Fantomske okrepitve Celja: prišli, podpisali, izginili

Nogomet 20. Avg 20249:52 5 komentarjev
Ibrahim Kargbo
Ibrahim Kargbo. FOTO: NK Celje

Rusko-ukrajinski investitorji so NK Celje v zadnjih letih spremenili v tretji steber slovenskega nogometa, ki je osvežilno zaostril konkurenco v Prvi ligi Telemach ter začel slovenski nogomet potiskati na višji nivo. V ozadju rasti kluba pa je v omarah ostalo tudi precej 'okostnjakov' oziroma nogometašev, ki so si nadeli klubski dres za promocijsko fotografiranje, nato pa smo jih v tem dresu zelo redko videli. Če sploh.

Naslednja postaja: “Stadion Z’dežele!” zavpije voznik na lokalnem avtobusu in povzroči hudo gnečo v vozilu. Iz njega namreč izstopi cela kopica moških vseh ras, višin in kultur, na postaji pa se drenja ravno tako velika gruča možakarjev, ki čakajo, da jih avtobus odpelje naprej, stran od celjskega nogometnega hrama.

Te vrstice so res bolj v domeni domišljijskega spisa kot novinarskega izdelka in priznavamo, da morda preveč v prenesenem pomenu z njimi opisujemo to, kar se v letih po prihodu rusko-ukrajinskih investitorjev dogaja v NK Celje. Drži pa, da se v mestu ob Savinji zadnja leta vrti ogromno igralcev, ki pridejo, podpišejo pogodbo, trenirajo in se nato le nekajkrat pojavijo na tekmah ter potihoma zapustijo vrste aktualnih državnih prvakov.

MIroslav Iličić
Miroslav Iličić. Foto: NK Celje

Nosilci igre Slovenci, a v ozadju …

Investitorji v NK Celje, na čelu s predsednikom Valerijem Kolotilom, so sicer v zadnjih letih poskrbeli, da je nogometna javnost o njih upravičeno razmišljala kot o pozitivnih figurah slovenskega nogometa. Vanj so v zadnjih letih vstopali takšni in drugačni vlagatelji sumljivega slovesa, ki so v klubih puščali finančno luknjo, Slovenijo pa zapustili z debelo figo v žepu.

Rusko-ukrajinski vlagatelji v Celju so se zadeve lotili drugače, v mestu ob Savinji so tudi na račun odškodnin ostalim klubom Prve lige Telemach zgradili slovensko ‘all-star’ ekipo, ki je v lanski sezoni osvojila državni naslov. Slovenci predstavljajo jedro celjske ekipe in so stebri moštva iz knežjega mesta, a v ozadju se je nakopičilo ogromno nogometašev, za katere se sicer ve, kdaj so prišli v klub, ne pa tudi, zakaj in kdaj so odšli. Zasedbo grofov so namreč zapustili tako zelo skozi stranska vrata, da se le malokdo spomni, da so kdaj zaigrali za Celje.

NK Celje
Foto: Aleš Fevžer

Celjski nogometni anonimneži

Kaj vam povedo imena Artem Bilyi, Abdoul Bandaogo, Ibrahim Beji Muhammad, Miroslav Iličić in Joseph Oma Adah? Verjetno prav veliko ne, so bili pa vsi v določeni fazi kariere člani celjskega kluba, a skupaj niso nabrali niti deset nastopov.

Poseben fenomen je Ibrahim Karbo Jr., ki je bil s strani kijevskega Dinama kar dvakrat posojen grofom, a je v prvi epizodi prišel in odšel poškodovan, v drugi pa predvsem osramočen, ko mu je Roman Pilipčuk v drugem delu sezone 2022/2023 sicer ponudil nekaj priložnosti, a je zadnjo – na gostovanju pri Gorici – izkoristil tako, da je v 5. minuti tekme zakrivil enajstmetrovko in prejel rumeni karton, nato pa bil zamenjan že v 33. minuti.

V Celju se ni naigrala niti sveža ‘žrtev’ selekcija Alberta Riere Karlo Špeljak, na prste obeh rok lahko svoje epizodne vloge v dresu grofov preštejejo tudi Vid Koderman, Kevin Žižek in Matija Burin. Vam je znano ime Jannoah Markelo? Morda zgolj zato, ker je letošnja okrepitev grofov, a doslej Nizozemca na igriščih še nismo videli.

Kevin Žižek
Kevin Žižek. Foto: Aleš Fevžer

Luksuz življenja v svetu, kjer denar ni vrednota

Če temu dodamo še mlade nogometaše, kot so Nejc Klašnja, Tian Kujović, Tai Matea Panić in tako naprej, ki naj bi bili veliki upi prihodnosti, danes pa so že slekli celjski dres, se ne moremo izogniti občutku, da je klubska športna politika, nad katero bdi Genadij Golubin, precej kaotična.

Celjanom zajeten finančni kapital, ki ga vodilni možje vlagajo v klub, omogoča življenje v svetu luksuza, ko jim ni treba ‘zadeti’ z vsako okrepitvijo in ni nič hudega, če zgrešijo z eno, dvema, tremi ali celo štirimi novimi močmi v določenem prestopnem roku. In tako je v knežjem mestu zrasla cela četa nogometašev, za katere smo, vsaj v kontekstu njihove kariere v dresu grofov, slišali prvič, zadnjič in nikoli več.

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje