Predstava, vredna Eura, in točka, ki daje upanje (VIDEO)

Euro2024 16. Jun 202419:53 5 komentarjev
NZS

Slovenska nogometna reprezentanca je Euro 2024 začela z remijem proti Danski (1:1). Izid z vidika naše izbrane vrste ni slab, a predstava je bila pravzaprav še boljša. Slovenija je bila tista, ki je bila bližje zmagi, Danci pa, če bodo zmogli dovolj iskrenosti, si lahko rečejo le - izvlekli smo se.

Navijaška invazija Slovencev v Stuttgart, kjer je varovance Matjaža Keka čakala prva tekma Eura 2024 proti Danski, je bila vsekakor uspešna. Zastave s Triglavom v grbu so preplavile mestne ulice, rajalo in prepevalo se je v ritmu slovenskih pesmi.

A kaj, ko je bila danska navijaška selitev v Nemčijo še bolj uspešna. Stadion je bil nekako v treh četrtinah odet v rdeče-bele barve Danske, takšen pa je bil tudi uvod srečanja, ki je (pre)močno spominjal na novembrsko tekmo v Köbenhavnu. A kljub danski prevladi se je prva priložnost ponudila Slovencem. Pravzaprav ne ponudila, ampak si jo je s krasnim projektilom ‘vzel’ Benjamin Šeško. Toda raketa z dvajsetih metrov je ob vzdihih slovenskih navijačev poletela za las mimo danskih vrat.

Žal pa je žoga pravo stran vratnice našla že minuto kasneje, ko so napadli Danci. Ti so s kratko, a domiselno akcijo izigrali slovensko obrambo, Rasmus Hojlund je fantastično s peto podal do Cristiana Eriksena, ta pa je skoraj natanko tri leta po kolapsu zaradi zastoja srca na uvodni tekmi zadnjega Eura spisal državno nogometno pravljico. Na največji reprezentančni oder stare celine se je namreč vezist Manchester Uniteda vrnil z zadetkom.

Slovenci so se po hladni prhi prebudili, še posebej so obetale dolge podaje za zadnjo vrsto Danske, s katerimi so imeli nasprotniki velike težave. To bi veljalo bolj izkoristiti, sploh v 30. minuti, ko je Erik Janža poslal sijajno žogo v prostor, a je Andražu Šporarju nekaj zmanjkalo pri sprejemu, sicer bi sam stekel pred Kasperja Schmeichela.

Dvoboj se je nato precej umiril, zadnjo besedo polčasa pa so vseeno imeli Danci. Hojlund je v navezi Manchester Uniteda še enkrat pripravil priložnost Eriksenu, a je ta z enajstih metrov meril na tribune.

Junak, ki ga je redkokdo pričakoval

V uvodnih minutah drugega polčasa so Slovenci dvakrat zapretili po podajah z avta Erika ‘Roryja Delapa’ Janže, v danskem kazenskem prostoru je bilo precej, precej prerivanja, VAR je celo preverjal morebiten kazenski strel, a sodnik Sandro Schärer ni dobil signala za ogled posnetka. Na drugi strani je v 55. minuti skorajda lastno mrežo stresel Jaka Bijol, a je po njegovem odbitku z glavo žoga k sreči zletela mimo Oblakove desne vratnice.

V 65. minuti je na HBF Areni znova v zraku obviselo vprašanje, kaj bi bilo, če Slovenci v obrambi ne bi imeli Jake Bijola in v vratih Jana Oblaka. Podkapetan in kapetan sta s skupnimi močmi ustavila zelo obetaven napad Dancev oziroma Rasmusa Hojlunda. Žal pa Slovencem ni uspelo v slogu Dancev iz prvega polčasa uresničiti reklo “kdor ne da, dobi.” Priložnost za to je bila, Šporar je po napaki Vestergaarda podal v kazenski prostor, do strela z glavo je prišel Adam Gnezda Čerin, toda zgrešil danska vrata.

Slovenci so nadaljevali s podjetno igro, a še naprej zapravljali priložnosti, v 75. minuti je mimo vrat nasprotnika s težkega položaja meril Šporar. No v 76. minuti pa si je verjetno marsikateri Slovenec rekel: “Nogometni bogovi so se zarotili proti nam.” Šeško je namreč znova kot iz topa udaril proti golu Dancev, toda napadalca Leipziga je ustavila vratnica.

A ker je v športu k sreči še vedno tako, da ima sreča vedno dva obraza, se je vse skupaj naši izbrani vrsti vrnilo že v naslednji minuti. Odbito žogo iz danskega kazenskega prostora je pričakal Erik Janža in jo z velike razdalje udaril porti vratom Skandinavcev. Žoga se je odbila od danskega branilca in prevarala veterana Schmeichla. Slovenija je izenačila!

Točka, ki je celo manj, kot so si zaslužili

Tu se Kekovi fantje niso ustavili, Šporar je še enkrat več poizkusil vendarle doseči zanj danes zakleti gol Danske, a je ob bloku nasprotnika zadel zunanji del gola. Tik pred koncem rednega dela je poizkusil Janžino vajo ponoviti še Žan Karničnik, a je njegov strel zletel mimo danskih vrat.

Končni izid? 1:1. Glede na videno morda celo manj, kot si je Slovenija zaslužila. A izhodišče pred nadaljevanjem turnirja je dobro. In nobenega dvoma ni več. Tekma v Münchnu proti Srbiji. Bo tekma generacij. Te, nekih prejšnjih in prihodnjih.

Euro 2024, skupina C, 1. krog

Slovenija – Danska 1:1 (0:1)

Arena Stuttgart, gledalcev 54.000, sodniki: Schärer, De Almeida, Zogaj (vsi Švica).
Strelca: 0:1 Eriksen (17.), 1:1 Janža (77.)
Slovenija: Oblak, Janža, Bijol, Drkušić, Karničnik, Elšnik (76. od Gorenc Stanković), Gnezda Čerin, Mlakar (od 76. Celar), Stojanović (od 67. Verbič), Šeško (od 90. Kurtić), Šporar (od 90. Brekalo).
Danska: Schmeichel, Vestergaard, Andersen, Christensen, Kristiansen (od 79. Maehle), Hoejbjerg (od 84. Noergaard), Hjulmand (od 90. Delaney), Bah, Eriksen, Hoejlund (od 84. Poulsen), Wind (od 84. Dolberg).
Rumeni kartoni: Stojanović, Celar; Hjulmand.