Slovenci zgodovinsko, slovo Srbije (VIDEO)

Euro2024 25. Jun 202422:54 6 komentarjev

Slovenski nogometaši so se še s tretjim remijem na letošnjem Euru – obračun z Anglijo se je končal brez golov – prvič v zgodovini finala uvrstili v izločilne boje! Remi brez zadetkov so videli tudi gledalci v Münchnu med Srbijo in Dansko, kar pomeni, da se Srbi od EP poslavljajo, Slovenci pa v osmino finala napredujejo kot tretji iz skupine C.

Na dan državnosti se piše zgodovina! Slovenska nogometna reprezentanca je po remijih z Dansko in Srbijo (obakrat 1:1) še na tretjem obračunu na Euru ostala neporažena. Z močno favorizirano Anglijo se je četa Matjaža Keka razšla brez golov, ker se je z enakim rezultatom končala tudi druga tekma v skupini C med Srbijo in Dansko v Münchnu, pa je končno stanje v naši skupini takšno: Anglija pet točk, Danska tri točke, Slovenija tri točke in Srbija dve točki.

O drugem mestu v skupini je sicer na koncu odločal neverjeten razlog, saj so bili tako Danci in Slovenci izenačeni po številu točk, medsebojnem rezultatu (remiju), gol razliki (2:2) in celo številu rumenih kartonov v skupinskem delu (oboji po šest). Na koncu je tako razliko naredila šele uvrstitev na skupni lestvic kvalifikacij za EP, kjer sta ekipi nastopali v isti skupini. Tudi tam sta bili izenačeni, a je bila Danska uspešnejša na medsebojnih obračunih.

Jasno je že, da bo Slovenija zagotovo končala med četverico najboljših tretjeuvrščenih ekip, saj je na posebni lestvici zaradi boljše gol razlike prehitela Madžarsko, ima pa tudi točko več od Hrvaške. Slovenci se bodo v osmini finala pomerili z zmagovalcem skupine E ali F, kdo to bo, pa bomo izvedeli po zaključku skupinskega dela v sredo.

Slovenci so sicer trpeli ob prevladi Angležev, toda Jan Oblak je skupaj s trdno obrambo obranil mrežo nedotaknjeno. Na drugi tekmi so bili Danci boljši od Srbije, ki je do nekaj priložnosti prišla predvsem v zaključku, a tudi v Münchnu sta mreži mirovali in veselje v našem taboru se je lahko začelo.

Dva scenarija Slovenije v osmini finala, nasprotnik bo jasen po sredinih večernih tekmah:

Portugalska, 1. julij: Frankfurt, 21.00

ALI

Belgija/Romunija/Ukrajina/Slovaška, 2. julij: München, 18.00

Srbija
Poklapani Srbi. Foto: Guliverimage

Nizozemci so se dvakrat vrnili, toda …

Že pred večernimi obračuni smo razplet dočakali v skupini D. Nekoliko nepričakovano je prvo mesto po zmagi nad Nizozemci (3:2) osvojila Avstrija, druga pa je Francija, ki je remizirala s Poljsko (1:1). Kot tretji napredujejo tudi tulipani. Avstrija, ki je bila pred zadnjim krogom na tretjem mestu, je v Berlinu prikazala odlično predstavo in s tremi točkami ter sočasnim remijem Francije proti Poljski celo osvojila prvo mesto.

Avstrijci so povedli že v 6. minuti, ko so si Nizozemci prek Donyella Malena zabili avtogol, kar je bil tudi izid prvega polčasa. V drugega so tulipani vstopili veliko bolje in v 47. minuti z zadetkom Codyja Gakpoja hitro izenačili. A severni sosedi so se v 59. minuti vrnili v vodstvo, ko je bil natančen Romano Schmid. Nizozemska se ni predala, v 75. minuti je izid spet poravnal Memphis Depay, tokratni odgovor Avstrije pa je bil še hitrejši. V 80. minuti je srečanje odločil Marcel Sabitzer.

Avstrijce v osmini finala čaka drugouvrščena ekipa skupine F, kot druga ekipa pa so napredovali Francozi, ki so še drugič zapored zgolj remizirali. Galske peteline je sicer v vodstvo z 11-metrovke popeljal povratnik po zlomu nosu Kylian Mbappe, Poljska pa je do edine točke na tem Euru prišla z golom Roberta Lewandowskega z bele točke v 79. minuti. Iz te skupine so kot tretji napredovali še Nizozemci.