Maribor v Ljudskem vrtu ustavil veliki Chelsea!

Liga prvakov 5. Nov 201422:53 > 06. Nov 2014 10:44

Nogometaši Maribora so na tekmi 4. kroga Lige prvakov na povratni tekmi proti Chelseaju doma v Ljudskem vrtu remizirali z 1:1 in osvojili veliko točko proti vodilni ekipi angleškega prvenstva. Štajerski ponos se je favoriziranemu gostitelju dobro upiral celo tekmo, kar so v domačem taboru v želji po maščevanju za debakl na Stamford Bridgu glasno napovedovali že pred tekmo. Vijoličasti bi lahko celo zmagali, saj je v 50. minuti domače v vodstvo s plasiranim strelom z roba kazenskega prostora popeljal Agim Ibraimi, a je Londončanom točko priigral Nemanja Matić, ki je na daljši vratnici z neposredne bližine v mrežo preusmeril strel Johna Terryja z glavo. Že pred tem je po enem izmed protinapadov po podaji Mitja Vilerja Luka Zahović zapravil veliko priložnost za podvojitev vodstva, a bodo na koncu v domačem taboru vseeno izjemno zadovoljni, saj bi lahko tekmo na koncu tudi izgubili, saj je v 84. minuti Mitja Viler v kazenskem prostoru podrl Edena Hazarda, sodnik Daniele Orsato pa je pokazal na belo točko. Hazard je sam pristopil k izvajanju enajstmetrovke, toda meril po sredini vrat, zato mu je Jasmin Handanović strel brez težav ubranil. Mariborčani po štirih krogih Lige prvakov ostajajo pri enem samem porazu in že treh osvojenih točkav, zato so še naprej resno v bitki za uvrstitev v Evropsko ligo.

Kot so obljubljali, so Mariborčani doma prikazali povsem drugačen obraz, kot pred 14 dnevi v Londonu, saj so že od 1. minute na igrišču krenili odločno, z jasnim ciljem pustiti dober vtis in poizkušati zagreniti življenje favoritom. Chelsea si je sicer že v prvih desetih minutah pripravil dve lepi priložnosti za zadetek pred Kurta Zoume in Didiera Drogbaja; prvi je po podaji Cesca Fabregasa streljal mimo vrat, drugemu pa je strel ubranil Jasmin Handanović. V 14. minuti srečanja so nato močno zapretili tudi domači, ko je Marcos Tavares potegnil v protinapad in podal do Luke Zahović, slednji pa je žogo podaljšal do Sintayeha Sallalicha, po katerega strelu je Kurt Zouma žogo izbil z golove črte. Do konca prvega polčasa se je Handanović izkazal še dvakrat, ko je zaustavil poizkusa Drogbaja in Edena Hazarda, zato je med odmorom ostalo pri 0:0.
Na začetku drugega polčasa je Mourinho v igro poslal Diega Costa in Oscarja, a je že v 50. minuti mrežo zatresel mariborski napad; do predložka z leve strani v kazenski prostor je prišel Mitja Viler, nakar je Zouma žogo izbil do Agima Ibraimija, ta pa je z roba kazenskega prostora z lepim plasiranim strelom v dalši zgornji kot znal premagati Petra Čecha. Že deset minut pozneje bi lahko na semaforju pisalo 2:0, a je Zahović iz neposredne bližine zgrešil, kazen pa je v 73. minuti nato prišla v obliki Matićevega zadetka.
Po tekmi so bili v domačem taboru s točko kakopak izjemno zadovoljni, od sreče je žarel tudi domači trener Ante Šimundža, ki je novinarjem med drugim povedal, “da smo na tej fantastični tekmi dokazali, da sodimo v Ligo prvakov. Lahko bi bilo tudi 2:0 za nas, ampak ničesar ne obžalujemo, Chelsea je zgrešil enajstmetrovko. To je nogomet, smo zadovoljni”. Šimundža je na ta način dobil zadoščenje zaradi kritik, ki jih je moral prenašati po visokem porazu v Londonu (6:0), ni pa pozabil opozoriti, da je bil tudi na tisti tekmi Maribor precej boljši, kot je na koncu kazal rezultat na semaforju. Chelsea je pač v Londonu zadel dobesedno z vsakem priložnosti, v Mariboru pač ne. Šimundža ne razmišlja o boju za tretje mesto, dokler realna možnost za napredovanje obstaja tudi v Ligi prvakov.
V svojem slogu je tudi sloviti Mourinho pohvalil Maribor, čeprav je Portugalec menil, da so Chelseaju drugi gol naupravičeno razveljavili. “V prvem polčasu nismo igrali dobro, žogo je od nog do nog krožila prepočasi. Maribor je igral na 0:0 in v prvem polčasu načrt uresničil. V drugem delu smo bili dosti boljši in zaslužili smo si zmago, toda Mariboru je treba čestitati za borbenost. Domači so se srčno borili in si zaslužili srečo, ki se jim je nasmehnila,” je med drugim povedal Special One.

Author: Luka Svetina, Foto: Getty Images