Ljubljana na edinstvenem zemljevidu, toda …

Nogomet 21. Avg 202110:18 0 komentarjev
Olimpija - Bravo

Nedeljski obračun Brava in Olimpije (ob 17. uri) bo eden od vrhuncev šestega kroga Prve lige Telemach. Si obračun klubov iz prestolnice zasluži tudi naziv mestni derbi?

Ko v slovenskem nogometnem prostoru nekdo omeni derbi, je prva asociacija velike večine obračun Maribora in Olimpije. Večni derbi. Ne glede na položaj obeh klubov na prvenstveni lestvici. V novi sezoni smo ga že videli, osrečil pa je navijače zeleno-belih iz prestolnice. Slednji bodo na trnih tudi ob koncu tedna, ko bodo aktualni pokalni prvaki gostovali pri sosedih iz Spodnje Šiške, torej pri Bravu. Zato je v svetu derbijev logično poimenovanje – mestni derbi.

Bravo tekmo, ki bo na sporedu v nedeljo ob 17. uri in si jo bo v neposrednem televizijskem prenosu mogoče ogledati na programu Sportklub 1, pričakuje s statusom ene od le dveh neporaženih ekip v ligi. Po treh zaporednih remijih so varovanci trenerja Dejana Grabića premagali Celje in Domžale. Olimpija bo po drugi strani celila rane po nedavnem porazu proti Kopru.

Dejan Grabić je igral z Olimpijo, vodi pa Bravo

Toda, roko na srce, tekmi osrednjih dveh klubov iz Ljubljane manjka kar nekaj elementov, da bi jo lahko upravičeno označili za derbi v najbolj žlahtnem nogometnem pomenu besede. V prvi vrsti gre za manko tradicije obračunov, navijaškega naboja, tekmovalnega rivalstva na vseh ravneh … Navsezadnje bo nedeljski obračun šele deveti v zgodovini. Doslej je Olimpija slavila štirikrat, dvakrat je bil boljši Bravo, prav tolikokrat pa se je tekma končala z neodločenim rezultatom.

Ljubljana, ki je imela v preteklosti kar nekaj mestnih dvobojev (predvsem v prvih sezonah, ko so med elito poleg Olimpije nastopali še Ljubljana, Slovan in Svoboda), a pozneje tudi črno obdobje brez prvoligaša, se je torej s tekmo Olimpija-Bravo vrnila na edinstven zemljevid z nogometnimi mestnimi obračuni. Nedeljski bo zaradi položaja na lestvici in prevetrenih igralskih kadrov še posebej zanimiv in vreden ogleda. O tem, kaj pa ga loči do pravega statusa mestnega derbija, pa dovolj zgovorno priča pregled največjih obračunov klubov iz istih mest.

Derby della Madoninna. Foto: Guliverimage

Milan – Inter 

Derbi med rdeče-črnimi in črno-modrimi nosi naziv Derby della Madonnina, znan je tudi pod imenom Derby di Milano. Po zgodovinskih zapisih sta se milanska tekmeca prvič soočila že davnega leta 1909, uspešnejši pa je bil Milan, ki je tekmo dobil s 3:2. V preteklosti je bil Inter klub bogatašev, medtem ko so Milan podpiral predvsem delavci. Oba italijanska velikana si delita tudi domači stadion – San Siro, ki pa ob tekmah Interja nosi ime Stadion Giuseppe Meazza.

Crvena zvezda – Partizan

Beograjski derbi med večnimi rivali je večkrat označen celo za največji derbi Jugovzhodne Evrope. Rivalstvo obstaja še iz časov bivše Jugoslavije, ko sta oba kluba skupaj z Dinamom in Hajdukom krojila vrh državnega prvenstva. Prvič so se rdeče-beli in belo-črni merili leta 1947, vse prevečkrat pa njune tekme zaznamujejo incidenti obojih navijačev.

Manchester Derby. Foto: Guliverimage

Manchester City – Manchester United

Prva tekma med rdečimi vragi in sinjemodrimi naj bi bila odigrana že leta 1881, ko sta nasprotnika nosila še drugačni imeni. United je bil v začetku znan kot Newton Heath LYR, City pa kot St. Mark’s (West Gorton). Zgodovinsko gledano je Manchester United tako v Angliji kot v Evropi uspešnejši, njun derbi pa je večji pomen dobil šele v zadnjih letih, odkar je City močno okrepljen z denarjem iz Abu Dabija in tvori vrh angleškega prvenstva.

Roma – Lazio

Derby della Capitale ali derbi prestolnice je še eno zelo znano italijansko rivalstvo. Na stadionu Olimpico v Rimu je vedno vroče, ko se med sabo merita Lazio in Roma. Prvič sta se ekipi merili leta 1929, ko je Roma v derbiju večnega mesta slavila z minimalnih 1:0. Olje na ogenj občasno prilijejo prestopi direktno med kluboma, za zadnjega je v tem tednu poskrbel Pedro Rodriguez.

El Derbi Madrileno. Foto: Guliverimage

Real Madrid – Atletico Madrid

Čeprav na državni ravni močno zaostaja za rivalstvom med Barcelono in Real Madridom, pa je El Derbi Madrileno drugi največji derbi v Španiji. Spopad kraljevega Reala in Oblakovega Atletica sploh v 21. stoletju predstavlja enega vrhuncev evropskega nogometa, saj sta oba kluba poleg domačih tekmovanj zelo uspešna tudi v evropskih. Leta 2014 (prvi finalni obračun dveh klubov iz istega mesta) in 2016 je bil v finalu lige prvakov boljši Real, leta 2018 v boju za superpokalno lovoriko pa Atletico.

Arsenal – Tottenham

London je poln izvrstnih nogometnih klubov (samo letos jih v Premier ligi nastopa šest iz širšega območja angleške prestolnice), zato je težko izbrati le enega. A derbi severnega Londona je zgodovinsko najdaljši, rivalstvo med navijači pa najbolj goreče, saj sta sedeža klubov zgolj 6,4 kilometra zračne razdalje narazen, domujeta pa v sosednjih okrožjih. Ob tem moramo omeniti še aktualnega evropskega prvaka Chelsea, ki z obema naštetima kluboma tvori še derbi severo-zahodnega Londona. Eden takšnih bo v nedeljo na Sportklubu 2, ko se bosta ob 17.3o udarila Arsenal in Chelsea.

Atenski derbi. Foto: Guliverimage

Panathinaikos – Olympiacos

Še en zelo vročekrven derbi na Balkanu. Atensko rivalstvo med Panathinaikosom in pirejskim Olympiacosom nekateri v Grčiji imenujejo celo mati vseh bitk. Je najbolj prestižen derbi v najbolj južni državi Balkanskega polotoka, nekateri mediji ga uvrščajo celo v najboljšo deseterico vseh svetovnih derbijev. Poleg nogometa so navijači obeh klubov veliki tekmeci še v košarki, odbojki in vaterpolu.

Boca Juniors – River Plate

Superclasico dveh zgodovinsko najuspešnejših argentinskih klubov. Nekateri dvoboj Boce in Riverja uvrščajo celo na prvo mesto vseh svetovnih derbijev. Oba kluba imata korenine iz delovnega območje argentinske prestolnice, La Boca. River Plate se je kasneje preselil v okrožje Nunez na severu mesta, kjer se ga je oprijel vzdevek Milijonarji, saj so ga podpirali ljudje iz višjega srednjega razreda. Boco so na drugi strani ustanovili delavci, ogromno navijačev pa je italijanskih priseljencev in njihovih potomcev. Zadnji dokaz rivalstva je iz leta 2018, ko sta se ekipi prvič merili v finala pokala Libertadores. Ta je potekal v dveh tekmah, po prvi na La Bombonieri pri Boci so pred drugo na La Monumentalu sledili izgredi. Navijači Riverja so s kamenjem obmetavali avtobus nogometašev Boce, zato je bila povratna tekma odigrana v Madridu. River je na koncu vseeno slavil s skupnim izidom 5:3.

Carigrajski derbi. Foto: Guliverimage

Bešiktaš – Fenerbahče

Tudi v Carigradu je več vrhunskih klubov, zato je težko izpostaviti le en derbi. A vendarle velja izpostaviti obračun Bešiktaša in Fenerbahčeja, ki sta najuspešnejša turška kluba v domačem prvenstvu. Obenem gre tudi za medcelinski derbi, saj Bešiktaš leži na evropski, Fenerbahče pa na azijski strani Turčije. V enačbo lahko dodamo še Galatasaray, ki tvori veliko trojico in je po uvedbi superlige (1959) najuspešnejša ekipa v državi.

Benfica – Sporting Lizbona

Zagreto rivalstvo pa poznajo tudi na zahodu Evrope. Borbo med Benfico in Sportingom je zgodovinsko močno začinil dogodek še pred prvo medsebojno tekmo leta 1907. Takrat je osmerica nogometašev zapustila vrste Benfice in se preselila na drugo stran Lizbone. Navijači na stadionih Luz in Jose Alvalade vselej pripravijo odlično vzdušje, skupaj s Portom s severa države pa Benfica in Sporting sestavljata daleč najboljšo trojko portugalskega nogometa.

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Bodi prvi, ki bo pustil komentar!