren je bil poskus Dennisa Mana v 14. minuti, ko je z roba kazenskega prostora le za las zgrešil cilj.

Bolj natančen je bil Cody Gakpo in Nizozemcem v 20. minuti zagotovil vodstvo. Krilni napadalec Liverpoola je preigral svojega čuvaja in nato ob bližnji vratnici premagal slabše postavljenega romunskega vratarja.

Romuni se niso predali in še naprej iskali pot do zadetka. Ianis Hagi, sin slovitega Gheorgheja Hagija, je v 21. minuti streljal mimo desne vratnice Barta Verbruggna, nato pa je Man tri minute kasneje slabo zadel žogo.

Nizozemski navijači za romunskim golom so bili že prepričani, da so njihovi varovanci povedli z 2:0, ko je Stefan de Vrij v 26. minuti streljal z glavo, a je zadel le malo mrežico ob strani romunskega gola. Romune je nato v 31. minuti rešil Dragusin, ki je s požrtvovalnim posredovanjem preprečil lahek zadetek Memphisu Depayu.

Nizozemci so vse bolj prevladovali, a vsaj do polčasa je ostalo pri minimalni prednosti oranžnih. V 54. minuti so se pred vrati slabo odzvali, še posebej Depay, ki mu je obramba blokirala strel z okoli petih metrov.

Romunija - Nizozemska

V 58. minuti je vratnica preprečila zadetek še Virgilu van Dijku, potem ko je branilec Liverpoola visoko skočil in udaril z glavo po udarcu iz kota. Nizozemci so vse bolj izkoriščali več prostora, medtem ko so Romuni brez prave ideje iskali pot do zadetka in morebitnega podaljška.

Gakpo je sprva po protinapadu z roba kazenskega prostora dodobra namučil Nito v 62. minuti, le minuto kasneje pa so mu razveljavili še zadetek iz neposredne bližine.

V 68. minuti je iz prostega strela pod živim zidom zvito poskusil Depay, a je bil Nita na mestu. Novo priložnost za povišanje vodstva pa je imel pet minut kasneje rezervist Joey Veerman, a je za las zgrešil iz neugodnega kota.

So pa Nizozemci zapečatili usodo Romunov v 83. minuti, ko je nepopustljivost Gakpoja in njegovo iznajdljivost zlahka pred vrati izkoristil še en rezervist Donyell Malen za 2:0. Isti igralec je po protinapadu v sodnikovem dodatku postavil tudi končni izid.

Izbranci Ronalda Koemana bodo tako prvič po letu 2008 igrali v četrtfinalu EP.

Romunija - Nizozemska 0:3