Nogometni svet že dolgo išče imena, ki bodo kolikor toliko dostojno nasledila velikana, kakršna sta Cristiano Ronaldo in Lionel Messi. Bolj ali manj je jasno, da nogometaša takšnih razsežnosti, kot jih dosegata napadalca, ki sta zaznamovala minulo nogometno desetletje, ne bomo kmalu našli. Vseeno smo pogledali, kaj prinaša nogometna prihodnost in sestavili enajsterico najstnikov, ki skozi velika vrata vstopajo v nogometni svet.
Vratar: Maarten Vandevoordt (Genk)
Nogometna akademija Genka, ki je najpopularnejšemu športu na svetu že dala Thibauta Courtoisa, je ustvarila novega velikega talenta. Maarten Vandervoordt je pri 19 letih Genkova številka ena in najmlajši vratar v zgodovini, ki je nastopil na tekmi Lige prvakov – pri 17 letih in 287 dneh je v predlanski sezoni debitiral na tekmi proti Napoliju (0:4).
Pred dopolnjenim 20 letom ima za seboj že 43 tekem v članski ekipi Genka in je prvi vratar mlade belgijske reprezentance. Mednarodno slavo pa si je Vandervoordt celo bolj kot s starostnimi mejniki prislužil s tem, ker je eden izmed “čudežnih dečkov” izjemno popularne igre Football Manager.
Desni bočni branilec: Valentino Livramento (Southampton)
Valentino Livramento je produkt Chelseajeve nogometne akademije, ki pa je v želji po nabiranju članskih izkušenj pred sezono okrepil Southampton in za zdaj odigral vseh osem tekem v Premier ligi.
Gre za bočnega branilca nove generacije, prodornega, hitrega mladeniča, ki pa bo za uveljavitev na najvišjem nivoju moral nadgraditi predvsem igro v obrambi. Nekaj hib v tem segmentu je pokazal tudi na nedavni tekmi mlade angleške reprezentance v Celju, ko so Slovenci proti zvezdniški zasedbi Anglije osvojili veliko točko (2:2).
Osrednji branilec: Ilya Zabarnyi (Dinamo Kyev)
Ko imaš pri vsega 19 letih za seboj že sedemnajst nastopov v izbrani vrsti Ukrajine, pet tekem na evropskem prvenstvu in 15 tekem v evropskih klubskih tekmovanjih, potem je seveda nate pozorna celotna nogometna Evropa.
Ilya Zabarnyi je kljub svoji mladosti steber obrambe kijevskega Dinama, s katerim je lani v ukrajinskem prvenstvu prekinil prevlado Shakhtarja, letos pa drugo sezono zapored igra v Ligi prvakov. Soigralec Benjamina Verbiča navdušuje predvsem s svojo zanesljivostjo in mirnostjo pod pritiskom, kar je odlika, ki jo redko najdemo pri najstniških branilcih.
Osrednji branilec: Joško Gvardiol (RB Leipzig)
Joško Gvardiol je precej podobna zgodba kot Ilya Zabarnyi, s to razliko, da je v klubskem nogometu že stopil stopničko višje in je Dinamo iz Zagreba zamenjal za rdeče bike iz Leipziga. Gvardiol se najbolje znajde v sistemu treh osrednjih branilcev, kjer lahko igra povsem centralno ali na levi strani, pri čemer lahko s svojo odločnostjo in prodornostjo nekaj doda tudi v napadu.
Nenazadnje je to dokazal tudi v oktobrskem reprezentančnem premoru, ko je na tekmi hrvaške izbrane vrste proti Cipru dosegel tudi svoj prvenec v majici vatrenih. Njegova hiba? Tu in tam se mu pripeti kakšna res nerazumljiva napaka.
?? Joško Gvardiol ?
Dinamo Zagreb had the best defensive record in the group stage, conceding just 1 goal ???@gnkdinamo | #UEL pic.twitter.com/wN589c9let
— UEFA Europa League (@EuropaLeague) January 5, 2021
Levi bočni branilec: Nuno Mendes (PSG)
Sportingova nogometna akademija je dala novega velikega nogometnega dragulja, ki je soigralec tako Messija kot tudi Cristiana Ronalda. Z Argentincem Mendes deli slačilnico v Parizu, kamor je sicer za zdaj še posojen s strani Sportinga, ampak bolj ali manj le zato, da se nesramno bogati PSG izogiba kršenju pravil finančnega fair playa – kluba bosta prestop dokončno izpeljala ob koncu sezone.
Z Ronaldom Mendes igra v portugalski reprezentanci, kjer je s svojimi izjemno natančnimi in močnimi predložki seveda idealen partner slovitega rojaka, ki na te podaje preži pred nasprotnikovimi vrati. Mendesu izjemno ustreza dejstvo, da tako Portugalska kot PSG gojita napadalen nogomet, kjer večino tekme dominirata in lahko mladenič večji del tekme preživi na nasprotnikovi polovici.
Osrednji vezist: Pedri (Barcelona)
Na položaju osrednjega vezista najdemo res nekaj izjemnih nogometnih talentov. Čeprav bi lahko izpostavili tudi Gavija, je vendarle Pedri tisti, ki je v zadnjem letu dobesedno obnorel vsake dobre novice željne navijače Barcelone, navdušil pa je tudi preostali del nogometnega sveta. Mladenič iz katalonskega nogometnega laboratorija se je več kot uveljavil na najvišjem nivoju – resnično ga je užitek gledati.
V tehničnem smislu je Pedri podkovan do potankosti, hkrati pa odlično narekuje tempo igre Barcelone, zaradi česar je nekoliko v njegovi senci celo nekdanji Ajaxov super talent Frenkie de Jong.
Se pa vendarle mladeniča na igrišču zelo dobro dopolnjujeta in če sodobni Blaugrani manjka marsikaj, je očitno vendarle našla kolikor toliko dostojna naslednika legendarne naveze Xavi-Iniesta. Vsaj v tem primeru je Barca povlekla tudi pravo potezo v pisarnah in svojega dragulja zavarovala s milijardno odkupno klavzulo.
Five more years of Pedri at Barcelona ?
(via @FCBarcelona) pic.twitter.com/4XmiSgDOms
— B/R Football (@brfootball) October 14, 2021
Osrednji vezist: Jude Bellingham (Borussia Dortmund)
Najmlajši debitant v zgodovini Birmingham Cityja. Najmlajši strelec v zgodovini tega kluba. Najdražji 17 letnik v nogometni zgodovini. Fant, zaradi katerega so v njegovem matičnem klubu upokojili številko 22. Vse to so že dosežki vsega 18 letnega Juda Bellighama. No ja, potrebno je še dodati osem nastopov za člansko angleško reprezentanco in srebrno medaljo na Euru 2020.
Bellingham je z razlogom “naslednja velika stvar” angleškega nogometa, vezist praktično na vsaki tekmi izstopa s svojo eleganco, občutkom za igro in sposobnostjo “poteze več”. Vprašanje, ki pa si ga moramo zastaviti – kaj se bo z Bellinghamom zgodilo, ko bo zapustil idilično okolje dortmundske Borussie ter se skušal uveljaviti pri katerem izmed resnično največjih evropskih klubov. Ne pozabimo namreč na Jadona Sancha.
Napadalno usmerjeni vezist: Jamal Musiala (Bayern München)
O nespornem talentu Jamala Musiale veliko pove že dejstvo, da sta se zanj spopadli nemška in angleška nogometna zveza. Na koncu je produkt Chelseajeve akademije izbral Nemčijo, za katero je že zbral devet nastopov, pred dnevi pa je z golom proti Severni Makedoniji postal drugi najmlajši nogometaš, ki je dosegel zadetek za sloviti “Elf”, mlajši od njega je bil le davnega leta 1910 Marius Hiller.
Musiala že igra v klubu najvišjega ranga, kjer uživa zaupanje novega trenerja Juliana Nagelsmana in zdi se, da je v njegovi karieri meja samo nebo.
Very happy about my first international goal and to have qualified for World Cup 2022 ??? pic.twitter.com/XEB578aHXi
— Jamal Musiala (@JamalMusiala) October 11, 2021
Desno krilo: Yeremy Pino (Villareal)
Španski selektor Luis Enrique v reprezentanci izjemno zaupa mladim nogometašem in eden izmed najstnikov, ki se prebijajo na največje nogometne odre, je tudi Yeremy Pino. 18 letnik je sicer odraščal na kanarskih otokih, a se že v zgodnjih najstniških letih preselil v Villarealovo razvojno ekipo CD Roda, v vseh pogledih pa je zanj prelomno ravno letošnje leto, ko je debitiral tako v španski reprezentanci kot tudi v Ligi prvakov.
Hiter, prodoren in nepredvidljiv je veliki up rumene podmornice, v naslednjih letih pa bo seveda zanj ključno, kako konsistenten bo Pino pri deljenju asistenc in zabijanju zadetkov. Na koncu koncev so vedno te številke v nogometu najpomembnejše.
Levo krilo: Ansu Fati (Barcelona)
Priznamo, na tem položaju težke izbire res nismo imeli. Ansu Fati je na seznamu nogometnih draguljev še posebej bleščeč primerek. Mladenič, ki je že lani septembra debitiral v majici španske reprezentance, je na veselje ljubiteljev nogometa tudi po resni poškodbi ostal nogometni virtuoz, ki navijače ves čas drži na robu svojih sedežev.
Ni kaj, za zdaj se zdi, da je fant, rojen v Gvineji Bissau, resnično pravi naslednik svojega predhodnika pri Barceloni, ki je na hrbtu nosil številko 10. Če smo nekoliko predrzni – upamo, da ga Ronald Koeman ne bo preveč pokvaril. Fati bo sicer v kratkem z Barcelono pogodbo podaljšal do leta 2026.
Ansu Fati has scored two goals in his first 48 minutes of LaLiga football so far this season.
Ridiculous considering he was out for nearly a year. ? pic.twitter.com/fNd1QtioZQ
— Squawka Football (@Squawka) October 17, 2021
Klasični napadalec: Karim Adeyemi (Salzburg)
Samo vprašanje časa je, kam in za kakšno odškodnino se bo po letošnji sezoni iz Salzburga preselil Karim Adeyemi. Mladi Nemec nigerijskih korenin resnično navdušuje evropsko nogometno javnost in je v tej sezoni v vseh tekmovanjih dosegel že 13 zadetkov. Enega tudi v majici nemške reprezentance in to kar na debiju proti izbrani vrsti Armenije (6:0).
Seznam klubov, ki se zanimajo za 19 letnika, je izjemno dolg, najverjetnejša naslednja postaja fanta, ki so se ga v mladosti odrekli pri münchenskemu Bayernu, vseprisotni skavti nogometnega sistema Red Bulla pa so ga našli pri nemškem tretjeligašu Unterhachingu, pa bo verjetno Leipzig, čeprav se zelo intenzivno omenja tudi interes dortmundske Borussie.
Bayern, BVB, Leipzig and Liverpool are interested in Karim Adeyemi. The player prefers a move to the Bundesliga. Bayern are behind in the race. Adeyemi wants to play regularly at his next club – BVB & RBL are favourites [@SkySportNewsHD] pic.twitter.com/WuQoG9ZvSu
— Bayern & Germany (@iMiaSanMia) October 11, 2021
Z Benjaminom Šeškom (Salzburg) imamo po dolgem času tudi v slovenskem nogometu nogometaša za velike stvari. A tudi po tem seznamu hitro vidite, kakšno konkurenco ima pri preboju na največje nogometne odre nekdanji nogometaš Krškega in Domžal. Iskreno upamo, da že v nadaljevanju sezone iz elitne enajsterice najstnikov izrine denimo kar svojega soigralca.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje