Kekova dilema: kdo bo oktobra zabijal gole?

Nogomet 24. Sep 20249:00 2 komentarja
Šeško Šporar Stojanović

Nogometni september se je prevesil v drugo polovico in počasi se bliža že oktobrski reprezentančni premor, ko Slovenijo v ligi narodov čakata izjemno pomembni tekmi proti Norveški in Kazahstanu. Selektor Matjaž Kek pa v sestavi seznama za prihajajoči ciklus z zaskrbljenim pogledom spremlja formo slovenskih napadalcev. Ta je trenutno vse prej kot navdušujoča.

Ko smo v slovenski nogometni javnosti pred začetkom Eura 2024 analizirali formo reprezentantov, smo z veseljem ugotavljali, da so naši napadalci poletje dočakali dobro pripravljeni. Benjamin Šeško je lansko sezono Bundeslige končal s serijo sedmih zaporednih tekem, na katerih je dosegel zadetek, Žan Celar je bil pri Luganu s 14 zadetki celo prvi strelec švicarske lige, tudi Andraž Šporar in Žan Vipotnik sta pri Panathinaikosu in Bordeauxu sezono končala z dvomestnim strelskim izkupičkom v vseh tekmovanjih.

Letos je zgodba obrnjena na glavo. Vroč ostaja le Benjamin Šeško, ki je v prvem mesecu nove sezone dosegel šest zadetkov, enega v ligi prvakov, enega v nemškem pokalu in kar štiri v reprezentančnem septembru. Njegov standardni partner v slovenskem napadu Andraž Šporar je pri Panathinaikosu potisnjen na stranski tir, v tej sezoni je zbral vsega štiri nastope in kljub skopo odmerjeni minutaži, na igrišču je doslej preživel vsega 61 minut, dosegel en zadetek. Ljubljančana ta konec tedna ni bilo v kadru Panathinaikosa, ko je ta s 3:1 premagal Panserrakios.

Andraž Šporar

Mladim ne gre, drugače je z veteranom

Nič bolje se v Angliji ne godi niti Žanu Celarju in Žanu Vipotniku. Slednji je sicer že dosegel svoj prvenec v majici Swanseaja, toda ta konec tedna prvič v novem poglavju svoje kariere obsedel na klopi, ko so labodi v Championshipu z 2:1 premagali Coventry. Tudi Celar je v tem krogu praktično celotno tekmo svojega QPR proti Milwallu (1:1) spremljal s klopi za rezerve, v igro je vstopil v zadnji minuti sodniškega dodatka. Gola za moštvo iz Londona še ni dosegel.

Dolgo jih ‘čakamo’ tudi v reprezentanci

Z izjemo Šeška so ostali reprezentančni napadalci nazadnje zadeli pred Eurom 2024, ko je v polno proti Bolgarom meril Andraž Šporar. Žan Vipotnik je zadnji reprezentančni zadetek dosegel pred več kot letom dni proti San Marinu, strelska statistika Žana Celarja pa je za zdaj še prazna.

Trenutno najbolj vroč slovenski golgeter je tako nogometaš, ki igra daleč stran od oči naše javnosti. Včasih kar malce pozabljeni Robert Berič pri 33 letih očitno še vedno niti približno ni za staro šaro. V kitajski superligi je namreč nekdanji slovenski reprezentant to sezono zabil že devet golov, zadnjega minuli konec tedna, ko je sodeloval pri vseh treh zadetkih svojega CC Yataija, ko je ta sicer s 3:4 izgubil proti Šanghaj Portu. Berič je golu dodal dve asistenci in bil po oceni Sofascora ta konec tedna najbolje ocenjeni Slovenec.

Kdo so še alternative?

V Avstriji pa je medtem spret v polno meril 18-letni Erik Kojzek, ki je potrdil visoko zmago Wolfsbergerja proti graškemu Sturmu (3:0). Po prestopu v Turčijo na pravo minutažo še čaka Blaž Kramer, ki je v dresu varšavske Legie odlično začel sezono. Dobro jo je na Slovaškem odprl tudi Žan Medved, ki je za Košice minuli vikend proti Žilini dosegel še šesti prvenstveni gol v sezoni.