Na Pirenejskem polotoku se danes začenja nova sezona španskega državnega prvenstva, že 84. po vrsti, naslov pa letos branil Atletico Madrid, ki je lani sezono presenetljivo končal pred velikanoma Realom Madridom in Barcelono. Spomin na majski prvenstveni derbi med Barco in Atleticom na Camp Nouu, kjer so colchonerosi z remijem 1:1 potrdili naslov prvaka, je še kako živ, vseeno pa se morajo Atleti tudi letos sprijazniti z dejstvom, da jih poznavalci in stavničarji postavljajo šele na tretje mesto med kandidati za naslov prvaka. Edinimi tremi kandidati, saj ni prav nobenih možnosti, da bi se v boj za naslov prvaka vmešal še kdo drug. Že morebitna Atleticova obramba naslova bi bil pravi šok za svetovni nogomet, saj gresta Real in Barca v novo sezono še izdatno okrepljena, čeprav sta imela že v lanski sezoni atomski napad. Toda največje orožje Atletica ostaja trener Diego Simeone, ki je belo-rdečim in Madrida vcepil zmagovalno miselnost, požrtvovalnost, željo in boj za vsako žogo, kar se je spet pokazalo na obeh superpokalnih tekmah. Morda to letos ne bo dovolj za naslov prvaka, je pa Atletico pokazal, da bo na medsebojnih tekmah izjemno težko premagljiv in zelo neugoden tekmec za vse nasprotnike ponovno tudi v ligi prvakov.
Kot ocenjuje nemška spletna stran Transfermarkt, je Atleticova ekipa vredna 313 milijonov evrov, kar je precej manj od Barcelone (611 milijonov evrov) in Reala (717 milijonov evrov), vseeno pa je med vsemi tremi bržčas še najbolj “prava ekipa”, na kar je v ekskluzivnem petkovem intervjuju za našo spletno stran omenil tudi komentator Goran Obrez. Ključ do uspeha colchonerosov je neverjetna povezanost igralcev, ki se borijo za vsako žogo, eden za drugega. Zato se na obeh superpokalnik tekmah odhodi treh pomembnih nogometašev iz lanske sezone, Diega Coste, Filipija Luisa in Thibauta Courtoisa, niso poznali. Zamenjave, ki jih je v klub pripeljal Diego Simeone, že opravljajo svojo nalogo; Mario Mandžukić je poleg odličnega dela v obrambi tudi že zabil gol za prvi superpokalni naslov po letu 1985. Hrvaški napadalec je, še pomembneje, mož za velike tekme, kar je že dokazal v dresu Bayerna, ko je Borussii Dortmund zabil v velikem finalu na Wembleyju maja leta 2013.
Še več; zadetek na Vicenteju Calderonu sta zrežirali Simeonejevi najpomembnejši okrepitvi v letošnjem poletnem prestopne roku; Mandžukiću je podajo (z glavo) pripravil Antoine Griezmann, ki se je v zadnjih letih dokazal v Realu Sociedadu. V klub so poleti prišli še napadalec Raul Jimenez iz mehiške Americe, branilec Gilherme Siquera iz Granade, napadalec Angel Correa in San Lorenza in dvojec vratarjev, Jan Oblak – Miguel Angel Moya. Oblakov talent je nesporen, vseeno pa bo moral na svoj debi v vratih Atletica na uradni tekmi še malce počakati. Slovenec je bil v pripravljalnem obdobju poškodovan, kar je njegov tekmec Moya s pridom izkoristil, tudi na dveh superpokalnih tekmah z Realom, ko ga je z nekaj sreče premagal samo James Rodriguez. Ker je Moya dlje časa v tekmovalnem ritmu, gre pričakovati, da bo začel tudi na prvi tekmi v španskem državnem prvenstvu, medtem ko se bo moral Oblak še dokazati, čeprav je ekipo stal kar 16 milijonov evrov. Atletico obrambo naslova prvaka sicer začenja šele v ponedeljek zvečer; ob 22:00 bo gostoval v Rayu Vallecanu.
Mogoča udarna enajsterica Atletica Madrida v sezoni 2014-15 (4-2-3-1):
Oblak; Juanfran-Godin-Miranda-Siqueira; Gabi-Suarez; Turan-Koke-Griezmann; Mandžukić
Barcelona vstopa v novo ero z novim trenerjem Luisom Enriquejem. Katalonci so lani prav na račun Atletica ostali brez velikih lovorik; ekipa Diega Simeoneja je Barco najprej izločila v četrtfinalu lige prvakov, nato v zadnjem krogu španskega prvenstva prav na Camp Nou Blaugrani izmaknila nov naslov državnega prvaka. Barcelona je lani na velikih tekmah še vedno blestela; Real je premagala na obeh prvenstvenih srečanjih, pomembne točke pa zapravljala tudi na tekmah proti ekipa, ki se borijo za obstanek. Xavi in Iniesta sta letos še leto dni starejša, s tem pa tudi zdaj že znamenita igra tiki-taka še leto dni bolj zarjavela. Poleti je odšel še Cesc Fabregas, nove okrepitve, med njimi na sredini najpomembnejša v obliki Ivana Rakitića, pa napovedujejo drugačen sistem igre.
Luis Enrique nima na voljo takšnih igralcev, kot jih je imel leta 2008, ko je prevzemal Barcelono, Pep Guardiola, vseeno pa razume klubsko filozofijo napadalnega nogometa, zato se bo na Camp Nouu še naprej igralo lepo. Enrique se je igralsko upokojil leta 2004 in pod taktirko Franka Rijkaarda ravno še dočakal zametke Barcelone, kot jo poznamo danes. Mož je postal legenda kluba leta 1996 že samo zato, ker je iz Reala prestopil v Barcelono. Pri Vigu je lani dokazal, da je lahko tudi izjemen trener. A prihaja v eno najbolj zahtevnih nogometnih okolij na svetu.
Igralci, ki so mu jih pripeljali v klubu, so sicer izjemno kvalitetni; dvojec vratarjev Marc-Andre ter Stegen in Claudio Bravo obljublja manj viharno sezono med vratnicama, zvezno vrsto je okrepil najboljši igralec Seville Ivan Rakitić, atomski napad je dopolnil svojeglavi Luis Suarez, lani najboljši nogometaš v Premier ligi. Njegova kvaliteta je nesporna, toda ves nogometni svet se sprašuje, ali se bo lahko uprl mesenemu poželjenju, ko bo med tekmo frustriran in kako bo v napadu funkcioniral ob Neymarju in Leu Messiju. Predvsem Messiju, kateremu je igra v Kataloniji podrejena vse od odhoda Ronaldinha leta 2008. Šibka točka ekipe ostaja obramba; 30-letni Jeremy Mathieu je prišel iz Valencije za skorajda 30 milijonov evrov, zaradi česar je marsikdo privzdignil obrvi, iz Arsenala za pol manj denarja še Thomas Vermaelen. Če bo to dovolj, bo odvisno tudi od Gerarda Piqueja, ki že nekaj sezon ne igra na nivoju izpred let. Nekaj je jasno; Barci se obeta izjemno nepredvidljiva sezona.
Mogoča udarna enajsterica Barcelone v sezoni 2014-15 (4-3-3):
Ter Stegen; Alves-Pique-Mathieu-Alba; Rakitić-Busquets-Iniesta; Suarez-Messi-Neymar
Real Madrid je prvi favorit za naslov prvaka. Še več; klub iz prestolnice prav v vsako tekmovanje letos vstopa kot glavni kandidat za zmago, ni pa to nujno zagotovilo za uspeh. To je na superpokalnih tekmah dokazal Atletico. Galaktična ekipa, ki ji je Florentino Perez letos poleti dodal še Jamesa Rodrigueza in Tonija Kroosa, morda pa pripelje še Radamela Falcaoa iz Monaka, je morda celo najboljša selekcija vseh časov. Boljša od nepozabne prve galaktične ekipe, v kateri so izstopali Zinedine Zidane, Luis Figo, Raul Gonzalez, David Beckham in Ronaldo. Toda kopica zvezdnikov na kupu ni zagotovilo za uspeh. Spreminjanje preverjene formule se je v preteklosti Florentinu Perezu že maščevalo; leta 2003 je odpustil izjemno uspešnega trenerja Vicenteja del Bosqueja in Chelseaju prodal glavni motor na sredini igrišča, Clauda Makeleleja, na hitro pa v pokoj poslal še legendarnega branilca Fernanda Hierra.
Dogajanje okrog Angela di Marie vsaj deloma spominja na tisto poletje; Argentinec je bil najboljši igralec Reala v lanski sezoni, eden najbolj zaslužnih za “la decimo” v ligi prvakov, vseeno pa bo moral letos mesto v začetni enajsterici odstopiti 80-milijonski okrepitvi, Jamesu Rodriguezu. Di Maria želi oditi, v lov za njim so se že spustili drugi težkokategorniki; Paris Saint-German, Manchester United, zdaj očitno še Barcelona. Brez Di Marie se Real na igrišču še ne znajde najbolje; mogoče je, da se v kratkem bo, ko se Kroos in James povsem uigrata, mogoče pa je, da se bo odsotnost Argentinca kraljevemu klubu dolgoročno poznala. To bo pokazal čas. Real ima tako dobro pokrito ekipo, da bi letos moral dobiti praktično vse tekme proti manjšim ekipam, Atletico pa je že pokazal, da mu dobro organizirani nasprotniki lahko povzročajo težave. Še več takšnih bo v ligi prvakov; Jose Mourinho s Chelseajem je že pripravljen … Če Carlo Ancelotti ne osvoji prvega naslova državnega prvaka po letu 2012, utegne biti njegova služba celo ogrožena. La Decimi navkljub.
Mogoča udarna enajsterica Reala v sezoni 2014-15 (4-3-3):
Navas; Carvajal-Ramos-Pepe-Marcelo; Modrić-Alonso-Kroos; Bale-Benzema-Ronaldo
Athletic Bilbao ima na papirju bržčas četrto najmočnejšo ekipo v La Ligi, a je poleti ostala brez vezista Anderja Herrere, ki je okrepil Manchester United, hkrati pa je na pragu uvrstitve v ligo prvakov. Baski so na prvi tekmi play-offa v Neaplju iztržili remi 1:1, zato so pred povratno tekmo v Bilbau v izjemno dobrem položanju. Igranje na dveh tako močnih frontah pa se bo Athleticu zagotovo poznalo, zato bo boj za 4. mesto v prvenstvu letos še veliko težji. Problem Athletica je seveda tudi politika kluba; nove okrepitve so lahko samo baskovskega porekla, zato letos omembe vredne okrepitve, z izjemo napadalca Borje Viguera, ki je prišel iz Alavesa, niso pripeljali. Trener Ernesto Valverde je tako prvi ekipi spet priključil nekaj obetavnih mladeničev iz B ekipe. Med njimi izstopata 21-letni vezist Iker Guarotxenna in vratar Kepa Arrizabalaga. Nekaj nogometašev se je v klub vrnilo s posoje.
Mogoča udarna enajsterica Athletica Bilbaoa v sezoni 2014-15 (4-3-3):
Iraizoz; Iraola-Gurpegui-Laporte-Balenziaga; Iturraspe-Benat-Rico; Susaeta-Aduriz-Muniain
Sevilla, zmagovalka evropske lige, je ostala brez najboljšega igralca, Ivana Rakitića, odmevnih nakupov pa v poletnem prestopnem roku ni opravila. Odšel je tudi Alberto Moreno, zanj je 18 milijonov evrov plačal Liverpool. Vseeno je klub namesto Hrvata pripeljal ustrezne zamenjave; iz Barcelone na posojo prihaja vezist Denis Suarez, iz Valencie za drobiž izjemno koristni vsestranski vezist Ever Banega, defenzivni vezist Gzegorz Krychowiak pa kot letošnji najdražji nakub kluba za 5,5 milijona evrov iz francoskega Reimsa. Tudi v napadu je Sevilla dobro pokrita; na posojo sta prišla še napadalca Iago Aspas in Gerard Delofeu. Trener Unai Emery odkrito cilja na uvrstitev v ligo prvakov, ekipa gre lahko izjemno daleč ponovno tudi v evropski ligi.
Mogoča udarna enajsterica Seville v sezoni 2014-15 (4-2-3-1):
Beto; Coke-Pareja-Fazio-Navarro; Krychowiak-Banega; Vidal-Suarez-Delofeu; Bacca
Tu je še Valencia, ki lahko računa na morebitno presenečenje in uvrstitev v ligo prvakov. Ekipa je nepredvidljiva in lahko ustavi vsakogar, pa tudi izgubi proti vsakomur. Netopirji so se okrepili predvsem v zvezni vrsti; iz Benfice je za 15 milijonov evrov prišel Andre Gomes, Skhodra Mustafi pa za dobrih 8 milijonov prihaja iz Sampdorie. Poznala se bosta predvsem odhoda prvega branilca iz lanske sezone, Jeremyja Mathieua, in vezista Juana Bernata.
Mogoča udarna enajsterica Valencie v sezoni 2014-15 (4-3-3):
Alves; Pereira-Vezo-Otamendi-Orban; Fuego-Gomes-Parejo; Rodrigo-Alcacer-Feghouli
Real Sociedad po številnih odhodih nima več tako močne ekipe, da bi se boril za visoka mesta, zato pa mu morda lahko uspe preboj na mesta, ki prinašajo evropsko ligo. Tu je še solidni Villarreal, za katerega igra drugi slovenski predstavnik v La Ligi, Bojan Jokić. Glavni kandidati za izpad iz lige so Levante, Rayo Vallecano, Getafe, pa novoprišleka Eibar in Cordoba, Deportivo La Coruna pa tudi na stavnicah dobro kotira za obstanek med elito.
Prenosi na Sportklubu:
Malaga – Athletic Bilbao
Sobota, ob 19:00 na SK3
Sobota, ob 19:00 na SK3
Sevilla – Valencia
Sobota, ob 21:00 na SK1
Sobota, ob 21:00 na SK1
Granada – Deportivo
Sobota, ob 21:00 na SK3
Sobota, ob 21:00 na SK3
Almeria – Espanyol
Sobota, ob 23:00 na SK3
Sobota, ob 23:00 na SK3
Eibar – Real Sociedad
Nedelja, ob 19:00 na SK3
Nedelja, ob 19:00 na SK3
Barcelona – Elche
Nedelja, ob 19:00 na SK1
Nedelja, ob 19:00 na SK1
Celta – Getafe
Nedelja, ob 21:00 na SK3
Nedelja, ob 21:00 na SK3
Levante – Villarreal
Nedelja, ob 23:00 na SK3
Nedelja, ob 23:00 na SK3
Real Madrid – Cordoba
Ponedeljek, ob 20:00 na SK3
Ponedeljek, ob 20:00 na SK3
Rayo Vallecano – Atletico Madrid
Ponedeljek, ob 22:00 na SK3
Ponedeljek, ob 22:00 na SK3
Author: Luka Svetina, Foto: Getty Images