Zelenica stadiona Z'Dežele v Celju je bila to poletje v katastrofalnem stanju. Igralna površina ni primerna za prvoligaški, kaj šele evropski nogomet. Kdo je kriv za nastalo situacijo? Celjski klub s prstom kaže na občinsko podjetje ZPO, ki je upravitelj objekta. Padajo hude obtožbe, nezadovoljstvo raste iz dneva v dan. Kako na vse skupaj odgovarjajo v ZPO?
Upravljanje slovenske nogometne infrastrukture je to poletje znova pereča tema. Razlog je ta, da so bile zelenice v Sloveniji marsikje v zelo slabem stanju. Razlogi so tudi objektivni. Dolgo in predvsem vroče poletje ter razmah glivične bolezni ‘Pyricularia’, ki težave povzroča marsikje po Evropi. Celo veliki münchenski Bayern tako zaradi dotrajane igralne površine zagrebškemu Dinamu pred tekmo lige prvakov ne dovoljuje treninga na Allianz Areni.
Marsikje je torej slabo, a redkokje tako kot v Celju. Zelenica stadiona Z’Dežele je bila to poletje v zares klavrnem stanju, na številnih delih igrišča trave sploh ni bilo. V celjskem klubu so prepričani, da bi se moralo z igralno površino upravljati bolje. Krivdo za nastalo situacijo pa so pripisali občinskemu podjetju ZPO Celje. Padajo hude obtožbe.
“Na žalost je situacija slabša, kot je samo stanje igrišč. Doslej smo bili vedno korektni in nismo konkretno govorili o tem, kdo je odgovoren. Ampak stanje je takšno, da je gospa Breda Obrez, direktorica javnega podjetja ZPO, ki se ukvarja z vzdrževanjem objektov v Celju, odgovorna za stanje terenov. Odločitve so bile napačne. Njej te stvari niso jasne, pogovori so vse grši, situacija je vsak dan slabša,” je v pogovoru za oddajo Pod prečko razkril predsednik NK Celje Valerij Kolotilo.
“Na zadnjem sestanku nam je bilo rečeno, da če nam pogoji niso všeč, naj ne treniramo. Ekipa si tega ne more privoščiti. Pred dvema tednoma je bila v Celju ugasnjena profesionalna ekipa ženskega rokometa. Razočarani smo z odnosom občine do profesionalnega športa. Če ne bo resnih sprememb na tem področju, potem ne vidim, kako bo nogomet v Celju napredoval,” zaskrbljeno ugotavlja prvi mož grofov.
ZPO: Stanje ni posledica slabega vzdrževanja
V iskanju odgovorov na vprašanje, kje se je v Celju tako zalomilo, da sta se klub in občina znašla na popolnoma različnih bregovih, smo se obrnili tudi na javno podjetje ZPO. Direktorica Breda Obrez je opisala objektivne razloge za nastalo situacijo in izpostavila predvsem dejstvo, da je osnovna travnata ruša na celjskem stadionu stara že več kot 20 let.
“Vsa naša prizadevanja so trenutno usmerjena v izboljšanje stanja igrišča, ki so si ga ogledali številni priznani strokovnjaki agronomi, med njimi tudi g. Dean Tingley (podjetje Propitch), ki ga je na lastne stroške poslala UEFA, g. Gorazd Nastran, ki ga je priporočila Nogometna zveza Slovenije, ter italijanski strokovnjak dr. agr. Fabrizio Ingegnoli (Turforce), ki sodeluje s številnimi slovitimi italijanskimi klubi. Vsi so podali podobno mnenje glede stanja in prihodnjih ukrepov, vsekakor pa bi radi poudarili, da stanje ni posledica slabega vzdrževanja, ki se v primerjavi z minulimi leti tudi letos ni nič spreminjalo, prav tako je za igrišče skrbela ista ekipa z istim vodjem upravljanja objekta kot doslej,” razlagajo v ZPO.
Klub igrišče koristi v neugodnih vremenskih razmerah
V zavodu tore poudarjajo, da na igrišču že poteka sanacija in da se stanje izboljšuje, nadaljnji postopki obnove pa bodo potekali predvsem po jutrišnjem derbiju med Celjem in Mariborom, ko bo na stadionu mesec dni ne bo tekem. V ZPO so se odzvali tudi na osebne obtožbe predsednika Valerija Kolotila.
“Žalosti nas dejstvo, da se klub namesto sodelovanja pri reševanju težav raje zateka k osebnim napadom in iskanju krivcev. Ker poteka sanacija zelenice, smo s klubom odprli razpravo o možnih alternativah za treninge in poudarili željo, da se stadiona ne uporablja za potrebe treningov v obdobju sanacije. Pri tem smo lahko v zadnjih dneh videli primer obeh ljubljanskih prvoligašev, ki bosta v podobni situaciji, ko se na njunem v tej sezoni domicilnem stadionu (Stožice) izvaja sanacije zelenice, ki pa je bila sicer v celoti zamenjana v tem letu. Pogosto se zgodi, da klub koristi igrišče za treninge tudi v neugodnih vremenskih razmerah, kot je bilo denimo minulo soboto med najhujšim deževjem. Takšno ravnanje ne le otežuje sanacijo, temveč tudi zmanjšuje kakovost priprave igrišča za uradne tekme,” žogico NK Celje vračajo v podjetju ZPO.
Občina klubu predlaga prevzem upravljanja stadiona
V letošnjem letu je sicer stadion Z’Dežele doživel temeljito prenovo, s katero je bil po Uefinih kriterijih prestavljen v višji nivo kategorizacije, ta pa v Celju znova omogoča igranje skupinskega dela evropskih tekmovanj. Kot poudarjajo v družbi ZPO so za to vložili dva milijona evrov, ker je zanje jasen signal, da si želijo izboljšati športno infrastrukturo v Celju. Izjava o tem, da naj bi bilo klubu rečeno, naj ob nezadovoljstvu s površinami na njih ne trenirajo, je po mnenju ZPO vzeta iz konteksta, ko je klub družbi zavrnil plačilo računov za uporabo površin. V iskanju načina, kako rešiti nastalo situacijo, pa so za klub že pripravili nov predlog.
“Za dobro sodelovanje sta vselej vedno potrebna oba partnerja. Ključnega pomena pri tem je odprta, predvsem pa spoštljiva komunikacija, skozi katero se lahko najdejo ustrezne rešitve. Ena izmed rešitev, ki jo je Mestna občina Celje, ki je lastnik objekta, klubu že predlagala, je tudi prevzem upravljanja stadiona, kar je v nekaterih občinah primer dobre prakse (Murska Sobota, Domžale). Na to pobudo naj bi se klub odzval v tem tednu,” še dodajajo v ZPO.
Tema tedna v oddaji Pod prečko
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje