Evropska nogometna zveza (Uefa) je že pred časom za sezono 2024/25 napovedala nov način tekmovanj v svojih treh evropskih klubskih tekmovanjih - ligi prvakov, evropski in konferenčni ligi. Osvežimo spomin na spremembe in kako bodo že od prihodnjega meseca naprej delovale v praksi.
V boju za uvrstitev v konferenčno ligo so še kar trije slovenski klubi. V play-offu kvalifikacij jih še nikoli ni nastopilo toliko hkrati. Celjani bodo evropsko jesen napadali proti armenskemu Pjuniku, Mariborčani proti švedskemu Djurgardnu in Ljubljančani proti hrvaški Rijeki.
Vsa tri tekmovanja so skoraj identična, nekoliko se razlikuje le konferenčna liga, ki bo še naprej potekala šest krogov, medtem ko bosta liga prvakov in konferenčna liga podaljšani za en mesec in za dva dodatna kroga.
Ločeni ligaški sistemi s 36 klubi
V vseh treh tekmovanjih skupaj bo sodelovalo 108 ekip, v vsakem po 36 in ne več 32, kolikor se jih je uvrstilo v prejšnjih sezonah. Sistem je ligaški in ne več skupinski. Tako bodo klubi na eni lestvici razvrščeni od prvega do 36. mesta.
Prav tako klubi iz lige prvakov ne bodo več prehajali v evropsko ligo, kakor tudi klubi iz evropske lige ne v konferenčno, kot je bila praksa v preteklosti. Ko se je denimo tretjeuvrščeni v vsaki posamezni skupini lige prvakov nato preselil v izločilne boje evropske lige. Vsa tri tekmovanja so zdaj povsem ločena.
Šest/osem krogov z različnimi tekmeci
Vsaka ekipa bo v ligaškem delu lige prvakov in evropske lige odigrala po osem tekem, vendar le s po enim dvobojem z vsakim posameznim tekmecem in ne več dvakrat po sistemu doma in v gosteh. Skupaj bo imelo vsako moštvo štiri tekme pred svojimi navijači in štiri na tujem, z osmimi različnimi tekmeci. Povratnih dvobojev v tem delu tako ne bo. Doslej so v skupinskem delu igrali proti trem tekmecem, z vsakim doma in v gosteh.
Da bi zagotovili pošteno izvedbo ligaškega dela, bodo klubi pri žrebu osmih nasprotnikov razporejeni v štiri jakostne skupine. Vsaka ekipa bo iz vsakega od štirih skupin prejela po dva tekmeca, s katerima bo eno tekmo odigrala doma in eno v gosteh.
V konferenčni ligi bo 36 klubov odigralo šest krogov, s šestimi različnimi tekmeci, po tri doma in tri v gosteh. Pri žrebu bodo klubi razporejeni v šest jakostnih skupi, klub pa bo iz vsake od skupin prejel po enega tekmeca. Če bi se kateri od treh slovenskih klubov torej prebil v ligaški del konferenčne lige, bi ga jeseni čakalo še šest evropskih tekem s šestimi različnimi tekmeci.
V izločilne boje 24 klubov iz vsakega tekmovanja
Prvih osem ekip na lestvici vsakega od treh tekmovanj se bo neposredno uvrstilo v osmino finala izločilnih bojev.
Klubi od 9. do 24. mesta se bodo za preostalih osem mest pomerili v repasažu, v katerem se bodo udarili po klasičnem sistemu na izpadanje na dve tekmi – doma in v gosteh. Zmagovalci bodo napredovali v osmino finala.
Od osmine finala do finala bo tekmovanje potekalo po enakem sistemu kot v preteklosti.
Ligaški del vse do konca januarja
Ligaški del lige prvakov in evropske lige bo trajal od septembra do januarja, medtem ko se bo konferenčna liga, ker bo krajša za dva kroga, končala sredi decembra.
Repasaži bodo na vrsti februarja, medtem ko se bodo izločilni boji z osmino finala pričeli marca.
Kdaj bo žreb?
Klubi bodo za nasprotnike v ligi prvakov izvedeli v četrtek, 29. avgusta. Evropska in konferenčna liga pa bosta na vrsto prišli dan pozneje.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje