Konec rekordnega prestopnega roka: Premier liga prvič zapravila milijardo evrov!

Premier Liga 2. Sep 20149:40 > 10:05
Včeraj zvečer ob 23. uri se je po večini Evrope zaprl še en poletni prestopni rok, ki je dodobra premešal karte v največjih evropskih ligah, tudi zadnji dan pa je bilo na tržnici izjemno pestro. Manchester United je tako v ponedeljek “udaril” še zadnjič in si od Monaca izposodil napadalca Radamela Falcaoa, Javier Chicharito pa za leto dni odhaja na posojo v Real Madrid. Na zadnji dan prestopnega roka je rdeče vrage sicer zapustil tudi Danny Wellbeck in za dobrih 20 milijonov evrov prestopil v Arsenal. Nasploh je prav Manchester United med vsemi angleškimi klubi zapravil največ; Louis van Gaal je za sedem nogometašev odštel kar 200 milijonov evrov, Premierligaši pa so tudi podrli britanski rekord. Prvič v enem prestopnem roku je 20 prvoligašev skupaj zapravili več kot milijardo evrov. V Španiji letos nista kupovala samo dva, v tekmo prestopov se je uspešno podal tudi Atletico Madrid, usahnila pa je moč italijanske in tudi francoske lige. Tudi zaradi finančnega fair-playja bogati PSG z izjemo Davida Luiza v tem prestopnem roku ni veliko kupoval.


Manchester United je z nakupom Angela di Marie, ki je stal 75 milijonov evrov, postavil tudi nov britanski rekord o odšteti odškodnini za kakšnega igralca. Rdeče vrage so poleti okrepili še Daley Blind, Ander Herrera, Luke Shaw, Marcos Rojo, Vanja Milinković in Radamel Falcao, precej mirnejše poletje pa je za mestnimi rivali. Manuel Pellegrini je letos v City pripeljalmanj novih igralcev kot lani. Prišli so Eliaquim Mangala, Fernando, Willy Caballero, Bruno Zuculini, Bacary Sagna in Frank Lampard. Med največjimi zapravljivci tega prestopnega roka je tudi Liverpool, ki je za 10 novih nogometašev odštel dobrih 150 milijonv evrov. Največ je stal Adam Lallana, ki je za 31 milijonov evrov prišel iz Southamptona, več kot 20 milijonov so stali še nakupi Dejana Lovrena, Lazarja Markovića in Maria Balotellija. Brandan Rodgers je kupil še Divocka Origija, Alberta Morena, Emreja Cana, Rickieja Lamberta in Javierja Manquilla. Večino prihodov so Redsi sicer financirali s prodaja Luisa Suareza Barceloni.

LUKAKU IZ CHELSEAJA V EVERTON NAJODMEVNEJŠA KUPČIJA DVEH PREMIERLIGAŠEV

Precej šal na račun trenerja Arsenala Arsena Wengerja je zaokrožilo po spletu prav na zadnji dan prestopnega roka, ker je Francoz odletel v Rim na dobrodelno nogometno tekmo, čeprav je pred tem sam na glas napovedal, da bo do konca prestopnega roka zelo aktiven. So pa zato sodelavci namesto njega izpeljali prestop prej omenjenega Wellbecka. Letos so na Emirate prišli še Alexis Sanchez, Calum Chambers, Mathieu Debuchy in David Ospina. Arsenalov mestni tekmec Chelsea je svoj kader izpopolnil že mnogo prej, zato Jose Mourinho na zadnji dan prestopnega roka ni bil aktiven. Najodmevnejše okrepitve londonskih modrih so Diego Costa, Filipe Luis in Cesc Fabregas, zastonj je v klub prišel Didier Drogba, s posoje pri Atleticu se je vrnil Thibaut Courtois. Najodmevnejši prestop med dvema otoškima kluba pa je letos tisti Romela Lukakuja, ki je prav iz Chelseaja za dobrih 35 milijonov evrov prestopil k Evertonu.

ANGLEŽI VSAKO LETO VEČ ZASLUŽIJO OD TV PRAVIC

Kupna moč angleških klubov ni več nobena skrivnost. Če so lani premierligaši skupaj zapravili 796 milijonov evrov, so letos kar 250 milijonov več. Največ denarja jim prinese razdelitev finančne pogače od prihodkov od televizijskih pravic, ki jih Premier liga razdeli med svoje člane. Vsak prvoligaš je letos poleti od pravic zaslužil 32 milijonov evrov več kot v pretekli sezoni. 
V drugih nogometnih ligah se jim ne godi tako dobro, če izvzamemo dominantni španski dvojec Real Madrid – Barcelona, ki si od televizijskih pravic vzameta več kot 70 odstotkov denarja, vsi ostali prvoligaši si razdelijo preostalih 30. To letos ni ustavilo Atletica, da ne bi pripeljal kopice novih igralcev. Na zadnji dan prestopnega roka je iz Torina na Vicente Calderon prestopil Alessio Cerci (16 milijonov evrov), že prej so klub okrepili Jan Oblak, Mario Mandžukić, Antoine Griezmann, Raul Jimenez in drugi. Barcelona se je okrepila z napadalcem Luisom Suarezom, vezistom Ivanom Rakitićem in branilcem Jeremyjem Mathieuom, pripeljala je dvojec vratarjev Ter Stegen – Bravo. Real Madrid je opravil odličen posel z nakupom Tonija Kroosa, za katerega je Bayernu plačal “le” 25 milijonov evrov, v oči pa bode prestop Jamesa Rodrigueza in Monaca za kar 80 milijonov evrov. Zaradi njega je iz Madrida odšel Di Maria, lani najboljši igralec, v Bayern se je preselil Xabi Alonso. Prav Bavarci pa so opravili prestop poletja, ko so Borussii Dortmund zastonj izmaknili Roberta Lewandowskega. Bavarci so sicer pripeljali še Juana Bernata, Mehdija Benatio in Sebastiana Rodeja.

Zadnji dan prestopnega roka je v Italiji zaznamoval AC Milan, ki je iz Chelseaja pripeljal Marca van Ginkla, iz Atalenta pa Simoneja Bonaventuro. Že dan prej je iz Londona prišel Fernando Torres. Kupna moč italijanske lige še naprej strmo padla, tako je največja okrepitev za prvake, Juventus iz Torina, že kar sam Arturo Vidal, ki so ga zadržali v klubu.

Author: L.S., Foto: Getty Images