Kdo bo novi kralj sveta?

Chelsea
Foto: Profimedia

V Maroku se bo od danes dalje pa vse do 12. februarja odvijalo že 19. svetovno klubsko prvenstvo v nogometu. Na tekmovanju, ki se ga bo udeležilo sedem klubov s šestih celin, za velikega favorita velja aktualni evropski klubski prvak Real Madrid.

Slab mesec in pol po zaključku svetovnega prvenstva v Katarju Mednarodna nogometna zveza (Fifa) organizira še svetovno klubsko prvenstvo. Prvič po letu 2014 in še tretjič v zgodovini ga bo gostil Maroko, in sicer v mestih Tangier (Stade Ibn Batouta) in Rabat (Stadion princa Moulayja Abdellaha ).

Lani je v Združenih arabskih emiratih naslov pripadel Chelseaju, ki je po podaljških z 2:1 premagal brazilski Palmeiras. Se bo evropski predstavnik še desetič zapovrstjo veselil naziva najboljšega na svetu, ali bo po letu 2012 le prišlo do spremembe pri vrhu?

Kdo so letošnji udeleženci?

V Maroku se bo med seboj pomerilo sedem klubov, ki prihajajo iz Evrope, Afrike, Azije, Severne in Južne Amerike ter Oceanije.

Real Madrid
Foto: Profimedia

Real Madrid (Španija): Madridčani so se na prvenstvo uvrstili, potem ko so 28. maja v Parizu z 1:0 premagali Liverpool in osvojili že 14. naslov evropskega klubskega prvaka. Kot je za zmagovalce lige prvakov že običajno, Španci, ki veljajo za prve favorite za končno zmago, z nastopi na prvenstvu začenjajo v polfinalu. V Maroku sicer lovijo že svoj peti naslov najboljšega na svetu, še trikrat pa so bili najboljši na tekmi medcelinskega pokala (1960, 1998, 2002).

Flamengo, pokal libertadores
Foto: Profimedia

Flamengo (Brazilija): Podobno kot evropski tudi južnoameriški predstavnik tekmovanje pričenja v polfinalu. Pravico nastopa na prvenstvu so si Brazilci zagotovili z zmago v pokalu Libertadores, ki so ga lani po letih 1981 in 2019 osvojili tretjič v zgodovini. V finalu 29. oktobra v ekvadorskem Guayaquilu jim je naslov in zmago z 1:0 z zadetkom prinesel Gabriel Barbosa. Nazadnje so na svetovnem klubskem prvenstvu nastopili pred štirimi leti, ko jih je v finalu po podaljšku z 1:0 premagal Liverpool.

Wydad AC
Foto: Profimedia

Wydad AC (Maroko): Klub iz Casablanke na prvenstvu nastopa kot gostitelj in zmagovalec afriške lige prvakov. Maročani so svoj tretji naslov, pred tem so bili najboljši tudi v letih 1992 in 2017, osvojili z zmago v finalu proti egiptovskem predstavniku Al Ahlyju z 2:0. Wydad, ki z 22 naslovi državnega prvaka in devetimi pokalnimi lovorikami velja za najuspešnejši maroški klub, bo prvo tekmo na domačem prvenstvu odigral v drugem krogu tekmovanja. Maročani so prav gotovo opogumljeni po zgodovinskem podvigu reprezentance na mundialu v Katarju, kjer je Maroko kot prvi afriški predstavnik prišel do polfinala.

Seattle Sounders
Foto: Profimedia

Seattle Sounders (ZDA): Nogometaši Seattla so z zmago proti mehiški zasedbi Universidad Nacional maja postali sploh prvo moštvo iz ZDA, ki je osvojilo Concacaf ligo prvakov. V finalu, v katerem sta ekipi odigrali dve tekmi, so v gosteh remizirali (2:2), doma pa tekmeca nadigrali s 3:0. Z zmago so Severnoameričani dobili tudi pravico nastopa na klubskem svetovnem prvenstvu, kjer doslej ni nastopil še noben klub iz lige MLS.

Al Hilal
Foto: AP Photo/Amr Nabil/Guliverimage

Al Hilal (Savdska Arabija): Klub iz Savdske Arabije bo na prvenstvu nastopil kot zmagovalec azijske lige prvakov, v kateri je svoj četrti naslov najboljšega v Aziji osvojil po finalni zmagi z 2:0 proti južnokorejski zasedbi Pohang Steelers. Klub, ki je bil ustanovljen leta 1957, je doslej domače prvenstvo osvojil kar 18-krat, devetkrat je zmagal v kraljevem pokalu, še trikrat pa osvojil savdski superpokal. Po letih 2019 in 2021 bo za Al Hilal to že tretji nastop na svetovnem klubskem prvenstvu.

Al Ahly
Foto: Profimedia

Al Ahly (Egipt): Egipčani so bili po osvojenih naslovih v afriški ligi prvakov leta 2020 in 2021 na pragu tretjega zaporednega naslova tudi lani, a jim je načrte v finalu prekrižal Wydad AC. Svoj že osmi nastop na svetovnem klubskem prvenstvu – v letih 2006, 2020 in 2021 so osvojili tretje mesto – so si zagotovili, ker ima pravico nastopa na tekmovanju tudi najboljši klub države gostiteljice. Ker je to letos Wydad AC, ki je osvojil afriško ligo prvakov, je prosto mesto kot finalistu afriške lige prvakov pripadlo Al Ahlyju.

auckland city fc
Foto: Guliverimage

Auckland City (Nova Zelandija): Čeprav je bil klub ustanovljen komaj leta 2004, je Auckland City do danes osvojil že devet naslovov državnega prvaka, kar desetkrat pa je bil najboljši tudi v ligi prvakov Oceanije. V lanskem finalu so Novozelandci s 3:0 premagali Venus iz Tahitija in prekinili petletno sušo na mednarodnem prizorišču. Z devetimi nastopi na klubskem svetovnem prvenstvu sicer veljajo za absolutne rekorderje tekmovanja, v katerem so najboljši rezultat vpisali leta 2014, ko so zaigrali v polfinalu in po podaljških z 2:1 izgubili proti San Lorenzu iz Argentine. V tekmi za tretje mesto so bili nato po enajstmetrovkah boljši od mehiškega ruz Azula.

Kakšen je spored tekmovanja?

1. krog:
Sreda, 1. februar

20.00 Al Ahly – Auckland City

2. krog:
Sobota, 4. februar

15.30 Wydad AC – Al Hilal

18.30 Seattle Soundrs – Al Ahly/Auckland City

Polfinale:
Torek, 7. februar

20.00 Flamengo – Wydad/Al Hilal

Sreda, 8. februar
20.00 Seattle/Al Ahly/Auckland – Real Madrid

Tekma za 3. mesto:
Sobota 11. februar

16.30 Poraženec 1 – Poraženec 2

Finale:
Sobota, 12. februar

Zmagovalec 1 – Zmagovalec 2

Kdo so najuspešnejši udeleženci svetovnega klubskega prvenstva?

Tako kot v ligi prvakov se tudi na svetovnem klubskem prvenstvu z največ lovorikami ponaša Real Madrid. Štirinajstkratni evropski prvaki so v petih nastopih turnir osvojili kar štirikrat, in sicer leta 2014, 2016, 2017 in 2018. Letos bodo imeli priložnost, da se še oddaljijo od svojega najbližjega zasledovalca in največjega tekmeca Barcelone, ki je bila svetovna klubska prvakinja trikrat.

Barcelona, klubsko svetovno prvenstvo
Foto: Profimedia

Z dvema naslovoma se lahko pohvalita Bayern München in Corinthians, po enkrat pa so prvaki postali Liverpool, Chelsea, Internacional, Sao Paulo, Vasco da Gama, Milan, Inter in Manchester United. Doslej je bilo na tekmovanju 11 različnih zmagovalcev, vsi pa so prišli bodisi iz Evrope bodisi Južne Amerike.

pokal
Foto: Guliverimage

Kakšna je zgodovina tekmovanja?

Kar 44 let, med letoma 1960 in 2004, sta se za naslov svetovnega klubskega prvaka v medcelinskem pokalu merila le kluba iz Evrope in Južne Amerike. V 43 izvedbah omenjenega tekmovanja so se zmage 21-krat veselili evropski predstavniki, 22-krat pa južnoameriški. Fifa je na prelomu tisočletja razširila tekmovanje in k udeležbi povabila tudi klube iz preostalih celin. Premierni zmagovalec je leta 2000 postal Corinthinas, naslednjega pa smo nato dobili šele čez pet let, saj je bilo tekmovanje zaradi finančnih težav Fifinega marketinškega partnerja ISL naslednjič organizirano šele leta 2005.

Giani Infantino
Giani Infantino (Foto: Guliverimage)

Kakšna je prihodnost tekmovanja?

Tekmovanje kot ga poznamo v zdajšnji izvedbi, bržkone spremljamo predzadnjič v zgodovini. Fifa je 16. decembra lani za leto 2025 napovedala razširitev svetovnega klubskega prvenstva na kar 32 ekip. Podobno kot svetovno prvenstvo se bo sicer tudi ta turnir odvijal v poletnih mesecih in na štiri leta. Čeprav zaenkrat še ni znano, kako bodo 32 mest razdelili med celine, kot tudi kdo bo gostitelj, pa je predsednik Fife Gianni Infantino dal jasno vedeti, da bodo na tekmovanju nastopali vsi najboljši klubi na svetu.

FOTO: Guliverimages.

Kakšne novosti pripravlja Fifa?

Ker tekmovanje poteka pod okriljem Fife, se lahko, podobno kot na svetovnem prvenstvu v Katarju, znova nadejamo daljših sodnikovih dodatkov. A nemara bo še največje zanimanje vzbudila novost na področju VAR-a. Če so gledalci doslej pri njegovem posredovanju videli le končno odločitev brez dodatnih pojasnil, bodo v Maroku prvič v zgodovini lahko prisluhnili razpravi med glavnim sodnikom in sodnikom v sobi za VAR. Gre za pilotski projekt Fife, ki želi narediti igro še bolj transparentno, nad njim pa bdi Mednarodni odbor za nogometna pravila (Ifab).

Kakšne so nagrade za udeležbo oziroma zmago?

Fifa podrobnosti glede denarnih nagrad uradno še ni razkrila, a bodo te bržkone podobne lanskim. Zmagovalec bo tako prejel šest milijonov dolarjev, poraženec v finalu pa dva milijona dolarjev manj. Polfinalna poraženca bosta bogatejša za dva milijona evrov, medtem ko uvrstitev v drugi del tekmovanja prinaša 1,5 milijona dolarjev.

fifa, denar
Foto: Profimedia

Obenem bo vsak klub samo za udeležbo na turnirju prejel dva milijona evrov. Real Madrid in Flamengo, ki imata nastop v polfinalu že zagotovljen, sta tako v svoj žep že pospravila po štiri milijone dolarjev, dodatnega zaslužka pa se lahko nadejata tudi z naslova televizijskih pravic. Španci naj bi na račun le teh prejeli pet milijonov dolarjev, Brazilci pa tri milijone. Celoten denarni sklad, v katerega so vštete tudi televizijske pravice, sicer znaša okoli 60 milijonov dolarjev.

Katere nagrade bo Fifa na tekmovanju še podelila?

Zlata žoga, klubsko SP
Foto: Profimedia

Poleg pokala za končno zmago bo Fifa podelila tudi nagrado za fair play, ki ga bo ekipa prejela na podlagi posebnega točkovnega sistema in kriterija, ki ga je določil Fifin odbor za fair play. Velja dodati, da bo zmagovalni klub prejel tudi poseben našitek s podobo pokala tekmovanja, ki ga bodo njegovi igralci smeli nositi na svojem dresu vse do finala naslednjega svetovnega klubskega prvenstva. Kar se tiče individualnih nagrad, bo podeljena le ena sama, in sicer za najboljšega posameznika tekmovanja, ki bo izbran s strani novinarjev.