Nogometaši Seville ostajajo vladarji lige Evropa

Liga Europa 31. Maj 202320:45 1 komentar

Nogometaši Seville so zmagovalci lige Evropa. V Budimpešti so bili po enajstmetrovkah s 5:2 boljši od Rome in se razveselili že sedmega naslova v tem tekmovanju.

Moštvo z juga Španije ostaja absolutni vladar po številu naslovov v ligi Evropa, saj je po letih 2006, 2007, 2014, 2015, 2016 in 2020 v njem slavilo tudi letos. V velikem finalu, ki ni navdušil, je v Budimpešti s 5:2 premagalo nogometaše Rome. Ti so sicer bolje vstopili v tekmo, povedli z golom Paula Dybale v 35. minuti, a je tekmec izenačil v začetku drugega dela, ko je žogo v lastno mrežo poslal Gianluca Mancini. Izid je ostal nespremenjen tako do konca rednega dela kot v podaljških, zato so sledile 11- metrovke, ki jih je z izidom 3:1 dobila Sevilla.

Zaspan prvi polčas

Začetek finala drugorazrednega evropskega tekmovanja v madžarski prestolnici je bil vse prej kot spektakularen. Čeprav so bili uvodoma več pri žogi nogometaši Seville (57:43), so prvi zapretili Italijani. V 12. minut je do strela znotraj kazenskega prostora prišel Leonardo Spinazzola, vendar meril po sredini vrat.

Sledilo je skrajno zaspano nadaljevanje, ko se je igra odvijala predvsem na sredini igrišča, priložnosti pa ni bilo na spregled. A se je vse postavilo na glavo v 35. minuti, ko je Roma izpeljala hiter protinapad. S sijajno podajo se je izkazal Gianluca Mancini, španskega vratarja Bona pa je suvereno premagal Paulo Dybala.

Povsem anemični Andaluzijci bi prvi polčas kaj kmalu sklenili brez strela proti vratom Rimljanov, a so svojo statistiko vsaj nekoliko popravili v 44. minuti, potem ko je po podaji iz kota z glavo streljal Fernando, a meril prek vrat. V kar sedemminutnem sodnikovem dodatku je Sevilla močno pritisnila na tekmečeva vrata, a imela tudi precej smole, saj je Ivanu Rakitiću izenačenje preprečila vratnica.

Sevilla odgovorila v drugem delu

Precej podjetneje je Sevilla vstopila v drugi del finalnega obračuna. Njihov trener je že takoj posegel po dveh menjavah in v igro poslal Oliverja Torresa in Erika Lamelo. Obramba Rome se je znašla pod hudim pritiskom in mu podlegla v 55. minuti. Tedaj se je po predložku v kazenski prostor ob nepravem času in na nepravem mestu znašel Mancini, ki je žogo poslal v lastno mrežo.

A Rimljani se niso predali in bi slabih deset minut pozneje kaj kmalu lahko znova povedli. V 16-metrskem prostoru Špancev je prišlo do velike zmede, kar je skušal unovčiti Tammy Abraham, do katerega se je odbila žoga, a se je s sijajno obrambo izkazal Bono. Kar nekaj vroče krvi je bilo na igrišču v 75. minuti, ko je v kazenskem prostoru Rome padel Lucas Ocampos. Glavni sodnik Anthony Taylor je pokazal na belo točko, a si po ogledu posnetka premislil.

Živahen drugi polčas se je še dodatno razživel v zaključku. V 84. minuti je veliko priložnost za vodstvo Rome zapravil Andrea Belotti, ki je za las zgrešil vrata, na drugi strani je bil v sodnikovem dodatku z glavo nenatančen Youssef En Nesyri.

Španci ohranili mirnejše živce

Ker sta se tekmeca po rednem delu razšla z izidom 1:1 so sledili maratonski podaljški, v katerih pa si ekipi ob številnih prekinitvah in protestih nista priigrali nevarnejših priložnosti. Sledile so enajstmetrovke, kjer pa so mirnejše živce ohranili Andaluzijci. Pri Rimljanih je bil uspešen le Bryan Cristiante, premalo zbrana pa sta bila Mancini in Roger Ibanez, medtem ko so bili za sedemkratne prvake lige Evrope nezgrešljivi Ocampos, Lamela, Rakitić in Gonzalo Montiel.