Olimpija spet zmagala, Maribor preživel spektakel

Evropa 1. Avg 202420:50 > 20:57 6 komentarjev
Olimpija

Trojica slovenskih nogometnih prvoligašev danes lovil preboj v tretji krog kvalifikacij konferenčne lige. Bravu vendarle ni uspel podvig proti Zrinjskemu iz Mostarja, ki je v Ljubljani zmagal s 3:1 in napredoval v naslednji krog. Olimpija je preživela začetni šok na Poljskem in s pametno igro znova premagala ukrajinski Polyssyjo Zhytomyr. V Romuniji je Maribor zelo trepetal za napredovanje, a napake v obrambi popravljal s presežki v napadu. Zmaga Craiove s 3:2 je bila za Romune premalo.

Mariborčani so dobro opravili prvi del naloge, ko so v drugem krogu pred svojimi gledalci z 2:0 odpravili romunskega tekmeca Universitateo Craiovo. Jan Repas in Arnel Jakupović sta na prvi tekmi zatresla mrežo Romunov, današnjo tekmo pa so Štajerci pričakali še malce bolj sveži, saj je bila prvenstvena tekma s Celjem v domači ligi preložena.

Dvoboj v Romuniji so bolj odločno začeli domači, ki so minuli konec tedna na derbiju domačega prvenstva ugnali Cluj (2:0). Rezultat je sicer še vedno začetnih 0:0. Craiova je sicer že imela eno lepo priložnost, a se je ob poizkusu Anzorja Mekvabishvilija izkazal Ažbe Jug.

Domači so pritiskali in iskali gol, ki bi znižal mariborsko prednost v skupnem seštevku. Nevarnih situacij ni manjkalo, nato pa je v 28. minuti zapretil tudi Maribor. Josip Iličić je s krasno podajo s peto zaposlil Jana Repasa, ki je silovito sprožil z roba kazenskega prostora, a se je izkazal vratar romunske ekipe.

Romuni so napadali in napadali, v 38. minuti pa se je krasna priložnost ponudila tudi Mariboru. Josip Iličić je zaposlil Ettiena Beugreja, ta pa je krasno podal proti Maksu Barišiću, ki pa v dvoboju iz oči v oči ni uspel premagati vratarja Laurentia Popescuja.

Maks Barišić

Začetek drugega polčasa je znova takoj prinesel dve priložnosti. Za Mariborčane jo je zapravil Beugre, ki je po podaji Barišića malce zamudil pred vrati Romunov, slednji pa so nato poizkusili prek Alexandruja Mitrite, a je bil spet na mestu Jug. Kar pa prvemu zvezdniku domačih ni uspelo v tem primeru, mu je v 52. minuti, ko je unovčil svojo kvaliteto, iz igre zlahka vrgel Pijusa Širvysa, nato pa z natančnim strelom zadel za vodstvo Craiove.

Naslednje minute so prinesle veliko napako sodnika Jasmina Sabotića iz Luksemburga, ki ni dosodil enajstmetrovke po precej očitnem prekršku v kazenskem prostoru nad Markom Božićem. Domači so takoj zatem še enkrat nevarno poizkusili, a je spet bravurozno posredoval Jug. Mariborski vratar je imel svoj večer, nekaj minut kasneje je ustavil še zelo nevaren strel z glavo Alexandruja Cretuja.

Pritisk Romunov tako ni obrodil sadov. In kdor ne da, dobi. Maribor je povlekel v polprotinapad, veliko dela je opravil Jan Repas, ki je zaposlil Josipa Iličića, slednji pa je z natančnim strelom z roba kazenskega prostora poskrbel za izenačenje.

Josip Iličić
Josip Iličić. Foto: Jure Banfi

Vijolice pa niso dolgo lažje dihale, že v 73. minuti je Craiova znova povedla. Enostavno fantastičen izstrelek je uspel Gregoriu Sierri Perezu, ki je s 25 metrov zadel tik pod stičišče vratnice in prečke. Na drugi strani je imel hitro priložnost tudi Marko Božić, a je bil manj natančen od Španca v romunskem dresu. Kmalu zatem je znova poizkusil tudi Iličić, a je s prostega strela z velike razdalje zadel okvir vrat.

Nato pa 82. minuta in fantastična podaja Ettiena Beugreja ter še boljša reakcija Arnela Jakupovića, ki se je podal na slalomski ples po kazenskem prostoru Romunov ter ga kronal z natančnim strelom za vnovično izenačenje in skupno prednost Maribora 4:2. Drame pa še ni bilo konec, Koljić je v 95. minuti zadel za novo vodstvo domačih, toda časa je Romunom enostavno zmanjkalo in Maribor gre vendarle v naslednji krog.

Olimpija sijajno odgovorila na šok v prvi minuti

Olimpija je na Poljskem, kjer je igrala povratno tekmo drugega kroga kvalifikacij za konferenčno ligo proti ukrajinski Polyssyji Zhytomyr, branila prednost dveh zadetkov s prve tekme. A že v prvi minuti dvoboja so Ljubljančani doživeli šok. Ukrajinci so povedli, v polno je meril Bogdan Kushnirenko. Toda veselje domačih ni trajalo dolgo, v 11. minut je podajo Marcela Ratnika v zadetek spremenil Raul Florucz.

V prvem polčasu so bili sicer več pri žogi domači, a njihova terenska premoč je bila jalova.

Polissia Zytomierz - Olimpija Ljubljana

V drugem delu smo spremljali pričakovano ofenzivo Ukrajincev, ki so nevarno zapretili v 53. minuti, ko je z glavo vratnico zadel Oleksiy Gutsulyak, na drugi strani je skušal hitro odgovoriti Reda Boultam, a je zgrešil cilj.

Domači so v nadaljevanju poizkusili zagreniti življenje Olimpiji, a so zmaji s pametno igro tekmo mirno peljali do konca. Nagrada za trud je prišla v sodnikovem dodatku, Jorge Silva je podal v kazenski prostor, Ivan Durdov pa je spretno in srečno zadel za še eno zmago Ljubljančanov.

Bravo plačal ceno napak in zapravljenih priložnosti

Stadion ŽAK je bil danes zapolnjen skorajda do zadnjega kotička. Zaradi močnega deževja je zelenica na stadionu ŽAK močno razmočena, razmere za igro so zelo težke. Za zdaj pa so se na vse skupaj bolje prilagodili gostje, ki so v 16. minuti povedli z 1:0, za zadetek sta kombinirala ravno stara znanca slovenskih zelenic, podal je Posavec, zadel pa Nardin Mulahusejnović, ki se je obrnil na približno osmih metrih od vrat Brava in z močnim strelom premagal Matijo Orbanića.

Toda Bravo je hitro odgovoril, Lan Štravs je v 22. minuti podal v prostor proti Milanu Tučiću, ki se je izognil ‘ofsajd’ zanki nasprotnika in stekel proti vratom nasprotnika ter rutinirano premagal nasprotnikovega vratarja. Dve minuti kasneje je po podaji s kota z glavo za las zgrešil vrata Zrinjskega novinec pri Bravu Miguel Rodrigues. Nato so imeli dve priložnosti tudi gostje, Mario Ćuze je zadel tudi vratnico.

Bravo

V drugem polčasu so najprej pretili gostje, v 63. minuti pa se je izjemna priložnost ponudila tudi Bravu, Matej Poplatnik se je odlično znašel v kazenskem prostoru Zrinjskega, a nato sprožil mimo nasprotnikovih vrat. Kazen je prišla hitro, v 67. minuti so gostje s prostega strela podali v kazenski prostor, ob zelo slabi reakciji obrambe Ljubljančanov pa je žogo v mrežo Brava z neposredne bližine potisnil Slobodan Jakovljević.

V 79. minuti pa se je barka Brava začela potapljati. Franjo Mlinar je izvedel prosti strel s kakšnih 30 metrov, udaril skozi gnečo na robu kazenskega prostora Ljubljančanov, vratar Matija Orbanić je bil prekratek in gostje so povedli s 3:1. Bravo je imel zlato priložnost za izenačenje v 86. minuti, Poplatnik je pripravil priložnosti Victorju Gidadu, njegov strel je vratar Zrinjskega ubranil, nato pa je Matej Poplatnik žogo s petih metrov namesto v mrežo nasprotnika poslal preko gola in evropskega poletja Šiškarjev je konec.

Kaj zdaj čaka naše klube v Evropi?

Maribor je za nasprotnika v 3. krogu dobil srbsko Vojvodino. Olimpija bo igrala proti moldavskemu Šerifu iz Tiraspola.

V 3. krogu kvalifikacij evropske lige pa bo po izpadu iz kvalifikacij lige prvakov igral slovenski prvak Celje, njegov tekmec bo irski Shamrock Rovers. Tekme 3. kvalifikacijskih krogov bodo 8. in 15. avgusta.