Angleška Premier liga letno samo od prodaje televizijskih pravic zasluži 2.2 milijarde evrov. Od leta 1938, ko je BBC prvič kupil televizijske pravice, do danes so se prenosi Premier lige razširili na vse kontinente. Ja, res ni brez razloga najpopularnejša nogometna liga na svetu.
Vsak vikend isti razpored. V soboto od 12:00 do 17:30 po angleškem lokalnem času, v nedeljo od 13:30 do 16:00 ter deset ponedeljkov ob 20:00 so termini za igranje tekem Premier lige.
Pa ste se že kdaj morda vprašali, zakaj je na primer derbi med Arsenalom in Tottenhamom delegiran ob 13:00 pa srečanje med Newcastlom in Sunderlandom, Liverpoolom in Manchester Unitedom ter Liverpoolom in Evertonom? Vsi ob istem terminu? Vsi tako zgodaj?
Ralzlog je enostaven in morda tudi malce bizaren – manj alkohola. Vsi vemo, da so imeli Angleži dolga leta težave s huligani, navijači, ki so na tribune prišli v alkoholiziranem stanju ali pod vplivom različnih drog. Še ne tako dolgo nazaj so bile zgoraj omenjene težave to rak rana angleškega nogometa.
Običaj zgodnjih tekem sicer datira v čas pred železno lady Margaret Thacher, tam nekje v sedemdeseta leta minulega stoletja. Cilj je povsem enostaven: tekme razporediti kar čim hitreje, da bi na ta način v čim večji meri omejili konzumacijo alkohola, s tem pa tudi zmanjšati možnost potencialnega izbruha nasilja v mestih z “vročimi” derbiji in navijaškimi skupinami, ki rade poskrbijo za incidente različnih vrst.
Logika je enostavna, saj ljudjem alkohol v zgodnjih urah veliko počasneje steče po grlu, kot v večernih urah, zato je termin od 12:00 do 12:30 po angleškem času povsem razumljiv. Kaj vse se je v “zlatih letih” dogajalo v angleških mestih pred največjimi derbiji, so si ljubitelji nogometa lahko ogledali v številnih filmih povezanih s tematiko huliganizma (Football Factory, Green Street Hoolingans, ID), po ogledu katerih vam hitro postane jasno, zakaj se na Otoku nogomet za vikend igra tako zgodaj.