La liga 28. Okt 20188:20 > 8:22
Alex Caparros, Getty Images

V središču pozornosti ljubiteljev nogometa je danes španski derbi med Barcelono in Real Madridom.

Največja rivala v Španiji sta se pomerila že 177-ič v la Ligi, na prvem el Clasicu od leta 2007, na katerem ne bo ne Lea Messija ne Cristiana Ronalda.

V svetu nogometa že cel vikend ves svet ‘praznuje’ dvoboj Barcelone in Reala. Velikana špankega in evropskega nogometa sta odigrala 177. ligaški derbi oz. 239. v vseh tekmovanjih. Kraljevi klub je uspešnejši v medsebojnem merjenju moči, v ligi je slavil 72-krat, dvakrat več od Kataloncev, na 34 el Clasicih pa ni bilo zmagovalca.

Lansko sezono je Barcelona v Madridu slavila s prepričljivih 3:0, na Camp Nou pa se je derbi končal brez zmagovalca z 2:2. Real je zadnjič zmagal v Barceloni aprila 2016.

Potek tekme:

Prva priložnost tekme je pripadla gostom. Bale je v 8. minuti asistiral Karimu Benzemaju, ki je sprožil nad prečko. Prvi zadetek pa smo videli že 3 minute kasneje, ko je Barcelona izkoristila svojo prvo priložnost na tekmi preko Philippa Coutinha, ki je zatresel mrežo Courtoisa po izjemni podaji Jordija Albe za vodstvo Barcelone z 1:0.

Gareth Bale in Marcelo pri gostih sta nato zapretila proti katalonskim vratom, a se je obakrat z odličnim posredovanjem izkazal Marc-Andre Ter Stegen. V drugo smer sta zapretila Coutinho in Alba, pa so ju ustavili že madridski branilci. V 19. minuti pa je Arthur imel sijajno priložnost za povišanje vodstva domačih, ko je poskušal s strelom iz razdalje, a je zadetek prepričil Courtois z odlično obrambo.

Po prekršku Varana nad Suarezom v kazenskem prostoru Reala je sodnik Jose Maria Sanchez s pomočjo VARA pokazal na belo točko, ki jo je Luis Suarez zanesljivo izvedel in povedel Barcelono v vodstvo z 2:0 v 30. minuti.

V 43. minuti se je Rafinha otresel svojega čuvaja in po podaji s strani sprožil, a za las zgrešil gostujoča vrata. V sodnikovem dodatku je še do zadnje priložnosti prvega polčasa prišel Luis Suarez, a s strelom iz razdalje meril za malo mimo vrat. V prvih 45. minutah sta po prekrških prejela rumene kartone Ivan Rakitić pri Barceloni in Nacho pri Real Madridu.

Ob polčasu je Lopetegui opravil menjavo in v igro poslal Lucasa namesto Varana, s tem pa napovedal napad. V 49. minuti je Real prišel do zadetka. Po gneči v kazenskem prostoru je najaktivnejši strelec Reala v zadnjem času Marcelo spravil žogo za hrbet sicer letos odličnega Ter Stegna za znižanje zaostanka gostov na 2:1.

Real je napadal dalje, v 55. minuti je Ramos po podaji žogo z glavo preusmeril proti katalonskim vratom, a je meril nad prečko, že minuto kasneje pa je imel sijajno priložnost Luka Modrić, ki je stresel vratnico. Nato je še Benzema poskušal svojo srečo, a so njegov strel blokirali branilci Barcelone.

Po hudem pritisku gostov je Barcelona vendarle uspela zadihati in tudi sama zapretiti na drugi strani. V 61. minuti je Luis Suarez po podaji v kazenski prostor sprožil proti mreži in zadel vratnico. Na drugi strani pa je svojo priložnost izpustil Benzema po podaji Lucasa v 68.minuti, ko je z glavo malce zgrešil vrata.

Valverde je zamenjal Rafinho in Coutinha s Semedom in Dembelejem. V 75. minuti pa je Barcelona vnovčila nov napad, ko je po podaji Sergija Roberta z desne prednost na 3:1 povišal Suarez.

Po očitnih težavah Marcela ga je zamenjal Mariano Diaz v 82. minuti, ki se je že takoj znašel v priložnosti ob pomoči Benzemaja, a sprožil mimo leve vratnice. Minuto kasneje pa je že tretjič danes zadel Suarez za 4:1. Po menjavi Arthurja z Arturom Vidalom se je le-ta dobro znašel v kazenskem prostoru, ki poskrbel, da je odjeknila petarda v mreži Reala 5:1. Enkrat je zapretil še Suarez, a se je izjemno izkazal Courtois. V sodnikovem podaljšku je pri Madridčanih poskušal še Benzema, a meril mimo gola.

Veličastni el Clasico se je končal s 5:1.

Coutinho (11′), Suarez (30′, 75′, 83′), Vidal (87′)/ Marcelo (50′)