Smrt, davki in on. “Sergio Agüeroooooo!”

Liga prvakov 29. Maj 20218:00 > 14:43 0 komentarjev
FOTO: Guliverimages

Z današnjim spektaklom v Portu se zaključuje ena najlepših zgodb v nogometni zgodovini. Sergio Agüero bo še zadnjič oblekel dres Manchester Cityja. V tokratni sobotni zgodbi pred finalom Lige prvakov o tem, kaj vse je naredil morda najboljši strelec v zgodovini Premier lige v desetletju, ki ga je preživel na Etihadu, in zakaj je njegovo slovo od Manchestra grenko?

“Agüeroooooo!” je vzkliknil v mikrofon Martin Tyler.

“Prisežem! Nikoli več ne boste videli česa takega!” se je televizijski komentator Sky Sportsa drl naprej.

“Ne vem, ali sem že kdaj v življenju videl jokati toliko moških na kupu,” je v sekundah, ko je na stadionu od navdušenja norelo 43 tisoč navijačev, drugod pa še nekajkrat več, priznani komentatorski glas nadaljeval.

Stadion Etihad, 13. maj 2012 in trenutek, ki se je za vedno zapisal v zgodovino nogometa. Najbolj nor razplet v zgodovini angleške Premier lige zagotovo. Morda pa tudi širše.

Manchester City, v katerega je štiri leta pred tem vstopil denar arabskih milijarderjev, je do tistega sončnega popoldneva, tekma se je začela ob 16. uri, na nov, tretji naslov angleškega prvaka, čakal že dolgih 44 let, in v zadnji krog na vrhu lestvice vstopil z istim izkupičkom točk kot Manchester United.

City je bil pred zadnjim krogom v boljšem položaju. Potem ko je Manchester United v osmih krogih pred tem zapravil kar osem točk naskoka, je imel na vrhu lestvice boljši izkupiček z medsebojnih tekem in tudi boljšo razliko v zadetkih. Jasno je bilo, da bo, če bo zmagal, po skoraj pol stoletja prvak.

Premagati je moral QPR, ki je bil na 17. mestu prvenstvene lestvice, a ko je bilo rednega dela odločilne tekme konec, je kazalo, da bo City poskrbel za novo blamažo, ki jih v njegovi zgodovini ni manjkalo. Gostje so vodili z 2:1.

Sledile so minute, ki so se za vedno zapisale v spomin marsikaterega nogometnega navdušenca. Najprej je v 91. minuti za izenačenje poskrbel Edin Džeko, potem pa …

Dvojna podaja z Mariom Balotellijem na robu kazenskega prostora, skok v prostor, korak naprej, strel in – gol! Na semaforju 94. minuta, strelec pa kdo drug kot Sergio Agüero.

“Smrt, davki in njegovi goli,” so pogostost Argentinčevega pojavljanja med strelci nekoč posrečeno opisali Cityjevi navijači.

Statistika Aguera v Man Cityju:

Nastopi: 389
Goli: 260
Asistence: 73
Minute: 27.803

Podvigi v Manchestru

Seveda, Argentinčevo obdobje v Manchestru bomo pomnili predvsem po tem golu. Že če bi ostal samo pri njem, bi bilo tako, a na stadionu Etihad je Agüero v desetletju naredil še veliko več kot to.

Ta gol je bil njegov 30. v tisti sezoni. Prvi, v kateri je nosil Cityjev dres.

Kako dober je bil, priča dejstvo, da je toliko ali več golov dosegel še v petih od devetih sezon, ki so sledile za tem, za seboj pa pustil številne mejnike, ki jih bo težko premakniti.

Nepozabni prizori – slavje po golu v mreži QPR v zadnjem prvenstvenem krogu sezone 2011/12. FOTO: Guliverimages.

V osmih sezonah je zabil vsaj 20 zadetkov.

V šestih sezonah v nizu je bilo golov 28 ali več. Agüero je prvi po legendarnem Jimmyju Greavesu, ki mu je kaj takega uspelo.

Od angleške Premier lige se poslavlja kot eden najbolj nevarnih napadalcev v njeni zgodovini. V njej je dosegel 184 golov, kar ga na večni lestvici strelcev tekmovanja uvršča na visoko četrto mesto. Med tujci je na prvem.

Prvi je tudi, ko beseda nanese na učinkovitost. V tekmovanju, ki se je v zdajšnji obliki začelo leta 1992, je gol v povprečju dosegel na vsakih 108 minut. Tako pogosto ni zadeval nihče.

Lestvica najučinkovitejših nogometašev v zgodovini PL:

107,9 minute – Sergio Agüero (184 golov)
121,8 – Thierry Henry 175 (121,8)
122,3 – Harry Kane (166)
128,8 – Ruud van Nistelrooy (95)
130,7 – Mo Salah (97)

Upoštevani so samo nogometaši, ki so dosegli vsaj 50 golov.

Je tudi avtor največjega števila “hat-trickov” v zgodovini Premier lige. Trikrat je na eni tekmi uspel zadeti kar 12-krat.

Z 258 zadetki je z naskokom najboljši strelec v zgodovini Cityja. Prejšnji mejnik Erica Brooka (177 golov) je izboljšal za več kot 50 odstotkov.

Pred njegovim prihodom se je City po 131 letih obstoja ponašal z dvema naslovoma angleškega prvaka, petimi zmagami v pokalu FA, dvema ligaškima pokaloma, tremi angleškimi superpokali in eno lovoriko v nekdanjem Pokalu evropskih pokalnih zmagovalcev.

Agüero je v desetletju v City pomagal prinesti še pet prvenstvenih naslovov, kar šest ligaških pokalov, eno zmago v pokalu FA in še tri domače superpokale. Zdaj ima priložnost še za najpomembnejšo lovoriko. Prvi naslov evropskega prvaka. Zanj in za City.

Lestvica števila “hat-trickov” v zgodovini PL:

12 – Sergio Agüero
11 – Alan Shearer
9 – Robbie Fowler
8 – Michael Owen, Thierry Henry, Harry Kane

Nepričakovan padec po letih vzpona

“Odšel bom, ko bomo postali evropski prvaki,” je v preteklosti nekajkrat dejal. Zgodilo se je, da lahko že danes zvečer svojo obljubo izpolni, česar si neizmerno želi, ampak dejstvo je, odhaja v okoliščinah, ki jih ni pričakoval.

Sezona 2020/21 je zanj prva, v kateri bo odigral manj kot 30 tekem in prva, v kateri ne bo dosegel dvoštevilčnega števila zadetkov. Trenutno je pri šestih. Zelo verjetno bo pri tej številki tudi ostal.

Prav lahko se namreč zgodi, da v najpomembnejši tekmi v zgodovini Cityja, ki je zanj seveda tudi zadnja v sezoni, sploh ne bo igral.

Od prvega dne, ko je poleti 2011 za 40 milijonov evrov z 22 leti po stotih golih v majici Atletica prišel iz Madrida, je bil glavni obraz arabskega Cityja.

Debitiral je v prvi prvenstveni tekmi sezone 2011/12 proti Swanseaju, ko je je na igrišče prišel v 59. minuti in do konca tekme zabil dva gola, tretjega pa pripravil.

Zabijal in redno igral je, pred tem sta na klopi Cityja sedela Roberto Mancini in Manuel Pellegrini, povsod in vedno, le v tej sezoni ne.

Statistika golov po sezonah:

2011/12: 30 golov (48 nastopov)
2012/13: 17 (40)
2013/14: 28 (34)
2014/15: 32 (42)
2015/16: 29 /44)
2016/17: 33 (45)
2017/18: 30 (39)
2018/19: 32 (42)
2019/20: 23 (32)
2020/21: 6 (19)

Toplo-hladen odnos s Pepom Guardiolo

Zadnji meseci njegovega odnosa z zdajšnjim trenerjem Josepom Guardiolo so preslikava obdobja, ki ga je Agüero preživljal leta 2016, ko je sloviti Španec prišel v klub.

Guardiola ga takrat ni videl v svoji ekipi, a se Argentinec, ki je do takrat dosegel že krepko prek sto golov za City, ni dal. Pljunil je v roke in se prilagodil.

Guardiola je od njega zahteval, da spremeni svoj način igre in postane prvi branilec ekipe, ki z visokim presingom kot prvi prekinja nasprotnikove napade.

“Ni bilo lahko, a ko mi je uspelo, smo kot ekipa postali še boljši,” je pozneje o tem povedal Agüero, ki se je podredil ekipi in garal za višji cilj.

Pod vodstvom Pepa Guardiole je odigral 181 tekem, zabil 124 golov in prispeval še 29 asistenc. FOTO: Guliverimages.

Gole je še naprej redno zabijal v vsaki sezoni, ki jo je po Špančevem prihodu odigral, vse do letos pa se je zdelo, da bo trajalo v nedogled.

Potem je prišla sezona 2020/21, v kateri je imel Agüero najprej nemalo težav s poškodbami, za nekaj časa pa ga je na stranski tir postavil tudi koronavirus.

Guardiola se je medtem odločil, da spremeni način igre in poskrbel za novo inovacijo. City je začel igrati brez napadalca. Za nameček zelo dobro.

Resda v tej sezoni nima izrazitega strelca, a je City še vedno zelo učinkovit. Najboljši strelec ekipe je centralni vezist Ilkay Gündogan, ki je pri 17 zadetkih. Vsaj deset golov je ob njem doseglo še kar šest njegovih soigralcev.

Najboljši strelci v zgodovini PL:

260 – Alan Shearer
208 – Wayne Rooney
187 – Andrew Cole
184 – Sergio Agüero
177 – Frank Lampard

Naznanitev odhoda

Kmalu je postalo jasno, da Agüero ni več nepogrešljiv. Ko pogodbe s Cityjem kljub temu, da mu izteka po koncu sezone, ni podaljšal, je bilo negotovosti še več. Stopnjevala se je vse do 29. marca letos, ko so pri Cityju poslali sporočilo za javnost, da se s svojim talismanom poleti razhajajo.

“Njegovega doprinosa, ki ga je v desetih letih dal, se ne da opisati. Je legenda, ki ga bomo v spominu nosili vsi,” je ob tem povedal predsednik Cityja Kaldoon Al Mubarak in naznanil, da bodo Agüeru pred stadionom, tako kot Davidu Silvi in Vincentu Kompanyju, postavili kip.

Trem junakom, ki so zaznamovali Cityjev velik vzpon, ki se je začel prav z nepozabnim Agüerovim golom v mreži vratarja QPR.

Mimogrede, Agüero je zadnji od 13 nogometašev, ki so na tisti tekmi nastopili. Zlata Cityjeva generacija je odšla.

V tej sezoni je v prvi enajsterici začel vsega osem od Cityjevih 60 tekem.

“Krog je sklenjen. Ko je tako, na dan pridejo vsa čustva. Zelo sem ponosen, da sem za ta klub igral deset let, kar je obdobje, ki je v današnjem času za profesionalca nevsakdanje dolgo. Prišel sem v času rekonstrukcije kluba. Skupaj s preostalimi sijajnimi nogometaši smo poskrbeli, da je City danes eden najboljših klubov na svetu. Zdaj bodo to zgodbo naprej peljali drugi. Do konca sezone bom dal vse od sebe, potem pa bom postal največji Cityjev navijač,” je ob slovesu z zapisom na družabnih omrežjih Agüero nagovoril navijače.

Kako zelo radi ga imajo, morda najbolj opiše naslednji citat.

“V mojem življenju sta dva najbolj srečna trenutka. Prvi je, ko je Agüero zabil tisti gol. Drugi pa, ko je moj sin v njegovem spremstvu prikorakal na igrišče pred tekmo na Etihadu,” je eden izmed najbolj domiselnih zapisov, ki so jih ob naznanitvi slovesa o njem na spletu zapisali tisoči navijačev.

Mnogi med njimi so prepričani, da odhaja prekmalu. Star je namreč komaj 32 let. Številni so bili zelo jezni. Nadvse razočaran je jezen tudi on, toda kljub temu se ni pritoževal.

Usedel se je na klop in z nje spodbujal soigralce, ko ni igral.

Njegov velik navijač je Liam Gallagher

“Številka ena. Samo Sergio Agüero. Hvala za vse lepe čase. Si absolutna LEGENDA. Srečno v prihodnosti,” je ob naznanitvi novice, da se Agüero po koncu sezone poslavlja od Cityja, na Twitterju zapisal Liam Gallagher, ki se je oglasil med prvimi.

Britanski rock zvezdnik, frontman nekdanje uspešne skupine Oasis, je velik Argentinčev oboževalec. Celo tako velik, da je o najboljšemu strelcu v zgodovini kluba, za katerega navija, prepeval pesmi.

Gosposko slovo

Prejšnjo soboto, na nepomembni tekmi zadnjega prvenstvenega kroga proti Evertonu, je imel Agüero na sebi zadnjič Cityjevo trenirko na stadionu Etihad. Tekmo je, tako kot večino v tej sezoni, začel na klopi.

Od prve minute so navijači vzklikali njegovo ime, v 65. minuti pa le dočakali težko pričakovani trenutek. Na igrišče je vstopil njihov nogometni bog.

Že enajst minut pozneje je zabil svoj drugi gol na tej tekmi in zapečatil polom Evertona, City je zmagal s 5:0. Najprej je zadel v 71. in drugič še v 76. minuti, ko je postavil končni izid. Od svojih navijačev se je poslovil v svojem stilu.

“Obožujem ga. Zato ga imam tako rad. Marsikdo bi na njegovem mestu začel povzročati probleme, on pa … Neverjeten človek. Rad ga imam,” je bil po zadnji Agüerovi tekmi na Etihadu čustven Guardiola, ki pred kamerami ni skrival solz.

Skrivali jih niso niti številni okoli njega, ampak Špančeve solze so iz njegovih oči morda pritekle tudi zaradi tega, ker ve, da je za njegov odhod poskrbel predvsem on. Guardiola je imel glavno besedo pri odločitvi, da z njim ne bodo podaljšali pogodbe, čeprav si je Argentinec tega želel.

Kdo mu je pokazal izhodna vrata, se dobro zaveda tudi Agüero. Toda, vsaj zdaj, ko je pred Cityjem najpomembnejša tekma v več kot 140 letni zgodovini, tega ne želi obešati na velik zvon.

Čeprav se po tem, ko je postalo jasno, da je nezaželen, nekaj tednov nista pogovarjala, o svojem trenerju do zdaj niti ene slabe besede.

Po novem naj bi tudi v klubu igral s svojim dobrim prijateljem Lionelom Messijem. Bil naj bi tik pred podpisom dveletne pogodbe z Barcelono. FOTO: Guliverimages.

Po tekmi z Evertonom sta se z Guardiolo objela, potem je Argentinec v roke prijel mikrofon in v polomljeni angleščini nagovoril navijače. Na tribune se jih je ob omejitvah od njega prišlo posloviti deset tisoč. Pred stadionom jih je bilo še nekajkrat toliko.

“Igral sem zelo slabo. Iskreno. Bil sem zanič. Potem pa sem si rekel, rezultat je 2:2. Potrebujem eno priložnost. In sem zadel,” je povedal Agüero in bruhnil v smeh. Seveda, govoril je o tistem golu in bil, tako kot večino časa, spet nasmejan.

Goli so zaznamovali njegovih deset let v Manchestru, kjer so ga ob vsem drugem oboževali tudi zaradi njegove profesionalnosti.

Nikoli ni bil tipičen zvezdnik. Držal se je v ozadju, zunaj nogometnih igrišč živel precej dolgočasno življenje in večino časa preživel doma. Trening, dom, tekma, goli. To je bil njegov vsakdan.

Ob tem pa še igranje računalniških igric in druženje s svojim 12-letnim sinom Benjaminom, ki ga ima z nekdanjo ženo Giannino, najmlajšo hčerko enega najboljših nogometašev vseh časov, pokojnega Diega Maradone.

Zdaj se bo Agüerov sin najverjetneje skupaj z očetom preselil v Barcelono, kjer se bo družil s svojim botrom, očetovim velikim prijateljem Lionelom Messijem.

Vnuk enega najboljših vseh časov, krščenec nogometaša, ki z njim tekmuje za ta naziv, in sin enega najboljših strelcev v zgodovini Premier lige. Brez pritiska. Samo mirno, sine.

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Bodi prvi, ki bo pustil komentar!