Chelsea absolutni zmagovalec 6. kroga Premier lige

Premier Liga 29. Sep 20149:28 > 9:29
Resda morata biti dve tekmi šestega kroga v angleškem državnem prvestvu še odigrani, toda velikani otoškega nogometa so svoje tekme igrali že v soboto, zato že lahko sklepamo, kdo je lahko po še enem zanimivem vikendu najbolj zadovoljen in kdo najmanj. Absolutni zmagovalec 6. kroga v Premiershipu je, brezdvoma, Chelsea. Varovanci Joseja Mourinha so pred svojimi gledalci brez večjih težav s 3:0 odpravili Aston Villo, dosegli peto zmago na šestih tekmah, ohranili stoodstoten izkupiček v letošnji sezoni na stadionu Stamford Bridge in še povišali prednost pred svojimi glavnimi konkurenti za naslov prvaka. Spet je namreč spodrsnilo najbližjemu zasledovalcu Arsenalu, ki je doma proti Tottenhamu samo remiziral, že gromozanskih devet točk po remiju na derbiju Merdeyside zaostaja Liverpool. Tokrat sta zmagala tudi oba kluba iz Manchestra, toda City še naprej ostaja pet točk zadaj, neprepričljivi United pa osem točk. Status prvega zasledovalca tako pripada Southamptonu, ki je lani razprodal pol ekipe, pa je pod taktirko Ronalda Koemana vseeno sestavil novo močno enajsterico, ki ima 13 točk in samo za tri zaostaja za Chelseajem. Svetniki lahko “momentum” zadržijo še vsaj mesec dni, saj so naslednji tekmeci na papirju premagaljivi, ura resnice prihaja šele decembra, ko bodo igrali tako proti obema kluboma iz Londona, kot tudi Manchestra.

TUDI POŠKODBE NE USTAVIJO DIEGA COSTE, CHELSEAJEVEGA KLJUČNEGA MOŽA SEZONE

Diego Costa morda ni bil prvo ime srečanja proti Aston Villi; španski reprezentant je bil večji del prvega polčasa dobro pokrit, uporabne podaje pred vrati ni dobil, pogosto se je po žogo vračal na sredino igrišča in sam prevzemal vlogo podajalca s krila v kazenski prostor. Toda, ko je že kazalo, da Chelsea ne more prodreti skozi “Villin” bunker in zabiti drugega gola za mirnejše nadaljevanje tekme, je Brazilec znova stopil na sceno. Po lepi podaji Cesarja Azpilicuete je preskočil celotno Birminghamsko obrambo in z glavo zabil za 2:0. To je bil njegov osmi gol na šestih tekmah, čeprav še naprej ni v optimalni telesni pripravljenosti. Vprašanje, če sploh kdaj bo, saj se kronična poškodba mečne mišice vleče že od pomladi. Vseeno Jose Mourinho ne obžaluje, da je zanj Atleticu poleti plačal 41 milijonov evrov.
Po sobotni zmagi je “Special One” sedmi sili priznal, da ima Costa že na treningih ogromno težav. “Diego ima še vedno težave z mišico, ki se ne zaceli, vse odkar je prišel v London. Na treningi ne počne praktično ničesar, saj ne želimo tvegati hujše poškodbe,” je priznal Mourinho. Vseeno se Portugalec zelo dobro zaveda, da je prav Costa tisti mankajoči košček sestavljanke, ki je lani manjkal v boju za lovorike. Zato je primoran tvegati in igrati z “načetim” Costo. Nekaj je jasno; tako vsestranskega napadalca “Bluesi” niso imeli že vse od prvega odhoda Didierja Drogbaja.
Mourinho ima še eno dilemo; ali Costo zaenkrat, dokler se poškodba ne zaceli, varčevati samo za prvenstvo in ga spočiti na tekmah Lige prvakov? Naslednja preizkušnja bo namreč v torek, ko se Jose s svojimi fanti vrača domov na Portugalsko, v goste k Sportingu. Loic Remy in Didier Drogba čakata na svojo priložnost, toda zmaga v Lizboni je po domačem spodrsljajo proti Schalkeju praktično nujna. Brez Coste ne bo tako lahko …
TUDI ARSENALU BI PRAV PRIŠEL “COSTA” …
Arsenal še vedno ostaja edina druga naporažena ekipa v Premiershipu, toda remi proti Tottenhamu (1:1) je bil za varovace Arsena Wengerja že četrti na šestih tekmah letos, kar je za navijačem Topničarjev že precej zaskrbljujoče. Igra Arsenala veliko obeta, saj so domači na severnolondonskem derbiju dominirali, hkrati pa skrbi neučinkovitost v zaključkih napadov. Več kot očitno tudi Arsenal potrebuje svojega Diega Costo. Proti Spursom so imeli Topničarji žogo v svoji posesti kar 69 odstotkov igralnega časa in proti vratom nasprotnika sprožili trikrat več strelov.
Wengerja zaradi postavitve 4-1-4-1 še naprej kritizirajo, saj v konici napada vse od odhoda Robina van Persija ni bilo ustrezne zamenjave. “Žogo smo imeli veliko časa v svoji posesti. Moštveni duh je izjemen, igralci so odločni. V drugem polčasu smo imeli žogo v svoji posesti 77 odstotkov igralnega časa. Res je neverjetno, da se je tekma končala z neodločenim izidom. Slabe volje sem, ker smo premalo storili ob priložnostih iz prekinitev,” se je po tekmi razogovoril Wenger. Zdaj ga čaka ura resnice; prihodnji konec tedna odhaja na gostovanje k Chelseajevmu Mourinhu, kjer je v zadnjih letih praviloma vselej izgubljal. Poraz bi bil nesprejemljiv, saj bi potemtakem Arsenal že v začetku oktobra za mestnim tekmecem zaostajal za devet točk.
KLUBA IZ MANCHESTRA PREŽIVELA NEUMNOSTI ROONEYJA OZ. MANGALAJA
Manchester City je preživel težko gostovanje v mestu Kingston upon Hull. Varovanci Manuela Pellegrinija so po zadetkih Edina Džeka in Sergia Aguera že vodili z 2:0, potem pa je na sceno stopil kar branilec Cityja Eliaquim Mangala, velika okrepitev letošnjega prestopnega roka, ki je najprej zabil avtogol, potem pa zagrešil še prekršek za enajstmetrovko, ki so jo Tigri izkoristili in do odmora izid poravnali na 2:2. Stvari sta v drugem polčasu na svoje mesto postavila Džeko in Frank Lampard, Čilenec pa je po tekmi Mangalaju hitro stopil v bran: “Igrali smo dobro, potem pa zadetka prejeli po dveh individualnih napakah. Mangalaju še naprej zaupamo, saj je izjemen branilec, ki je imel slab dan oz. veliko smole!”
Manchester United je doma s težavo premagal West Ham z 2:1. Wayne Rooney je prehodil pot od junaka do bedaka, saj je v 5. minuti srečanja najprej zabil vodilni gol na tekmi, v drugem polčasu pa, ob vodstvu domačih z 2:0, storil neumnost in s prekrškom podrl Stewarta Downinga, nakar ga je sodnik z rdečim kartonom poslal v slačilnico. Četa Louisa van Gaala je minimalno prednost vendarle zadržala do konca in zmagala z 2:1, toda po tekmi se je na Rooneyja vnovič vsul plaz kritik. Otoška javnost je bila enotna; United že dolgo išče pravega vodjo na igrišču, kapetana, Rooney pa ni dorasel tej nalogi. Tudi Van Gaal je po tekmi izjavil, da je bila izključitev njegovega napadalca zaslužena: “To je bil profesionalen prekršek, za takšnega se lahko podeli rdeč karton!” Vseeno je bil Nizozemec zadovoljen z igro svojih varovancev, predvsem v prvem polčasu: “Zadovoljen sem z odnosom svojih igralcev. Ves čas smo dominirali in napadali. To je bil učinkovit nogomet.”

RODGERS: “LIVERPOOL SI JE ŽE V PRVEM POLČASU ZASLUŽIL ENAJSTMETROVKO!”
Na Anfield Roadu pa sta se v prvi tekmi kroga v soboto zgodaj popoldne mestna rivala Liverpool in Everton razšla brez zmagovalca. Steven Gerrard je domače sredi drugega polčasa s prostega strela popeljal v vodstvo, toda točko je Toffeesom priboril Phil Jagielka v sodnikovem dodatku, s projektilom z več kot 30 metrov. Liverpool zdaj za vodilnim Chelseajem zaostaja že za devet točk, Everton pa za deset, oba trenerja sta po delitvi točk slabe volje. Tako za Brendana Rodgersa, kot tudi Roberta Martineza, je namreč štela samo zmaga.
Sedma sila je za glavnega domačega krivca označila Maria Balotellija, ki bi v prvem polčasu lahko zabil za 1:0, v drugem polčasu pa ni izkoristil lepe podaje Raheema Sterlinga za povišanje izida na 2:0. Balotelli priložnosti zapravlja kot po tekočem traku, toda publiko na Anfieldu še ima na svoji strani. Ta mu je, ko ga je trener menjal z Rickiejem Lambertom, namenila stoječe ovacije.  Rodgers sicer ne dvomi, da je bil Liverpool veliko boljši nasprotnik. “V prvem polčasu je Garreth Barry v kazenskem prostoru žogo ustavil z rokama. To je bila čista enajstmetrovka, toda sodnik je ni dosodil. Morda je imel v mislih dejstvo, da je Barry že imel rumeni karton,” je po tekmi povedal Severni Irec, ki je bil vseeno zadovoljen s predstavo svojih varovancev, predvsem pa kapetana Stevena Gerrarda. “Ko dobiš gol v dodatku na takšen način, potem veš, da nam sreča ni bila naklonjena!” Redse sicer zdaj čaka naslednja tekma v Ligi prvakov, v sredo gostujejo v Baslu.

Author: Luka Svetina, Foto: Getty Images