Prihajajoči konec tedna na zaslonih televizije Sport Klub ne bo velikih evropskih lig, saj je seveda na vrsti tradicionalni oktobrski reprezentančni premor, nadaljujejo se namreč kvalifikacije za uvrstitev na evropsko prvenstvo 2016. Kvalifikacije za EURO 2016 boste lahko ves ciklus seveda spremljali na naši televiziji, zato tudi prihajajoči vikend nogometa ne bo manjkalo. UEFA je letos spremenila ustroj kvalifikacij, posamezen kvalifikacijski krog je namreč rezvlekla na tri dni, zato se bo na evropskih zelenicah (pa tudi malce manj evropskih, če se uzremo čez Kavkaz) igralo že jutri. Kvalifikacijske tekme bodo na sporedu od četrtka do torka, tri reprezentance pa šele zdaj zares začenja svoje nastopanje, saj so septembra igrale zgolj prijateljske tekme. To velja za reprezentance Srbije, Belgije in Izraela; slednji dve sta septembrsko tekmo prestavili zaradi nemirov v Gazi, Srbi pa igrajo v edini skupini s samo petimi selekcijami, zato po žrebu nasprotnika v prvem krogu niso imeli. Že v četrtek si boste na delu lahko ogledali reprezentanci iz skupine C, Slovaško in Španijo, v skupini G se bosta v Stockholmu udarili selekciji Švedske in Rusije. Prihodnji teden v torek bo vroče na dvoboju med Srbijo in Albanijo, na isti dan se bosta pomerili tudi Nemčija in Irska. Začnemo jutri na vseh treh kanalih, bodite v naši družbi!
SKUPINA A:
Latvija – Islandija
Nizozemska – Kazahstan
Turčija – Češka
Tretji z zadnjega svetovnega prvenstva so novo ero pod vodstvom Guusa Hiddinka začeli zelo slabo, saj so si privoščili dva zaporedna poraza. Na srečo tulipanov je eden prišel zgolj na prijateljski tekmi proti Contejevi Italiji, preden so potem Nizozemci hlade tuš doživeli tudi na Češkem, kjer so izgubili z 2:1. Čehe je pred domačimi gledalci v vodstvo popeljal Bark Dočkal, Nizozemci pa so v drugem polčasu izenačili pred Stefana de Vrija. Vseeno je zmaga ostala doma v Pragi, ko je v sodnikovem podaljšku zadel še rezervist Vaclav Pilar. Nizozemci so bili brez prvega zvezdnika Arjena Robbna povsem neprepoznavni, Bayernov zvezdnik pa se je med tem vrnil po poškodbi kolena in je v kadru za prihajajoči tekmi s Kazahstanom in Islandijo. V kadru je tudi Robin van Persie, še vedno pa manjka motor sredine igrišča, Kevin Strootman. Domača tekma proti avtsajderju iz Azije je idealna priložnost za uigravanje nove Hiddinkove Nizozemske, ki je septembra preizkušala tako igro s tremi, kot tudi s štirimi branilci. Tekmo bo sicer sodil Slovenec Matej Jug.
Islandija iz leta v leto napreduje; v prvem krogu je doma z visokih 3:0 odpravila Turčijo, zdaj pa bo skušala svoj visok domet potrditi tudi na gostovanju v Latviji. Turke čaka domača tekma s Češko in popravni izpit po debaklu v “deželi gejzirjev”; trener Fatih Terim je vpoklical dva nova igralca, Ümita Kurta in Gürayja Vurala, pa tudi Galatasarayjovega veterana Hamita Altintopa. Zaradi poškodb bodo manjkali številni prvokategorniki, navijači obeh reprezentanc pa se še kako spominjajo zadnjega medsebojnega tekmovalnega dvoboja v Ženevi na evropskem prvenstvu leta 2008, ko se je po tekmi preobratov v četrtfinale uvrstila Turčija (3-2). Čehi so takrat vodili že z 2:0, potem pa je najprej izid znižal Arda Turan, nakar je za popoln preobrat Turkov poskrbel z dvema zadetkoma Nihat Kahveci. Turki in Čehi so po EURU 2008 močno padli, Čehi se zdaj z novo generacijo igralcev počasi pobirajo, Turki pa še ičejo pot iz krize.
Vrstni red:
1. Islandija 3
2. Češka 3
3. Kazahstan 1
4. Latvija 1
5. Nizozemska 0
6. Turčija 0
SKUPINA B
Belgija – Andora
Ciper – Izrael
Wales – Bosna&Hercegovina
V skupini B dve reprezentanci šele začenjata svoj kvalifikacijski ciklus. Izrael in Belgija namreč septembra zaradi politične krize v Gazi nista igrali, tekma je bila prestavljena na marec prihodnjega leta. Četrtfinalisti zadnjega mundiala tako nov kvalifikacijski ciklus začenjajo pred domačimi gledalci proti palčku Andori, zato so seveda veliki favoriti za zmago. Ekipa Marca Wilmotsa ima za seboj prvo veliko tekmovanje, zato je zdaj še veliko bolj izkušena, hkrati so selektorju na voljo vsi zvezdniki, z izjemo Christiana Bentekeja, ki je še vedno poškodovan. Izrael gostuje na Cipru, kjer se počuti zelo domače, saj igralci ponavadi prav tam igrajo svoje evropske teme, tako s klubi, kot tudi državno reprezentanco.
Ciper je v prvem krogu šokiral Bošnjake v Tuzli in zmagal z 2:1, zato še zdaleč ni več avtsajder, kot smo ga poznali v preteklosti. Ekipa Safeta Sušića potuje v Wales, kjer nujno potrebuje točke, naloga pa bo vse prej kot lahka, saj so v domačem kadru selektorja Chrisa Colemana igralci takšnega kova, kot so Garreth Bale, Aaron Ramsey, Joe Allen, Ben Davies in Ashley Williams. Pri domačih bodo zaradi poškodb manjkali James Collins, Paul Dummet in Lee Evans, pri gostih ne bo Emira Spahića. Bosno sicer samo nekaj dni pozneje čaka obračun z Belgijci, zato si novih spodrsljajov ne sme več privoščiti.
Vrstni red:
1. Wales 3
2. Ciper 3
3. Belgija 0
4. Izrael 0
5. BIH 0
6. Andora 0
SKUPINA C:
Makedonija – Luksemburg
Slovaška – Španija
Belorusija – Ukrajina
V skupini C igrajo dvakratni zaporedni evropski prvaki Španci, ki so novo ero po polomu na svetovnem prvenstvu začeli sila uspešno, saj so Makedonijo z Agimom Ibraimijem na čelu razbili s kar 5:1. Furia Roja je absolutna favoritka skupine, kar bi morala potrditi tudi na gostovanju na Slovaškem, kamor prihaja že v četrtek zvečer, toda tudi Slovaki so nov kvalifikacijski ciklus začeli uspešno z zmago v Kijevu (0:1). Moštvi sta se v kvalifikacijah nazadnje pomerili leta 2005 v Bratislavi, ko sta se razšli brez zmagovalca, sicer pa je v španskem taboru veliko govora okrog zdravja prvega napadalca Diega Coste, ki redno zabija za Chelsea, a si je Jose Mourinho zaželel, da ga Vicente del Bosque ne bi vpoklical za naslednji tekmi. Selektor Španije ga ni poslušal, Costa je skupaj s soigralci praznoval svoj 26. rojstni dan in je nared za tekmo na Slovaškem. Španski mediji računajo, da bo Del Bosque nekaj minut namenil tudi novi španski napadalski senzaciji iz Valencie, Pablu Alcacerju.
Ukrajinci so vsaj na papirju favoriti za drugo mesto, toda po domačem porazu s Slovaško je samozavest nekoliko načeta. Varovanci Mihajla Fomenka v Minsku gostujejo brez poškodovanih Jevgena Seleznjeva in Oleksandra Ribke. Igra se bo vrtela okrog prvega zvezdnika Jevgena Konoplijanke in asov iz aktualnega prvaka Šahtara, Belorusija in Makedonija pa ne bi smeli biti preveliki oviri, da bi se “ranjeni narod” vrnil med žive. Makedonci v Skopju gostijo Luksemburg in z mariborskim zvezdnikom Ibraimijem v napadu računajo na prve tri točke v tej kvalifikacijski skupini.
Vrstni red:
1. Španija 3
2. Slovaška 3
3. Belorusija 1
4. Luksemburg 1
5. Ukrajina 0
6. Makedonija 0
SKUPINA D:
Poljska – Nemčija
Škotska – Gruzija
Irska – Gibraltar
Aktualni svetovni prvaki so na svoji prvi uradni tekmi po zmagi v Braziliji Škotsko odpravili težje od pričakovanega (2:1), zdaj pa prve favorite za zmago na evropskem prvenstvu čakata dve še bolj zahtevni preizkušnji. V soboto svetovni prvaki najprej gostujejo pri vzhodnih sosedih v Varšavi, ki Nemcem pripravljajo peklenski sprejem. Na tekmi teh dveh selekcij jse vselej vroče tudi zaradi politične preteklosti, ki je Poljaki nikoli ne pozabijo privleči na plano, sicer pa Nemci v torek doma gostijo tudi neugodne Irce. V ospredju je srečanje napadalca Roberta Lewandowskega s soigralci pri Bayernu, pa seveda Lukasza Piszcka s soigralci pri Borussii.
Lewandowski tekmecu obljublja, da se še zdaleč ne bodo samo branili. Poljak prihaja v strelsko formo, konec tedna je Hannovru zabil dva gola, septembra na reprezentančni akciji Giblartarju kar štiri. V poljskem taboru ni Kube Blaszczykowskega, Löw pa ne more računati na poškodovane Maria Gomeza, Bastiana Schweinsteigerja in Samija Khedirro. Škoti bodo skušali prve tri točke osvojiti doma proti Gruziji, Irska pa namerava nadaljevati zmagoviti začetek kvalifikacij proti amaterjem iz Gibraltarja.
Vrstni red:
1. Poljska 3
2. Irska 3
3. Nemčija 3
4. Škotska 0
5. Gruzija 0
6. Gibraltar 0
SKUPINA E:
Slovenija – Švica
Litva – Estonija
Anglija – San Marino
V središču pozornosti v “naši” skupini je seveda izbrana vrsta Srečka Katanca, ki tokrat za tekmi proti Švici in Litvi ni vpoklical Josipa Iličića, kar je njegova najbolj sporna odločitev doslej, jo je pa “Srečo” komentiral v svojem slogu, da zraven potrebuje igralce, ki garajo, in ne tistih, ki so slavni. Slovenske ljubitelje nogometa moti, ker niso vpoklicani niti Damjan Bohar, Luka Zahović in Tadej Trdina, toda na svoja “selektorska” mnenja bodo hitro pozabili, če se reprezentanca vendarle pobere po slabem začetku ciklusa (poraz v gosteh proti slabi Estoniji z 1:0). Veliko bo odvisno od razpoloženja prvega zvezdnika Kevina Kampla, ki v dresu Salzburga še naprej zadeva in podaja, ter seveda pri uigravanju z napadalci, ki Kamplovim zamislim v preteklosti niso znali slediti. Problem slovenske reprezentante je neučinkovitost, zato skrbi Matavžev status rezervista pri Augsburgu, pa seveda neizbežno “staranje” obeh japonskih legionarjev, Milivoja Novakovića in Zlatana Ljubijankića.
Tekmeca sta tokrat še precej težja, to velja zlasti za Švico, ki v četrtek gostuje v Ljudskem vrtu. Bolj sproščeni bi morali biti Slovenci pred nedeljskim gostovanjem v Vilni, a se kaj lahko zgodi, da temu ne bo tako, če Švicarji iz Maribora odnesejo vse tri točke. Tudi gostje namreč nujno potrebujejo tri točke, potem ko jih je v prvem krogu v Baslu z dvema goloma Dannyja Welbecka premagala Anglija. Angleži imajo doma na Wembleyju tokrat rutinsko delo proti San Marinu. Na tekmi med Litvo in Estonijo pa bi Slovencem najbolj ustrezal remi med obema baltskima reprezentancama, da nobena ne bi že na začetku kvalifikacij pobegnila preveč …
Vrstni red:
1. Litva 3
2. Anglija 3
3. Estonija 3
4. Slovenija 0
5. Švica 0
6. San Marino 0
SKUPINA F:
Romunija – Madžarska
Finska – Grčija
Severna Irska – Ferski otoki
Ta skupina je med vsemi morda najmanj atraktivna, saj so nosilci neprepričljivi Grki, ki nekako še vedno živijo na uspehu čudeža iz Portugalske 2004, na zadnjem svetovnem prvenstvu pa so z antinogometom prišli celo blizu uvrstitvi v četrtfinale (Kostarika jih je premagala po enajstmetrovkah). Po odhodu selektorja Santosa se kaj dosti igra grške reprezentance ne bo spreminjala, saj je novi trener Italijan Claudio Ranieri, ki v svoji karieri ni osvojil nobene omembe vredne lovorike, igral pa je statičen, predvidljiv in obrambni nogomet. Italijanski mediji se sprašujejo, kako dolgo lahko Ranieri sploh ostane na klopi Grkov, debitiral je namreč z domačim porazom proti Romuniji.
Zdaj čaka njegovo ekipo gostovanje v Helsinkih, kjer Grčija v kvalifikacijah še ni zmagala, za nameček imajo Grki še številne težave s poškodbami. Manjkali bodo Panagiotis Kone, Lazaros Kristodolopulus, Jose Holebas in Avram Papadopulus. V zadnjem kvalifikacijskem ciklusu se je grška reprezentanca zanašala na veterane, kot sta bila nosilca igre Teofanis Gekas in Giorgos Karagunis, zdaj je napočil čas, da v osprednje končno stopi nova generacija. Madžari so doma v prvem krogu presenetljivo izgubili proti Severni Irski, zdaj pa jih čaka še težko gostovanje pri južnih sosedih v Bukarešti. Na otoškem derbiju se bosta srečali Severna Irska in Ferski Otoki, sicer del Kraljevine Danske.
Vrstni red:
1. Finska 3
2. Severna Irska 3
3. Romunija 3
4. Madžarska 0
5. Grčija 0
6. Ferski otoki 0
SKUPINA G
V skupini G se že v četrtek srečata favoritki skupine Švedska in Rusija. Prva se na mundial ni uvrstila, vseeno pa prvi zvezdnik Zlatan Ibrahimović še vztraja v reprezentanci in bo glavno orožje v napadu proti trdni obrambi ekipe Fabia Capella, ki je na svetovnem prvenstvu igrala, a močno razočarala. Rusi imajo samo še slaba štiri leta, da zgradijo konkurenčno ekipo za domače prvenstvo, in čeprav Capello ne zaupa mladim igralcem in naloge na igrišču raje zaupa prekaljenim mačkom, tamkajšna nogometna zveza še vztraja z Italijanom na klopi. Rusija je v prvem krogu doma resda premagala avtsajderje iz Lihtenštajna, zato bo šele tekma s Švedi pravi pokazatelj realne slike “Zbornaje komande”. Švedi so kvalifikacije začeli z remijem na Dunaju.
Da se avstrijska reprezentanca vrača med nogometno elito, med katero smo jo morda zadnjič zares lahko šteli v 90. letih minulega stoletja, nakazuje že sam igralski kader Marcela Kollerja, ki ima na voljo številne mlade in nadarjene igralce, ki šele stopajo na veliko sceno. Med njimi je izpostavljen Bayernov zvezdnik David Alaba, toda tu so še takšni asi, kot so Christian Fuchs, Sebastian Prödl, Marko Arnautović, Andreas Weimann in Martin Harnik. Iz ozadja naprej stopa nova generacija mladeničev, večina vzgojenih v Red Bullovi akademiji v Salzburgu, so tudi Kamplovi soigralci; Martin Hinteregger, Marcel Sabitzer, Valentino Lazaro in Stefan Ilsanker. Remi proti Švedom je bil vzpodbuden rezultat, gostovanje v Moldaviji pa bo ogrevanje pred izjemno pomembno domačo tekmo s Črnogorci. Ti že dolgo niso več avstajderji, s poškodovanim Stevanom Jovetićem, ki ni v optimalni pripravljenosti, pa vendarle niso ista reprezentanca …
Vrstni red:
1. Rusija 3
2. Črna Gora 3
3. Avstrija 1
4. Švedska 1
5. Moldavija 0
6. Lihtenštajn 0
SKUPINA H:
Italija – Azerbajdžan
Bolgarija – Hrvaška
Malta – Norveška
Antonio Conte je na klopi Italije po dveh tekmah še neporažen; nova era Azzurrov se je začela z domačo zmago na prijateljskem srečanju proti Nizozemski (2:0), v prvem krogu kvalifikacij so Italijani v gosteh nadigrali še Norvežane (0:2). V vratih vztraja zimzeleni Gianluigi Buffon, ki gola po prihodu Conteja še ni prejel, nasploh pa ekipa zahodnih sosedov močno spominja na Juventusovo, saj tudi igra po sistemu 3-5-2. Conte na reprezentančni seznam znova ni vpoklical Liverpoolovega napadalca Maria Balotellija, v napadu še vedno zaupa Ciru Immobileju in Simoneju Zazi, bo pa verjetno končno preizkusil tudi Graziana Pelleja, ki je v zadnjih dveh letih podiral strelske rekorde pri Feyenoordu, zdaj pa zabija tudi za visokoleteči Southampton v Premiershipu.
V ekipo se vrača tudi 35-letni Andrea Pirlo, ki bi še rad pomagal svoji državi, tudi pri pripravi naslednje generacije vezistov na čelu z Marcom Verrattijem. Conte ima veliko manevrskega prostora za preizkušanje novih kombinacij, domača zmaga proti Azerbajdžanu pač ne bi smela biti vprašaj, prav tako ne zmaga na torkovem gostovanju na Malti. Bolj vroče bo v Sofiji na nacionalnem stadionu Vasila Levskega, kjer gostuje Hrvaška. Ekipa Nika Kovaća sestoji iz veliki zvezdnikov evropskega nogometa, med katerimi izstopa zlasti zvezna vrsta, v napadu pa se pričakuje eksplozija Andreja Kramarića, ki blesti v dresu Rijeke. Še najmanj prepričljiv člen hrvaške ekipe je obramba, toda bolgarska reprezentanca ni na nivoju tiste iz EURA 2004 ali mundiala 1994, zato so “Kockasti” veliki favoriti. Kako težko je zmagati v Sofiji, pa je navsezadnje minulo sredo Realu Madridu pokazal Ludogorec. Prve tri točke proti Malti v gosteh bo skušala osvojiti Norveška.
Vrstni red:
1. Italija 3
2. Hrvaška 3
3. Bolgarija 3
4. Azerbajdžan 0
5. Norveška 0
6. Malta 0
SKUPINA I:
Armenija – Srbija
Albanija – Danska
Edina skupina, ki šteje samo pet reprezentanc in v kateri vedno nekdo “počiva”, tokrat najprej prinaša obrčauna v Jerevanu in Tirani. Srbija začenja novo ero pod taktirko Dicka Advocaata, potem ko je septembra v Beogradu na prijateljski tekmi remizirala s Francijo (1:1) in pustila dober vtis. Srbi imajo eno najbolj talentiranih mladih reprezentanc v Evropi, novinarji jo primerjajo z belgijsko selekcijo, zdaj potrebujejo samo dobrega trenerja, ki mu novodobne zvezdnike lahko uspe “uglasiti”. Tamkajšnja nogometna zveza je prepričana, da je Nizozemec Advocaat pravi človek za to nalogo. V obrambi razpolaga s takšnimi asi, kot so Matija Nastasić, Brane Ivanović, Aleksandar Kolarov, Dušan Basta in Neven Subotić, v zvezni vrsti igrajo asi kova Nemanja Matić, Miloš Jojić in Dušan Tadić, v napadu v ospredje prihajajo veliki talenti, kot so Lazar Marković, Aleksandar Mitrović in Adem Ljajić. Zmaga v Armeniji bi morala biti samoumevna, tudi zato, ker bo pri domačih zaradi poškodbe manjkal prvi zvezdnik Henrik Mkitarjan. 14. oktobra v Beograd prihaja še selekcija Albanije.
Albanci bodo doma najprej gostili Dansko, ki je le stežka v prvem krogu premagala Armence, Albanija pa je v gosteh šokirala Portugalsko (0:1). Slednja je zamenjala selektorja, naslednik Paula Benta Santos (prej je vodil Grčijo) pa bo v soboto na klopi “Selecaa” najprej debitiral na prijateljski tekmi proti Franciji v Parizu, šele v torek ga nato čaka prvi kvalifikacijski obračun v gosteh proti Danski. Glavna naloga? Najti nove igralce, ki bi bili sposobni odločiti tekmo, ko Cristiana Ronalda ni ali mu ne gre ..
Vrstni red:
1. Danska 3
2. Albanija 3
3. Srbija 0
4. Armenija 0
5. Portugalska 0
Author: Luka Svetina, Foto: Getty Images