Ne Zlatko, Luka Zahovič je mariborski junak v Ljudskem vrtu!

Liga prvakov 17. Sep 201423:03 > 23:47

Mariborska nogometna pravljica se nadaljuje tudi po uvrstitvi v elitno Ligo prvakov. Na prvi tekmi v skupini G so Vijolice na razprodanem Ljudskem vrtu remizirale proti favoriziranemu Sportingu z 1:1, potem ko je gol za izenačenje v sodnikovem podaljšku dosegel “zlati” rezervist Luka Zahović. Zeleno-bele je v vodstvo sicer v 80. minuti popeljal prvi zvezdnik Portugalcev Luis Nani, ko je uspešno preigraval na robu kazenskega prostora in z močnim diagonalnim strelom v desni spodnji kot premagal vratarja Jasmina Handanovića. Pred tem je domači čuvaj mreže sicer nekajkrat uspešno reševal mariborsko obrambo, pri domačih pa sta bila med najnevarnejšimi še Agim Ibraimi in Aleksander Rajčević. Slednji je po podaji Dareta Vršiča v 43. minuti z glavo zastresel desno vratnico Ruia Patricia.

Sporting je bil sicer v Ljudskem vrtu podjetnejši nasprotnik, saj so imeli žogo v svoji posesti 59 odstotkov časa, več so tudi streljali na vrata Jasmina Handanoviča (streli 11:6). Po enakovrednem začetku tekme so Portugalci še pred sredino prvega polčasa prevzeli pobudo in si v 28. minuti preko Andreja Carilla priigrali tudi najlepšo priložnost, saj je po strelu z roba kazenskega prostora stresel prečko. Pred tem je imel lepo priložnost tudi Cedric Soares, a se je z obrambo izkazal vratar Handanović, na drugi strani pa je Patricia namučil Agim Ibraimi.
Okvir vrat se je tresel tudi na portugalski strani; po prostel strelu in podaji Dareta Vršiča je pred vrati Patricia najvišje skočil Rajčevič, a mu je veselje preprečila desna vratnica. Na začetku drugega polčasa je Sporting najprej zapretil po strelu Slimanija z glavo, ko se je spet izkazal Handanović. Tudi to pot so Mariborčani ekspresno odgovorili, ko je v 50. minuti po podaji Vršiča domači kapetan Marcos Tavares zadel branilca Cedrica in iztržil kot. Brazilec je bil nevaren tudi v 59. minuti, ko je sreljal mimo daljše vratnice.
Nani se je v drugem polčasu razigral in najprej v 77. minuti pripravil lepo podaju Maneju, ki je meril za las mimo desne mariborske vratnice, zato pa je bil bolj natančen tri minute pozneje Nani sam, nakar je domači trener Ante Šimundža reagiral in v igro poslal Zahovića in Mendyja. Maribor se je odprl, Sporting je prežal na protinapade in prek Maneja zapravil veliko priložnost za povišanje vodstva. Kazen je prišla v sodnikovem dodatku, ko je Zahović najprej ušel gostujoči obrambi in z diagonalnim strelom ogrel dlani Ruia Patricia, slednji pa je bil brez moči v naslednjem napadu, ko sta Carvalho in Mauricio nerodno izbijala žogo in ji poslala naravnost na glavo vtekajočemu 18-letniku, ki je v slogu največjih golgeterjev matiral Patricia. Ljudski vrt je bil v deliriju, športni direktor Zlatko Zahovič pa najbolj ponosni oče v mestu.
Maribor zdaj čaka državno prvenstvo, v torek 30. septembra pa tekma 2. kroga Lige prvakov. Vijoličasti gostujejo v Gelsenkirchu pri Schalkeju, ki je na gostovanju v Londonu danes presenetljivo iztržil točko (1:1, Fabregas; Huntelaar).

Author: Luka Svetina, Foto:Getty Images