Šimundža opozarja: Tudi v Romuniji bomo morali trpeti in garati

Evropa 26. Jul 20245:00 0 komentarjev
nogomet nk maribor ante šimundža

Maribor si je na prvi tekmi z Universitateo Craiovo priigral prednost dveh golov in ima pred povratnim obračunom lepo prednost. Trener vijoličastih Ante Šimundža ni zadovoljen le z zmago, predvsem ga veseli pristop njegovih varovancev, ki so bili vseh 90 minut na evropskem nivoju.

Če je Maribor na obračunih z Botevom iz Plovdiva imel preveč črnih minut, je bilo tokrat povsem drugače. Tretja ekipa zadnje sezone romunske lige v Ljudskem vrtu ni uspela navdušiti in štajersko prestolnico zapustila brez doseženega gola. Eden ključnih trenutkov tekme je zagotovo rdeči karton za branilca Universitateae Denila Maldonada. Vijoličasti so z igralcem več igrali dobro uro in v drugem polčasu do potankosti izkoristili številčno premoč.

“Mislim, da je bila tekma na evropskem nivoju. Zelo čvrsta z dobro dinamiko in tempom z obeh strani,” je po tekmi povedal Ante Šimundža in nadaljeval: “Bili smo konkretnejši. Že v igri 11 na 11 smo dominirali, po izključitvi pa smo prišli do dveh golov prednosti. To ni tako enostavno. Videli smo, da so zelo dobra ekipa in da so organizirani. Odigrali smo dobro prvo tekmo.”

Romunski predstavnik je pred golom Ažbeta Juga zagrozil le dvakrat, vijoličasta obramba pa je odlično zaustavila glavnega zvezdnika ekipe Alexandra Mitrito. Ne glede na dobro odigrano prvo tekmo pa Šimundža opozarja, da delo še zdaleč ni končano. “Craiova je zelo nevarna ekipa. Ekipa z dobrimi posamezniki, reprezentanti. Težko bo.”

Maribor ima z lepo prednostjo vse v svojih rokah, Šimundža je prepričan, da bo zelo pomembna mentalna priprava na tekmo. Če se njegovi fantje ne bodo zadovoljili z dvema goloma prednosti, potem je današnji rezultat zares lep dosežek. “Nismo favoriti, imamo prednost. Pred nami je še 90 minut. V Romuniji bomo trpeli, morali bomo biti na evropskem nivoju.”

Povratna tekma v Craiovi je na sporedu prihodnji četrtek ob 19. uri, Maribor pa se bo nanjo pripravil v miru, saj je štajerski derbi, ki je delegiran za 2. krog Prve lige Telemach, prestavljen na kasnejši termin.

“Danes smo zadovoljni v popolnosti,” je po tekmi zadovoljno dejal Ante Šimundža. Foto: Jure Banfi

O čem je po tekmi še govoril Ante Šimundža?

O nevarnosti prednosti z 2:0.

To je stereotip. Velikokrat se je 2:0 obrnil v drugo smer zaradi psihologije ekip. Ko dobiš gol, si še vedno v prednosti. Če ne razmišljaš o tem, nisi v težavah. To bo nova tekma, tekma na njihovem stadionu. Če bomo razmišljali, da je to dovolj in da ne bomo trpeli in bili tekmovalni, potem ta prednost ne bo dovolj. Če pa se bomo zavedali in vem, da se bomo, da bomo morali trpeti in garati, je pa to samo prednost dveh zadetkov.

O vplivu rdečega kartona nasprotnika na igro Maribora.

Rdeči karton vpliva na obe ekipi. Mi v preostanku prvega polčasa nismo bili dovolj mirni. Ves čas smo silili in iskali zadnjo podajo za gol. Zadeli smo iz prepovedanega položaja. Manjkala je mirnost. Bili smo v kontaktu s starejšimi posamezniki. Psihološko je to vplivalo na ekipo. A dobro je, da smo bili v drugem delu bolj organizirani in mleli ter prišli do dveh zelo pomembnih zadetkov.

O tem, če je to bila evropska predstava, ki jo je želel že prejšnji teden.

Danes smo zadovoljni v popolnosti. Kar smo ciljali, je danes bilo doseženo. Proti Botevu smo bili v duelih v podrejenih položajih, tokrat je bilo bolje. Prilagodili smo se na odličnega sodnika in čvrstost nasprotnika ter tekme. Bili smo na nivoju tekme in visokega nivoja tekmovanja.

O pristopu ob igri z igralcem več in želji po drugem golu na tekmi.

Ne. Nismo želeli divjati in na vsak način iskati gol. Potrpljenje je bil ključen moment. Ob koncu prvega polčasa nismo bili potrpežljivi, v drugem delu povsem drugače. Samo en predložek in strel z glavo mimo je zmogel nasprotnik. Nismo pa razmišljali o tem, da ne želimo prejeti goli in s tem žrtvovati igro v napadu.

O sojenju brez VAR-a.

Povedati moram, da je sodnik suvereno odvodil tekmo. Bil je odločen. Ni bilo spornih situacij. Situacija s Šyrvisom je takšna, da vprašanje, če bi bilo z VAR-om drugače. Če povem pošteno, nisem pogrešal VAR-a.

O tem, kaj je povedal Etiennu Beugreju, ki je pred tekmo izvedel za smrt očeta.

To ostane v slačilnici.

O stanju Svena Šoštariča Karića.

Sven je dobil udarec v prvem polčasu, že ob polčasu je čutil bolečino. Nato je bilo ok, pa je nerodno stopil. Videli bomo, kaj bo po prespani noči in kaj bo pokazalo diagnosticiranje.

O Karolu Borysu, ki je debitiral v dresu Maribora.

Fant trenira, zaslužil si je priložnost. Če se vpraša mene, bi igrali vsi, ki trenirajo, a je to nemogoče.

O igri Etienna Beugreja, ki je tokrat odigral vseh 90 minut.

Odlična predstava. Evropska predstava. Pomembno je zadrževal žoge, zraven je bil pri rdečem kartonu. Pokazal je potencial, ki ga od njega pričakujemo. Upam, da bo s časom, ko se stvari uredijo, naredil še korak naprej.

O izhodišču slovenskih ekip v evropskih tekmovanjih po prvih tekmah 2. kroga.

To pomeni, da imamo vse štiri ekipe dobro izhodišče pred povratno tekmo. Če se bomo s tem zadovoljili, pa ne bo dobro.