Poleti (verjetno) brez novih rekordov

Getty Images

Koronavirus je ustavil svet. Posledice epidemije bodo vidne še kar nekaj časa, mnogi že napovedujejo recesijo, ki bo močno ohladila poslovno okolje.

Tudi nogomet je že nekaj časa predvsem posel in vrtoglave številke, ki smo jih bili v zadnjih letih vajeni pri prestopih največjih nogometnih zvezdnikov, bodo nekaj časa ostale le še oddaljen spomin. Vsaj to poletje rekordov bržkone ne bo, čeprav so se napovedovali novi nori zneski za odkup največjih nogometnih talentov.

Ni tekem, ni denarja od televizijskih pravic, sponzorjev, vstopnic … Skratka, tudi nogometno življenje se je popolnoma ustavilo in trenutna situacija bo v marsikateri klubski blagajni pustila veliko, celo gromozansko luknjo. V nadaljevanju članka se tako poigravamo z vprašanjem, kakšna bo usoda največjih nogometnih draguljev, ki so jim med poletnim prestopnim rokom napovedovali podiranje finančnih prestopnih rekordov.

Kylian Mbappe

Francoski superzvezdnik, ki je že kot najstnik stopil na vrh nogometnega sveta in osvojil naslov svetovnega prvaka, je prerasel okvirje Paris Saint Germaina. Pregrešno bogati serijski francoski prvak je 21-letniku nudil udobje vsakoletnega osvajanja francoskega prvenstva, po drugi strani pa Parižani že nekaj let zapovrstjo doživljajo neprijetne zaušnice v Evropi. Liga prvakov je najprestižnejše klubsko nogometno tekmovanje na svetu in Mbappe si želi karseda hitro zasesti tudi evropski nogometni klubski prestol. Vse bolj se zdi, da mu v Parizu ta podvig ne bo uspel, če pa želiš postati evropski klubski prvak, je v zadnjih letih najzanesljivejša izbira madridski Real.

Na obzorju se je tako napovedoval mega poletni prestop francoskega reprezentanta v špansko prestolnico. Cena nogometaša, ki ga Transfermarkt ocenjuje na 200 milijonov evrov, bi bila zagotovo vratolomna, tudi 300 milijonov evrov se pravzaprav nikomur ni zdel neverjeten znesek. A kot že rečeno, bo korona ”kriza” umirila nogometni svet in vprašanje je, kakšna bo nadaljnja usoda Mbappeja. Trenutno se sicer zdi, da če kdo, potem bo ravno madridski Real tisti, ki bo znal trenutno krizo prebroditi brez večjih finančnih udarcev. Florentino Perez ima namreč praviloma več kot dovolj vzvodov, da kraljevi klub drži v zelenih številkah. Po drugi strani je v Parizu situacija nekoliko drugačna, v medijih se že pojavljajo špekulacije, da hotelska veriga Accor, ki se bohoti na dresih pariškega velikana, ne bo izplačala drugega dela sponzorskega paketa v vrednosti 30 milijonov evrov, če nogomet v Franciji ne zaživi do 1. julija. Vsi vemo, da PSG ni odvisen od denarja hotelske verige, ampak glavni vir prihodkov na račun kluba prihaja iz arabskih finančnih “vreč brez dna”. A ne pozabimo, tudi nafta pada in ni izključeno, da bo tudi serijski francoski prvak za vzdrževanje pregrešno drage ekipe potreboval finančno inekcijo iz Madrida, Mbappe pa bi s tem naposled dobil priložnost, da se dokaže v eni najmočnejših lig na svetu.

Getty Images

Jadon Sancho

Če bi bila klubska politika Manchester Cityja v zadnjih letih nekoliko drugačna, bi imel Pep Guardiola danes v svoji ekipi enega najbolj talentiranih nogometašev na svetu. A zgodbo Jadona Sancha poznamo, 20-letnik je v iskanju večje minutaže prestopil v Dortmund, kjer se je razvil v zares fantastičnega nogometaša, ki buri duhove glavnih akterjev na evropskem nogometnem odru. Manchester United je trenutno daleč najbolj zainteresiran za veliko vrnitev Sancha na Otok, cena prestopa se je pred trenutno zdravstveno situacijo gibala okrog 150 milijonov evrov.

Koronavirus je močno udaril tudi Premier ligo. Za mnoge najmočnejše nogometno državno prvenstvo na svetu je v prvi vrsti odvisno od televizijskih pravic, zaradi morebitne odpovedi sezone pa Premier ligi že grozi tožba televizijskih hiš BT Sport in Sky Sports v vrednosti vrtoglave milijarde evrov. Takšen scenarij bi za angleške klube, ki so se v finančnem smislu vozili s hitrostjo vsaj 150 kilometrov na uro, pomenil čelno trčenje v betonski zid. Povedano drugače, klubi bi se morali popolnoma reorganizirati, zmanjšati stroške in 150 milijonske odškodnine bi bile zadnja stvar, o kateri bi razmišljali. United sicer ne glede na katastrofalno nogometno vodenje kluba v zadnjih sezonah iz leta v leto izboljšuje finančne rezultate, po drugi strani pa bo tudi Borussio korona močno udarila po denarnici. Poletni prestop Sancha, seveda za precej nižjo odškodnino od napovedanih 150 milijonov, nikakor ni izključen.

Alex Grimm/Bongarts/Getty Images

Timo Werner

Veliko vprašanje je, če v trenutni situaciji svetovno prebivalstvo še vedno tako pridno pije energijsko pijačo Red Bull, da rdeči biki ne bodo imeli težav pri financiranju Leipziga, ki ga je sicer lastnik Red Bulla Dietrich Mateschitz v zadnjih letih iz nogometne anonimnosti popeljal vse do letošnjega četrtfinala lige prvakov. Če bo nemški klub naletel na finančne težave, jih bo moral reševati tudi s prodajami najboljših nogometašev in že nekaj let je prvi zvezdnik kluba Timo Werner. Apetiti nemškega reprezentanta rastejo in v zadnjem obdobju se je 24-letnik začel javno ponujati Kloppovemu Liverpoolu.

V mestu Beatlov so pred pričakovanji končali evropsko nogometno sezono, zdaj pa trepetajo tudi o angleškem nogometnem naslovu, ki so ga po tridesetih letih čakanja navijači že začeli slaviti. Govorice o prestopu enega najbolj vročih napadalcev na svetu so tako nekoliko potihnile, a po razjasnjeni usodi nadaljevanja sezone, bodo aktualni evropski prvaki znova resno razmišljali tudi o poletnem udejstvovanju na nogometni tržnici. Liverpool je v tej sezoni zares zares malo zapravljal, manj kot deset milijonov evrov so Liverpoolčani odšteli za zimski prestop Takumija Minamina iz Salzburga, še enega Red Bullovega nogometnega projekta. Če se angleškemu nogometu zgodi črn scenarij in odpoved sezone, bo Liverpool zajela nepopisna depresija, saj bi klub kaj lahko ostal brez sploh prvega naslova v sodobni različici Premier lige. Po drugi strani pa imajo šestkratni evropski prvaki vendarle na voljo dovolj finančnih rezerv, da si bodo tudi ob ohlajeni finančni situaciji na nogometnih trgih lahko privoščili nakup nemškega stroja za doseganje zadetkov.

Dean Mouhtaropoulos, Getty Images Sport

Erling Haaland

Talentov, ki čakajo na naslednji velik korak v svoji karieri in za katere klubi pričakujejo astronomske odškodnine, je seveda še kar nekaj. Če omenimo le najbolj vroče nogometne dragulje, so tu še Kai Havertz, Lautaro Martinez, Hossem Aouar, Nicolo Zaniolo… Če za vse te fante velja, da jim bo finančna kriza, ki sledi koronavirusu, otežila sanjski prestop v katerega od največjih evropskih klubov, je po drugi strani trenutna situacija lahko celo zelo ugodna za Erlinga Haalanda. Norvežan, ki je blestel že v majici Salzburga, je tudi po prestopu v Borussio dokazal, da gre za redko viden golgeterski dragulj in jasno je, da je tudi Dortmund zanj le vmesna postaja.

Zakaj je Haaland v dobrem položaju za prestop? Norvežan ima v svoji pogodbi odkupno klavzulo, po kateri lahko rumeno-črne zapusti za 60 milijonov evrov. Ni kaj, Mino Raiola je (ne glede na vprašljive moralne standarde) mojster svojega posla. S tem, ko si je pravzaprav zagotovil še eno sijajno provizijo ob naslednjem prestopu svojega varovanca, je tudi Haalandu na strežaj odprl vrata v Manchester United ali Real Madrid, ki sta najresnejša kandidata za odkup norveškega nogometnega bisera. 60 milijonov evrov je namreč znesek, ki tudi v novi nogometni poslovni realnosti ne bo prevelik zalogaj za največje evropske klube.

Pred nami je torej drugačna prihodnost nogometa, ko bodo klubi nekoliko bolj pazili na svoje denarnice in se bodo vrtoglave številke vsaj nekoliko umirile. Če dovolite, bil je že skrajni čas. Nogometni milijoni so poleteli v nebo in rahla ohladitev razbeljenih nogometnih trgov bo v duše nogometnih romantikov naposled vendarle naselila nekaj miru.

Avtor: Jaka Kozmelj