Bo po 28 letih pravici končno zadoščeno?

Premier Liga 28. Jun 201717:55 > 18:27
Getty Images

28 let po tragediji na stadionu Hillsborough je britansko tožilstvo vložilo obtožnice proti šestim odgovornim za tragedijo, v kateri je umrlo 96 navijačev Liverpoola, 700 pa jih je bilo poškodovanih. Med obtoženimi so tudi štirje policijski uslužbenci.

Getty Images

David Duckenfield takratni višji policijski nadzornik iz policije v Južnem Yorkshiru in takrat odgovorni poveljnik za varnost na dan tekme, je bil tako obtožen zaradi uboja iz hude malomatnosti. Ob Duckenfieldu so obtoženi še trije policijski uslužbenci in pravni zastopnik policije v Južnem Yorkshiru. To so Norman BettisonDonald DentonAlan Foster in Peter Metcalf, vsem pa tožilstvo očita prikrivanje dokazov, namensko širjenje laži o odgovornosti domnevno vinjenih navijačev za tragedijo in potvarjanje resnice o neustreznem policijskem ravnanju med tekmo, ki je privedlo do tragedije in smrtnih žrtev.

Ob omenjenih je zaradi slabe varnosti na stadionu obtožen tudi Graham Mackrell, ki je bil takrat sekretar nogometnega kluba Sheffield Wednesdayja, lastnika stadiona.

Do tragedije je prišlo zaradi napačnega ravnanja policije

Vložitev obtožnic je pojasnila Sue Hemming, vodja posebnega oddelka v kraljevskem tožilstvu za boj proti kriminaliteti in terorizmu: “Odločila sem se, da obstaja dovolj trdnih dokazov za vložitev obtožnic zoper šest posameznikov zaradi njihove kazenske odgovornosti.” Britansko tožilstvo se je za postopek odločilo po lanski odločitvi sodne porote, ki je zatrdila, da pri smrtnih slučajih ni šlo za nesrečne primere, temveč za napačno ravnanje policije, ki je pripeljalo do tragičnih dogodkov.

Tragedija se je sicer zgodila 15. aprila 1989, ko je Sheffield gostil polfinale angleškega nogometnega FA-pokala. Tekma se je odvijala na stadionu Hillsborough, kjer Sheffield Wednesday domuje še danes, pomerila pa sta se Liverpool in Nottinham Forest. Nogometna tekma se je spremenila v pravo grozljivko, ki je za vselej zaznamovala nogometno zgodovino na Otoku.

Resnica o dogodkih, ki so pripeljali do tragedije je bila dolgo prikrita, policija pa je odgovornost najprej prevalila na navijače. Sorodniki žrtev se s tem nikoli niso sprijaznili, njihovo opozarjanje pa je na plodna tla naletelo šele po 20 letih, ko so angleške oblasti leta 2012 razkrili prikrito dokumentacijo, ki je dokazala napake v delu policistov in drugih, ki so skrbeli za varnost in reševanje.

Getty Images

Med žrtvami tudi bratranec Stevena Gerrarda

Tragedija je spremenila tudi izgled stadionov, saj so na podlagi Taylorjevega poročila (po Petru Taylorju) sprejeli standard, ki zapoveduje, da se na stadionih lahko uporablja le še sedišča, na stadione pa prav tako ne sodijo visoke ograje pred igriščem, ki so bile v tistih časih namenjene krotenju huliganov.

Do nesrečnih dogodkov je prišlo takrat, ko je policija na stadion spustila dodatno množico Liverpoolovih navijačev. Tribune so bile že pred tem prepolne, zato je gneča poskrbela, da so se navijači v prvih vrstah začeli boriti za življenje. Sodnik je tekmo prekinil po šestih minutah (ob 15.06), hitro pa je postalo jasno, da navijači redsov ne želijo vdreti na igrišče, ampak ograjo preskakujejo, da bi se rešili. Najmlajša žrtev je bil komaj 10-letni deček, sicer bratranec nekdanjega kapetana Liverpoola Stevena Gerrarda.