Liga prvakov, adijo: popoln debakel Celja v Bratislavi

Evropa 30. Jul 202422:21 2 komentarja
Slovan Bratislava

Sanjali so ligo prvakov, visokoletečih ambicij Celja pa je zdaj konec. Grofje v Bratislavi nekaj minut grozili Slovanu, nato pa jih je slovaški prvak domov poslal s 'petardo' oziroma petimi goli v mreži. Povratnik na klopi grofov Albert Riera je le nemo opazoval, kako gre njegovo moštvo iz ene velike napake v drugo.

Kvalifikacije za ligo prvakov, 2. krog, povratna tekma

Slovan Bratislava – Celje 5:0 (2:0)

Tolić 17., Strelec 30., 72., Mak 60., Barseghjan 75.

R.K: Vuklišević 15. / Celje

*Skupni izid 6:1 za Slovan

Odločna, nasmejana, ambiciozna. Takšna je bila zasedba Celja, ko pripotovala v štiri ure vožnje oddaljeno Bratislavo. Velik del te energije je izhajal iz dobre predstave grofov na prvi tekmi proti slovaškim prvakom, dodaten zagon moštva je bila tudi trenerska menjava, ko se je v knežje mesto vrnil med igralci zelo priljubljeni Albert Riera.

In Celjani so v Bratislavi zares začeli odločno, v skladu s filozofijo Španca na svoji klopi so v slovaško prestolnico prišli igrati. V 3. minuti je s kota na bližnjo vratnico podal Mario Kvesić, najvišje je skočil Armandas Kučys, a se je ob strelu Litovca izkazal vratar Dominik Takač, ki je že v zaključku tekme na stadionu Z’Dežele z neverjetnimi obrambami ustavljal poizkuse grofov.

Uvodne minute so v popolnosti pripadle Celjanom, nato so dominantnejši postali tudi domači. Ampak konkretnejši so ostajali grofje strel Maria Kvesića je ustavil Takač, Aljoša Matko je po samostojnem prodoru meril mimo vrat.

Nato pa 15. minuta. Iz ljubega miru je Aljaž Krefl žogo zelo slabo podal nazaj proti Damjanu Vukliševiću, do žoge pa je pred branilcem Celja prišel David Strelec. Nekdanji član Domžal je slovaškega reprezentanta zrušil, in ker je bil ‘zadnji’ člen celjske obrambe, ga je sodnik Fabio Maresca upravičeno izključil.

Da so šle stvari s celjskega vidika iz slabih na še slabše, je s prostega strela nato poskrbel nekdanji član Maribora Mako Tolić. Hrvat je s prostega strela natančno pomeril in žogo poslal v mrežo preslabo postavljenega Lovra Štubljarja.

Celjani so skušali odgovoriti in se kljub številčnem deficitu zoperstaviti Slovakom, a je nov šok prišel v 30. minuti. Celjska obramba je preslabo nastavila ‘ofsajd zanko’, kar je z natančno podajo izkoristil Cesar Blackman, kronal pa David Strelec. Slovan je povedel z 2:0.

V 37. minuti bi se stvari za grofe kaj lahko še poslabšale, a je Štubljarja po strelu Juraja Kucke rešila vratnica. Riera je ob robu igrišča jezno krilil z rokami, njegovi varovanci pa so prelahko izgubljali žoge. Če na kratko povzamemo prvi polčas – Celjani so šli enostavno iz ene napake v drugo.

Bilo je slabo, potem je postalo še slabše

In v drugem polčasu ni bilo nič drugače. Po uri igre je žogo lahkomiselno izgubil rezervist Ivan Brnić, Marko Tolić se je poigral s celjsko obrambo in podal do Roberta Maka, ki je z natančnim strelom zadel za 3:0.

Slovan je bil tako dominanten in suveren, da je po tretjem zadetku trener domačih Vladimir Weiss iz igre povlekel prvega zvezdnika Vladimirja Weissa mlajšega in znova odličnega Slovenca Kenana Bajrića, ki se je fantastično znašel v novi vlogi ‘zadnjega’ veznega.

Celjani so še zadnjič poizkusili strniti svoje vrste in vsaj malce pogledati proti vratom Slovana. A hitro dobili novo zaušnico. V akciji kot iz učbenikov je še enkrat s podajo zablestel Marko Tolić, pod svoj drugi gol pa se je podpisal David Strelec.

In potem še gol večera. Izstrelek Tigrana Barseghjana, ki je v drugem polčasu že po energiji vidno vstopil z enim samim namenom. Da zatrese mrežo Celja. In to mu je uspelo na izjemen način, njegov strel z velike razdalje se je od vratnice odbil v mrežo Štubljarja.

Celjski večer je tako postal popolna polomija. Jasno, kdo ve, kako bi se končalo, če ne bi bilo nesrečne 15. minute in izključitve Vukliševića, do katere so bili grofje boljši nasprotnik. In če ne bi bi imel Marko Tolić večera, v katerem se je spremenil v Kakaja iz najboljših Milanovih časov. Kaj pa, če bi recimo priložnost dobil super izkušeni vratar Matjaž Rozman. Pa kaj bi bilo, če Damirja Krznarja ne bi včeraj zamenjal Albert Riera. Ampak ‘če’-ji v življenju in nogometu ne štejejo nič. Rezultat pa je, kakršen je.

Potolčena, ponižana, prizemljena. Takšna se celjska četa vrača iz Bratislave. Do nasmeškov, ki so si jih delili še pred 24 urami, ni več nikomur. Liga prvakov je pozabljena, po najvišjem evropskem porazu v klubski zgodovini je realnost lov vsaj na ligo Evropa. In še prej na zmago v Murski Soboti, kajti popravni izpit grofe v soboto čaka na prepolni Fazaneriji.