Maribor je včeraj izpadel iz Evrope in zapečatil katastrofalen uvod v sezono 2022/23, ki je za mariborski nogometni klub najslabši od nastanka samostojne države. Preverili smo, zakaj.
Brez gola na sedmih od osmih evropskih tekem
Začnimo tam, kjer so Mariborčani včeraj končali. V Evropi.
Maribor je evropsko sezono začel v kvalifikacijah za ligo prvakov in bil pod vodstvom prejšnjega trenerja Radovana Karanovića na prvi stopnički uspešen. Po zmagi na gostujoči tekmi z 2:0 je odpravil beloruskega prvaka Šahtor Soligorsk.
Verjeli ali ne, to sta bila tudi edina zadetka (pod oba se je podpisal Hrvat Roko Baturina), ki so ju Mariborčani v tej sezoni v Evropi dosegli, čeprav so v njej odigrali osem tekem. Še nikoli se Mariboru 29 sezonah v Evropi ni zgodilo kaj takega, da gola ne bi dosegel na kar sedmih tekmah. Niti približno.
Do zdaj Maribor največkrat gola ni dosegel v sezoni 2013/14, in sicer štirikrat, a je takrat odigral kar 14 evropskih tekem. To je bila namreč zgodovinska sezona, v kateri so se Mariborčani prebili celo v izločilne dele lige Europa.
Z naskokom najbolj neučinkovita evropska sezona
Tudi glede na število golov je evropska sezona 2022/23 za Maribor katastrofalna. Dosegel je le dva, kar znese mizernega 0,25 gola na tekmo, kar je daleč najslabše povprečje do zdaj.
V tem pogledu sta bili do zdaj najslabši sezoni 2000/01 in 2001/02, ko je Maribor na tekmo v povprečju dosegel polovico gola. Toda ob tem je treba dodati, da je v obeh teh sezonah odigral le dve evropski tekmi.
Mimogrede, najučinkovitejši evropski Maribor je tisti iz sezone 2007/08, ki je pod vodstvom Marijana Pušnika navdušil v pokalu intertoto in ga osvojil z zmago nad velikim Villarrealom. Pozneje je tesno, s skupnim izidom 2:3 izgubil v play-offu za ligo Europa proti beograjskemu Partizanu.
Vijoličasti so v osmih evropskih nastopih v tisti sezoni dosegli kar 17 golov, kar znese kar 2,1 na tekmo. To je bila sezona, v kateri je Maribor zadel na vseh osmih evropskih tekmah in bil od zdajšnje zasedbe Damirja Krznarja skorajda desetkrat bolj učinkovit.
Ljudski vrt šele drugič ostal brez evropskega gola
Katastrofalen začetek sezone 2022/23 zapečatijo tudi evropske tekme v Ljudskem vrtu. Maribor je proti Šahtorju Soligorsku, Šerifu Tiraspolu in CFR Cluju remiziral z 0:0, medtem ko je proti HJK Helsinki izgubil z 0:2 in tako na štirih domačih tekmah ostal brez gola.
Tako veliko evropskih tekem brez gola Ljudski vrt še nikoli ni videl, seveda. Še bolj skrb zbujajoč podatek je, da je do letos v 28 sezonah Maribor na domačih tekmah brez gola ostal samo enkrat, toda takrat na svojem stadionu odigral le eno tekmo, za nameček pa je igral proti precej kakovostnejšemu tekmecu od letošnjih.
Zgodilo se je v sezoni 2001/02, ko je Maribor v 2. krogu kvalifikacij za ligo prvakov igral proti Glasgow Rangers, ki je imel takrat precej zvezdniško zasedbo. Na Štajersko sta prišla tudi argentinski zvezdnik Claudio Caniggija in legendarni Norvežan Tore Andre Flo. Škotski prvaki so takrat v Mariboru zmagali s 3:0 in pozneje po domači zmagi s 3:1 zlahka napredovali v nadaljnje tekmovanje, medtem ko je Maribor končal svojo evropsko pot.
Štirje evropski porazi na osmih tekmah
Maribor je v Evropi v tej sezoni na osmih tekmah doživel štiri poraze, ob treh remijih in zmagi je torej praznih rok ostal na polovici evropskih tekem. To ni rekord, že štirikrat je Maribor v Evropi v eni sezoni zabeležil več porazov, ampak ob precej večjem številu tekem in predvsem veliko močnejših nasprotnikih.
Po številu porazov sta rekordni sezoni 2011/11 in 2012/13, ko je Maribor doživel šest evropskih porazov in, podobno kot letos, izgubil polovico tekem. Toda takrat je obakrat igral v skupinskem delu lige Europa proti Birmingham Cityju, Club Bruggu, Bragi in Maccabiju Haifi oziroma proti Laziu, Panathinaikosu, Tottenhamu in zagrebškemu Dinamu.
Več porazov kot letos je Maribor zbral tudi v sezonah 1999/00 in 2013/14, ko je bil poražen petkrat. Leta 1999 je igral v ligi prvakov in izgubljal proti Laziu (dvakrat), Bayerju Leverkusnu, kijevskemu Dinamu in Genku, medtem ko je leta 2013/14 v ligi Europa klonil proti Viktorii Plzen dvakrat, klonil pa tudi proti Rubinu Kazanu, Wiganu in Zulte-Waregemu.
Rekordno slab začetek prvenstvene sezone
Mariborov katastrofalen štart v sezono 2022/23 zaključuje pogled na prvenstveno lestvico, na kateri je po šestih tekmah na devetem, predzadnjem mestu. Slabši je po šestih odigranih tekmah je (bil) le še ljubljanski Bravo s točko manj.
Mariborčani so doživeli že štiri poraze, kar se jim v tako zgodnji fazi sezone ni zgodilo še nikoli. Izkupiček štirih točk, ki ga imajo na svojem računu po šestih tekmah nove sezone, je najslabši v zgodovini kluba. Maribor v prvi slovenski ligi igra neprekinjeno od njene ustanovitve, 31. sezono v nizu.
Do zdaj najslabši sezoni v tem pogledu sta bili za Maribor sezoni 2004/05 in 2019/20, ko je imel po šestih odigranih tekmah šest točk. Sezono 2004/05 je potem končal na komaj sedmem mestu in ostal brez Evrope, medtem ko je bil pred tremi leti kljub slabemu začetku sezone na koncu podprvak in za prvakom Celjem zaostal le za dve točki. Kako bo zdaj?
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje