Drevišnji nasprotnik Domžal v kvalifikacijah za konferenčno ligo je rekorder po številu naslovov norveškega prvaka Rosenborg. Klub je svoj vrhunec dosegel v devetdesetih letih minulega stoletja in na prelomu tisočletja, vse odtlej pa se poskuša neuspešno vrniti na pota stare slave.
V soboto bosta minili natanko dve leti, odkar se je Rosenborg nazadnje pomeril s slovenskim predstavnikom. Njegov doslej prvi in edini tekmec s sončne strani Alp je bil v tretjem krogu kvalifikacij za ligo prvakov Maribor, od katerega je bil tedaj na obeh tekmah boljši z izidom 3:1.
Ob pogledu na dosežke norveškega kluba, ki je leta 2017 praznoval stoletnico, hitro postane jasno, da ni le najuspešnejši predstavnik svoje države, temveč kar celotne skandinavske regije. Šestindvajsetkratni nacionalni prvak ima za sabo 21 sezon v najelitnejšem evropskem klubskem tekmovanju, v katerem je zabeležil 152 tekem in vpisal 58 zmag.
Na klopi nekdanji selektor Danske in Norveške
Da Rosenborg na dvoboju proti Domžalam velja za papirnatega favorita, razkriva že pogled na vrednost ekipe, ki znaša dobrih 13 milijonov evrov in je še enkrat dražja od slovenske. Kljub temu se s posebej zvezdniškimi imeni ne ponaša. Nemara še najbolj zveneče sedi na trenerski klopi, saj moštvo vodi izkušeni strokovnjak Age Hareide.
Za 67-letnika je to že drugi staž v Rosenborgu. Pred vrnitvijo v klub je bil štiri leta selektor Danske, med letoma 2003 in 2008 pa tudi Norveške. Z njo se je v kvalifikacijah za svetovno prvenstvo 2006 pomeril tudi proti Sloveniji in jo premagal s 3:0 in 3:2.
Zasedba iz Trondheima se sicer že najmanj desetletje skuša vrniti na pota stare slave in ponoviti največje dosežke s konca 20. stoletja, ko je osvojila trinajst zaporednih naslovov državnega prvaka (1992-2004), osemkrat zapovrstjo pa je zaigrala tudi v ligi prvakov (1995- 2003).
Legendarnemu trenerju postavili kip
Nogometno renesanso, ki se je pričela leta 1988 s profesionalizacijo kluba, je sprožil prihod trenerja Nilsona Arneja Eggna. Če so se Norvežani dotlej v nogometu posnemali predvsem Angleže, si je Eggen za zgled vzel Rinusa Michelsa in implementiral nizozemski način totalnega nogometa z velikim poudarkom na napadalni igri ter razvoju mladih igralcev.
Rosenborg v ligi prvakov
Tekme: 152
Zmage: 58
Remiji: 32
Porazi: 62
Razlika v zadetkih: 224:230
V sezoni 1995/96 je Rosenborg postal prvi norveški klub, ki se je uvrstil v skupinski del lige prvakov in takrat z 2:1 premagal celo angleškega prvaka Blackburn, v prihodnjih letih pa tudi Real Madrid (2:0), Borussio Dortmund (3:0), PSG (3:1) in Milan (2:1), za katerega so tedaj med drugim igrali Paolo Maldini, Franco Baresi, Alessandro Costacurta, Dejan Savičević in Marcel Desailly.
Eggen, ki na Norveškem velja za eno največjih trenerskih legend, je v Rosenborgu vodil kar petkrat v svoji karieri, klub pa se mu je za vse dosežke poklonili tudi s postavitvijo kipa pred stadionom.
Nils Arne Eggen outside Lerkendal. The Rosenborg manager who beat Real Madrid, AC Milan and Borussia Dortmund in the Champions League. True legend! pic.twitter.com/Xd4Hvo3kZT
— Mikael Bue (@mopedbart) September 12, 2019
Od rekordnega prestopa minili že dve desetletji
Za norveškega rekorderja po številu naslovov državnega prvaka je zaigralo tudi kar nekaj izvrstnih nogometašev, ki so pečat pustili tudi v Evropi. Omeniti velja Stefena Iversena, ki je skoraj desetletje nastopal za Tottenham, pa Vegarda Heggema in Stiga Inga Bjørnebyeja, ki sta na prelomu tisočletja nosila dres Liverpoola.
Še pred dvema letoma je bil član kluba tudi nekdanji napadalec Arsenala Nicklas Bendtner, ki je sicer zaslovel predvsem zaradi neumnosti zunaj igrišč, medtem ko je za rekordni prestop že leta 2000 poskrbel John Carew. Izvrstni napadalec je k Valencii prestopil za tedaj zajetnih 8,5 milijona evrov.
Moštvo z izrazitim skandinavskim pridihom
Zadnji naslov državnega prvaka je Rosenborg osvojil leta 2018, brez njega pa bo bržkone ostal tudi letos, saj se po 14 krogih nahaja na petem mestu. Klub ima izrazit skandinavski pridih, saj za prvo moštvo poleg Norvežanov igrajo tudi trije Švedi, Danec in Islandec, dopolnjujeta pa ga na Švedskem rojeni črnogorski napadalec Dino Islamović in branilec iz Bosne in Hercegovine Besim Šerbečić.
“Imajo kompaktno ekipo, ki je zelo organizirana. Njihova največja moč je v napadalcu Islamoviću, ki je tudi najboljši strelec. Je visok in močen igralec, ki redno dosega gole in je v dobri formi. Nevarni so tudi na krilih, kjer so zelo hitri in napadajo v globino. So močni na žogi in želijo igrati,” je svojega naslednjega evropskega nasprotnika opisal trener Domžal Dejan Djuranović.
Nastope v kvalifikacijah za konferenčno ligo je Rosenborg začel v drugem krogu, v katerem se je pomeril s Hafnarfjordurjem z Islandije in bil na dveh tekmah boljši s prepričljivih 6:1.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Bodi prvi, ki bo pustil komentar!