Messi in Šeško v zobeh bavarskega nogometnega stroja

Liga prvakov 9. Mar 202218:00 > 18:33 0 komentarjev
Najbolj odmevna evropska zmaga Bayerna. Nemoč Lionela Messija v Lizboni avgusta 2020. FOTO: Guliverimages.

Včerajšnja zmaga Bayerna nad Salzburgom Benjamina Šeška se je uvrstila v deseterico najvišjih zmag Münchenčanov v zgodovini lige prvakov. Preverili smo, kdo vse je do zdaj že padel v zobe bavarskega nogometnega stroja in našteli njegovih deset najvišjih zmag v elitnem evropskem klubskem tekmovanju.

Bayern – Šahtar Doneck 7:0 (2:0)

11. marec 2015, povratna tekma osmine finala lige prvakov.

Strelci: 1:0 Müller 4./11m, 2:0 Boateng 34., 3:0 Ribery 49., 4:0 Müller, 5:0 Badstuber 63., 6:0 Lewandowski 75., 7:0 Götze 87.

Šahtar je leta 2015, potem ko je doma remiziral brez zadetkov, na povratno tekmo osmine finala lige prvakov sezone 2014/15, podobno kot včeraj Salzburg, odpotoval z upi po presenečenju. Tudi takrat. podobno kot včeraj, ti niso trajali dolgo oziroma še manj. Do četrte minute, ko je sodnik pokazal na enajstmetrovko, v gol pa jo je spremenil Thomas Müller.

Thomas Müller je bil strelec na sedmih od desetih najvišjih zmag Bayerna v zgodovini lige prvakov. FOTO: Guliverimages.

Do 34. minute so najbolj optimistični Ukrajinci lahko še verjeli, da jim uspe – ob takrat še veljavnem pravilu zadetka v gosteh bi za to potrebovali samo en gol -, potem je z drugim golom za Bayern upe pogasil Jerome Boateng, v drugem polčasu pa je takratni stroj Josepa Guardiole ukrajinske goste povsem zmlel in izenačil svojo najvišjo zmago v zgodovini elitnega evropskega klubskega tekmovanja.

V tisti sezoni so se Bavarci v njem ustavili v polfinalu.

Bayern – Basel 7:0 (3:0)

13. marec 2012, povratna tekma osmine finala lige prvakov.

Strelci: 1:0 Roben 11., 2:0 Müller 42., 3:0 Gomez 44., 4:0 Gomez 50., 5:0 Gomez 61., 6:0 Gomez 67., 7:0 Robben 81.

Tudi Basel je po minimalnem porazu z 0:1 pred domačimi navijači na povratno tekmo osmine finala lige prvakov 2011/12 prišel s kančkom upanja na čudežni preobrat, a tudi Švicarji prav dolgo v Münchnu niso zdržali.

Mario Gomez je na tekmi proti Baslu v Münchnu dosegel kar štiri gole. FOTO: Guliverimages.

V 11. minuti je Bavarce v vodstvo popeljal Arjen Robben, tik pred koncem polčasa pa sta zadela najprej Thomas Müller in za njim Mario Gomez, ki je potem do 67. minute nanizal kar štiri gole, za konec pa je v 81. minuti drugič na tekmi zadel še Robben in poskrbel za do takrat najvišjo zmago Bayerna v zgodovini lige prvakov.

Trener Bavarcev je bil Jupp Heynckes, v ligi prvakov pa so šli v tisti sezoni vse do finala, ki so ga po enajstmetrovkah izgubili proti Chelseaju.

Barcelona – Bayern 2:8 (1:4)

14. april 2020, četrtfinale lige prvakov.

Strelci: 0:1 Müller 4., 1:1 Alaba 7./a.g., 1:2 Perišić 21., 1:3 Gnabry 27., 1:4 Müller 31., 2:4 Suarez 57., 2:5 Kimmich 63., 2:6 Lewandowski 82., 2:7 Coutinho 85., 2:8 Coutinho 2:8.

Od najvišjih zagotovo najbolj nepozabna evropska zmaga Bayerna se je zgodila manj kot dve leti nazaj, ko je bil zaključni del lige prvakov ob prvem valu pandemije naknadno organiziran v balončku v Lizboni, največji šok pa smo videli v četrtfinalu. Najbližje od Slovencev ga je prav gotovo spremljal Damir Skomina. Bil je namreč glavni sodnik te tekme, ki je šla v zgodovino kot najvišji evropski poraz v zgodovini Barcelone.

Na nepozabni tekmi med Bayernom in Barcelonom, ki je v Lizboni potekala brez gledalcev, je sodil Damir Skomina. FOTO: Guliverimages.

Barcelona, na klopi katere je sedel “neznani” Quique Setien, proti drugemu “neznancu”, ki je iz popolne anonimnosti izstopil pri Bayernu, Hansiju Flicku, ni imela niti najmanjših možnosti. Bayern je prvič zadel po manj kot štirih minutah igre, spet je v polno meril Thomas Müller, in nakazal, v kakšno smer bo šla tekma.

V sedmi minuti je z avtogolom nekaj upanja Kataloncem vlil takratni branilec Bavarcev David Alaba, potem pa se je vklopil bavarski stroj. Do konca je, z vmesnim nepomembnim golom Luisa Suareza za Barcelono, Kataloncem nasul kar sedem golov. Da bi bilo zanje vse skupaj še huje, je z dvema goloma v zaključku tekme poskrbel Philippe Coutinho, ki je bil v München posojen iz Barcelone.

Po tej tekmi naj bi se Lionel Messi odločil, da želi zapustiti Barcelono, kar se po koncu sezone naposled ni zgodilo. Odšel je leto za tem, ko ni želel oditi …
Kako je Bayern končal tisto sezono lige prvakov? Postal je evropski prvak.

Bayern – RB Salzburg 7:1 (4:0)

8. marec 2022, povratna tekma osmine finala lige prvakov.

Strelci: 1:0 Lewandowski 12./11m, 2:0 Lewandowski 21./11m, 3:0 Lewandowski 23., 4:0 Gnabry 31., 5:0 Müller 54., 5:1 Kjaergaard 70., 6:1 Müller 83., 7:1 Sane 85.

RB Salzburg, debitant v izločilnih delih lige prvakov, je bil na prvi tekmi blizu senzacije in vse do 90. minute vodil z 1:0. Remi z 1:1 je bil – sploh ob odpravi pravila zadetka v gosteh – pred povratno tekmo kljub temu zelo spodbuden. Dopuščal je razmišljanje o morebitni veliki senzaciji.

Benjamin Šeško v akciji na tekmi proti Bayernu v Münchnu. FOTO: Guliverimages.

Že po tretjini igre na stadionu Allianz Arena v Münchnu pa je bilo jasno, da je ne bo in bodo avstrijski prvaki v Salzburg odpotovali potolčeni do tal. Robert Lewandowski je bil po 21 minutah igre že pri treh golih in prišel do najhitrejšega “hat-tricka” v ligi prvakov, do konca je bilo 7:1.

Salzburžani so edini gol dosegli v 70. minuti, ko so znižali na 1:5. Takrat je bil že na igrišču veliki up slovenskega nogometa, 18-letni Benjamin Šeško, ki je po enomesečni odsotnosti zaradi poškodbe spet nazaj.

Roma – Bayern München 1:7 (0:5)

21. oktober 2014, 3. krog skupinskega dela lige prvakov.

Strelci: 0:1 Robben 9., 0:2 Götze 23., 0:3 Lewandowski 25., 0:4 Robben 30., 0:5 Müller 36./11m, 1:5 Gervinho 66., 1:6 Ribery 78., 1:7 Shaqiri 80.

V derbiju vodilnih ekip v skupini E lige prvakov smo takrat pričakovali napeto tekmo, a dobili izenačenje rekordnega evropskega poraza Rome in rekordno visoko gostujočo zmago Bayerna v ligi prvakov.

Goliado Bayerna v Rimu je začel Arjen Robben. FOTO: Guliverimages.

Že v prvem polčasu je Bayern Josepa Guardiole Rimljanom, ki jih je s klopi vodi Rudi Garcia, nasul kar pet golov in na odmor odšel s prednostjo s 5:0.

Prav imate, tudi na tej tekmi je en gol za Bavarce dosegel neuničljivi Thomas Müller.

Bayern München – Sporting Lizbona 7:1 (4:1)

10. marec 2009, povratna tekma osmine finala lige prvakov.

Strelci: 1:0 Podolski 7., 2:0 Podolski 34., 3:0 Polga 39./a.g., 3:1 Moutinho 42., 4:1 Schweinsteiger 43., 5:1 van Bommel 74., 6:1 Klose 82., 7:1 Müller 90.

Par osmine finala lige prvakov 2008/09 med Bayernom in Sportingom je bil odločen že pred povratno tekmo v Münchnu, Bavarci so namreč že v Lizboni zmagali s 5:0, a to varovancev Jürgena Klinsmanna ni zmotilo, da Portugalcev ne bi ponižali še enkrat.

V polno je proti Lizbončanom meril tudi Miroslav Klose. FOTO: Guliverimages.

Že v sedmi minuti so zadeli prvič, ko je v polno meril dvakratni strelec na tej tekmi Lukas Podolski, zadnji gol na tekmi pa je v zadnji minuti dosegel takrat 19-letni, danes pa zimzeleni Thomas Müller, ki je na igrišče prišel malo pred tem.

Bayern se je potem v ligi prvakov sicer ustavil že na naslednji stopnički. Barcelona je bila v četrtfinalu boljša s 5:1.

Crvena zvezda – Bayern München 0:6 (0:1)

26. november 2019, 5. krog skupinskega dela lige prvakov.

Strelci: 0:1 Goretzka 14., 0:2 Lewandowski 53., 0:3 Lewandowski 60., 0:4 Lewandowski 64., 0:5 Lewandowski 67., 0:6 Tolisso 89.

Bayern je v skupini B sezone 2019/20 lige prvakov, v kateri je šel potem do konca, na šestih tekmah šestkrat zmagal. Crveno zvezdo je doma odpravil s “skromnih” 3:0, potem pa ji na njeni Marakani v Beogradu odčital pravo lekcijo. Zmagal je s 6:0.

Robert Lewandowski je zablestel tudi v Beogradu novembra 2019. FOTO: Guliverimages.

V prvem polčasu so bili Bavarci pod vodstvom Hansija Flicka do varovancev Vladana Milojevića še prizanesljivi, vodili so z 1:0, potem pa je s štirimi goli v vsega 14 minutah zablestel Robert Lewandowski in rdeče-bele poteptal do tal.

Tottenham – Bayern 2:7 (1:2)

1.oktober 2019, 2. krog skupinskega dela lige prvakov.

Strelci: 1:0 Son 12., 1:1 Kimmich 15., 1:2 Lewandowski 45., 1:3 Gnabry 53., 1:4 Gnabry 55., 2:4 Kane 61./11m, 2:5 Gnabry 83., 2:6 Lewandowski 87., 2:7 Gnabry 88.

V zanj šampionski sezoni 2019/20 je Bayern v skupinskem delu lige prvakov v gosteh navdušil, še preden je prišel v goste k Crveni zvezdi, kar je le še en dokaz, kako nedotakljiv je takrat bil.

Serge Gnabry je v Londonu navdušil s štirimi goli. FOTO: Guliverimages.

Tottenham je po spodrsljaju v prvem, le remiziral je z Olympiakosom, v drugem krogu skupinskega dela tekmovanja upal na kakšno točko ali pa celo tri in se po golu Sona Heung-mina na začetku tekme celo znašel v vodstvu, ki pa so ga gostje z golom Joshue Kimmicha hitro izničili. Potem sta na sceno stopila Robert Lewandowski z dvema goloma in Serge Gnabry, ki je do konca tekme zadel kar štirikrat. Tottenham je bil ponižan …

Zanimivo, takrat je Bayern vodil še Hrvat Niko Kovač. Potem ga je nasledil Hansi Flick in šel v ligi prvakov do konca. Na klopi Tottenhama, ki je sezono pred tem igral v polfinalu, je bil Mauricio Pochettino. Le mesec po najvišjem porazu na svoji dozdajšnji trenerski poti je zapustil London.

Bayern – Porto 6:1 (5:0)

21. april 2015, povratna tekma četrtfinala lige prvakov.

Strelci: 1:0 Thiago 14., 2:0 Boateng 22., 3:0 Lewandowski 27., 4:0 Müller 36., 5:0 Lewandowski 40., 5:1 Martinez 73., 6:1 Alonso 88.

Na prvi četrtfinalni tekmi sezone 2014/15 lige prvakov je Porto, ki ga je vodil poznejši španski selektor in trener Real Madrida Julen Lopetegui, močno presenetil Pepa Guardiolo in Bayern. Zmagal je s 3:1 in v München pripotoval poln optimizma. Bil je zaman.

Robert Lewandowski je zabil tretji in peti gol. FOTO: Guliverimages.

Bayern je Portugalce že v prvem polčasu popolnoma razbil in na odmor odšel z vodstvom s 5:0. Seveda, med strelci sta bila tako Robert Lewandowski kot Thomas Müller in Portu “pomagala” do najvišjega evropskega poraza v zgodovini kluba.

Bayern – Lille 6:1 (5:0)

7. november 2012, 4. krog skupinskega dela lige prvakov.

Strelci: 1:0 Schweinsteiger 5., 2:0 Pizarro 18., 3:0 Robben 23., 4:0 Pizarro 28., 5:0 Pizarro 33., 5:1 Kalou 57., 6:1 Kroos 66.

Bayern je v četrti krog skupinske F lige prvakov vstopil s šestim točkami, medtem ko Lille ni imel nobene, tako da so bili Nemci seveda favoriti, a nihče ni pričakoval, da bo na semaforju že v 33. minuti izpisan rezultat 5:0.

Claudiu Pizarru je proti Lillu uspel “hat-trick”. FOTO: Guliverimages.

Do takrat so zadeli Bastian Schweinsteiger, Arjen Robben in Claudio Pizarro, ki mu je v 15 minutah uspel “hat-trick”, potem pa so se Bavarci umirili. Do konca tekme je zadel le še takrat mladi Toni Kroos, Francozi pa so prišli tudi do častnega zadetka, pod katerega se je podpisal napadalec iz Slonokoščene obale Salomon Kalou.

Bayern, ki ga je vodil Jupp Heynckes, je takrat šel do finala in v njem na Wembleyju z 2:1 premagal Borussio Dortmund ter prišel do takrat svojega petega naslova evropskega prvaka.