G. Obrez: V Španiji nas čaka vroč boj na vseh frontah

La liga 11. Jun 202011:59 > 12:50
Sportklub Slovenija

Četrtek prinaša povratek španske La Lige, ki se nadaljuje po 95 dneh premora. Prva tekma po prekinitvi je andaluzijski derbi Sevilla - Real Betis (Sportklub 1 od 22. ure naprej), pred začetkom nadaljevanja sezone 2019/2020 pa smo za vas pripravili intervju z našim komentatorjem Goranom Obrezom.

Kaj si počel v času, ko ni bilo španske La Lige, če odštejemo prenose beloruske Premier lige?

Slava beloruski Premier ligi, ki nas je v teh težkih časih razvajala in kratkočasila, sam pa sem ves čas čakal na nadaljevanje španske La Lige.

La Liga se zdaj vrača. Sam si ves čas podrobno spremljal španske medije, lahko našim bralcem in gledalcem razkriješ kakšno skrivnost?

Bolj ali manj sem ves čas spremljal, kaj se dogaja v Španiji. Na začetku karantene je bil nogomet logično povsem v ozadju, saj so imeli Španci z virusom COVID-19 veliko bolj resne težave kot mi. Tudi med nogometaši je bilo kar nekaj okužb, zato je bil nogomet dolgo v drugem planu, a se je takoj po izboljšanju epidemiološke slike vrnil v ospredje. Nogomet je bil na koncu ena izmed prvih stvari, o kateri se je začelo razmišljati, kar dokazuje tudi ta relativno hiter povratek La Lige. In to navkljub dejstvu, da so bili v času pandemije ena izmed bolj prizadetih držav na svetu. Če pogledamo širšo sliko, vidimo, da začenjajo samo en teden za Slovenijo, ki jo je v boju s koronavirusom veliko bolje odnesla. Povratek nogometa je za Špance zelo pomemben, jasno pa je zelo pomemben tudi za preživetje klubov, ki bi sicer ostali brez zajetne vsote denarja. Televizijske pravice so v takšnih ligah kot sta španska in angleška enostavno preveč pomembne in prinesejo ogromno denarja. Klubi so seveda odvisni od teh financ, zato so vsi klubi zelo močno navijali, da se liga čim prej nadaljuje. In ne samo, da se začenja, v Španiji se že danes zelo resno razmišlja o povratku navijačev. To naj bi se zgodilo že čez dva tedna. Kar se tiče same forme klubov in posameznih igralcev, pa lahko po tako dolgem premoru samo ugibamo, kaj se bo dogajalo na prvih tekmah. To bo praktično nek nov začetek.

Prekinitev zaradi koronavirusa je omogočila nekaterim igralcem, da so pozdravili poškodbe in bodo zdaj na voljo svojim klubom. Koga bi izpostavil?

Nekateri nogometaši so marca mislili, da so praktično končali s to sezono, zdaj pa so naenkrat dobili drugo priložnost. Za mnoge je to pomembno, ker bodo ob La Ligi priložnost dobili tudi v končnici lige prvakov in tudi na reprezentančnih akcijah, ki so letosodpadle. Če se malce pošalim, gre tukaj za vojne dobičkarje. Pri Realu sta to zagotovo Marco Asensio in Eden Hazard, pri Barceloni Luis Suarez in do neke mere Ousmane Dembele, ki sicer še ni nared, a bo drugo leto lahko pomagal Franciji na evropskem prvenstvu in morda tudi na mladinskem Euru, ki bo tudi v Sloveniji.

Letošnja sezona v La Ligi je neverjetno napeta. Dvoboj za naslov je povsem odprt, neverjetna bitka pa nas čaka v boju za ligo prvakov. Kakšna je tvoja napoved?

Lestvica je res zelo zanimiva. V Španiji imamo situacijo, kjer bo na vseh frontah neverjeten boj. Spremljali bomo mrtvi tek v boju za prvaka med Barcelono in Realom, nato nas čaka mesarsko klanje za tretje in četrto mesto, ki vodita v ligo prvakov, vsaj polovica lige pa ima še realno možnost za preboj na mesta za uvrstitev v evropsko ligo. Tu lahko upa tudi Betis, ki je trenutno v spodnjem domu lestvice, a pošilja zelo jasna sporočila, da želi priti v Evropo. Ob tem pa imamo tudi na dnu lestvice precejšnjo gnečo in nekatere klube, ki so v Primeri zelo standarni, a trenutno v zelo neugodnem položaju. Kar se tega tiče, bo La Liga neverjetno zanimiva. Določena posebnost La Lige je tudi ta, da so se praktično vsi klubi strinjali, da se prvenstvo nadaljuje. To velja tako za vodilno Barcelono, ki želi naslov osvojiti na zelenici, kot za tiste klube, ki se borijo za obstanek. To je res nekaj posebnega, kajti z izjemo Nemčije tega nismo doživeli. Tudi pri nas v Sloveniji smo videli, da je bilo zelo napeto. Klubi so pošiljali različne signale, že s pogledom na lestvico pa se je videlo, kdo bi igral in kdo ne. Maribor je seveda želel igrati, ker je bil celo brez Evrope, Olimpija pa jasno ne bi igrala in bi bila kar prvak. Vemo, kaj se je dogajalo pri nas, v Španiji pa se to ni zgodilo. Najbolj je za nadaljevanje na koncu navijala Barcelona. Ampak tu ni v ozadju samo fair-play, da nekdo ne bi rad postal prvak za zeleno mizo, ampak je na vse skupaj vplivalo še kar nekaj stvari. Glavni so seveda, kot sem že omenil, prihodki od televizijskih pravic. Če se ne bi igralo, bi klubi enostavno izgubili preveč denarja. Ti milijoni so klubom trenutno bolj važni kot pa sam položaj na lestvici. Barca bi se brez njih znašla celo na robu bankrota.

V Španiji nas v tem divjem finišu čaka pravi nogometni festival, ko se bo igralo vsak dan. Težave bodo povzročale tudi visoke temperature, igralo se bo pozno zvečer. Lahko pričakujemo še več poškodb igralcev kot v Nemčiji?

To je še ena specifika La Lige. Poškodb bo lahko več ne samo zaradi temperatur, ampak tudi zaradi peklenskega ritma. Španci bodo imeli v primerjavi z ostalimi še bolj zgoščen ritem, ker so enostavno navajeni in jasno tudi hočejo imeti počitnice pred začetkom nove sezone. Je pa res, da so tudi zaradi temperatur najverjetneje sprejeli to odločitev, da se liga čim prej konča. Tu gre izpostaviti ravno Andaluzijo, kjer bo danes potekala prva tekma po premoru in kjer je poleti vedno peklensko vroče. Ob izjemno zgoščenem ritmu in malce slabši telesni pripravljenosti lahko v kombinaciji z noro vročino zares pričakujemo nekaj več poškodb. Neverjetno dejstvo je, da bi radi Španci prvenstvo končali že 19. julija, pa vemo, da celo zaostajajo za Angleži za nekaj odigranih tekem. V Španiji se bo tako do konca sezone, uradnega delegiranja tekem sicer še ni, igralo tako rekoč vsak dan. To seveda je nevarnost, določene klube pa čakajo še druge obveznosti. V ligi prvakov so v igri še trije španski klubi, nekatere čaka še evropska liga. Lahko se zgodi vse, ampak to pač je tako. Vsi so na istem, nihče pa tudi ni mogel računati, da bo en virus ustavil cel svet in vse na svetu, ne samo nogomet.

V Sloveniji smo videli, da je Maribor zaradi petih dovoljenih menjav v prednosti pred tekmeci. Kdo bi lahko bil v Španiji zmagovalec petih menjav?

Vsekakor ne Barcelona (smeh). Barca komajda kakovostno opravi tri menjave, kaj šele da bi kakovostno zarotirala ekipo, kaj šele da bi med tekmo opravila pet menjav in ohranila kakovost. Na drugi strani pa imamo ekipe, ki imajo res precej daljšo klop. Mednje sodita oba kluba iz Seville, pa seveda tudi madridski Real, ki ima v napadu ogromno kakovostnih igralcev. Hazard, Benzema, Jović, Mariano, Brahim Diaz, Asensio, Isco, Bale, Vinicius, Rodrygo in še Lucas Vazquez. Praktično imajo za celotno enajsterico napadalcev. Prepričan sem, da bo zaradi tega pravila do konca sezone na igrišče stopilo tudi veliko mladih igralcev. Zagotovo kakšen tak, ki sploh še ni okusil igranja v La Ligi. Prednost je tako lahko dolga klop na eni strani in tudi dobra domača šola. Tukaj jasno prednjači Athletic Bilbao, ki ima še za odtenek boljšo akademijo kot Barcelona in Real Madrid. Athletic je seveda specifika, ker igra izključno z baskovskimi nogometaši, zato so proizvajanju nogometašev še toliko bolj posvečeni. Neznank je torej ogromno, gre za neko novo situacijo, ki je še nismo imeli, zato bo res zanimivo spremljati, kako se bodo klubi adaptirali na ta položaj.

Zaupaj nam samo še, katere tekme boš komentiral ta konec tedna in tudi sicer do konca te sezone?

Danes zvečer začenjamo z najbolj vročo tekmo v Španiji, tako zaradi navijačev, zgodovine in temperatur, Sevilla – Real Betis. Nato pa nadaljujemo v soboto s tekmo Mallorca – Barcelona (22.00) in v nedeljo Real Madrid – Eibar (19.30). Do konca sezone bom seveda komentiral vse tekme Barcelone in Reala ter jasno takšne derbije kot je ta današnji med Sevillo in Real Betisom.

Povezano